Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.06.2012, 09:11
Папуљас со писмо од Самарас на самитот на ЕУ во БриселПретседателот Каролос Папуљас, кој ја предводи грчката делегација на самитот на ЕУ кој денеска и утре се одржува во Брисел, на европските лидери ќе им предаде писмо од премиерот Андонис Самарас во кое се бараат прилагодувања на договорот за враќање долгот на земјата кон кредотрите, jави дописникот на МИА од Атина.

Неименувани извори наведоа дека во писмото Самарас не бара специфични промени на условите за враќање на долгот, туку наведува дека се неопходни „извесни прилагодувања“ поради се поголемата рецесија и високата невработеност во земјата.

Премиерот, кого Папуљас го заменува на самитот на ЕУ затоа што Самарас мора да остане дома по операцијата на окото, ќе биде во постојан контакт со претседателот за време на самитот во Брисел. Самарас вчера телефонски разговараше со италијанскиот премиер Марио Монти, со претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо и со францускиот претседател Франсоа Оланд.

Тој ги уверувал европските партнери дека Грција ќе ги исполни обврските кон кредиторите но во меѓувреме се труди и да ги убеди на можна ревизија на условите за договорот за исплата на долгот.

Откако и Шпанија и Кипар порабаа помош од ЕУ, не се очекува грчките финансиски проблеми да бидат во фокусот на самитот на ЕУ. Грчките медиуми очекуваат лидерите на Унијата можеби кусо да разговараат за барањата на Грција за измени и дополнувања на Меморандумот, иако има малку воља за продолжување на периодот за фискално прилагодување.

Европската унија најверојатно нема да донесе никакви одлуки за Грција на самитот во Брисел. Портпаролот на германската Влада Штефен Сејберт пред некој ден рече дека „европските партнери ќе се држат до процедурата“, што значи дека претставниците на тројката (ЕУ, ММФ, Европска централна банка) прво треба да ја посетат Атина за да видат колку ефективно се спроведува програмата и потоа да поднесат извештај.

Врз основа на тој извештај ќе бидат донесени потенцијални неоходни промени на програмата.

- Ова е распоред според кој се држат сите во Европа, така што не очекувајте одлуки за Грција на Европскиот совет, нагласи германскиот функционер.

Во грчката делегација предоводена од Папуљас се и министерот за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, министерот за финансии во заминување Јоргос Заниас, заменикот министер за финансии Кристос Стаикурас и министерот за развој Костис Хаџидакис. Самарас прво го назначи Аврамопулос за шеф на делегацијата, но претставници на ЕУ реагираа дека со тоа се кршат правилата на Унијата за самит на премиери и шефови на држави.Статијата е прочитана 550 пати.

Испрати коментарПочнува изградбата на фабриката „Кромберг и Шуберт“ во Битола
Моторциклист падна во канал и загина
Изгорe зградата на театарот во Врање
Македонија и Казахстан имаат заеднички интерес за економска соработка
Нафтата под 84 долари, спласнува еуфоријата околу планот на ЕУ
Маж во полициска униформа уби тројца војници на НАТО во Авганистан
Најмалку 17 лица загинаа во напад врз цркви во Кенија
Пожарите во близина на Валенсија излегоа од контрола
Сончево и топло
Кривични за пратениците кои гласаа за Законот за лустрацијата
Трифун Костовски размислува да формира партија
Времена забрана за тешки товарни возила на патот Гостивар - Охрид
СДСМ во Прилеп - Власта го направи народот сиромашен
Стартува владината мерка за бесплатен одмор на 3.000 деца
Претседателот Иванов во посета на Казахстан
Кипар го презема претседавањето со ЕУ
Груевски - Четирите нови инвестиции значат четири илјади нови работни места
СДСМ вечерва со митинг во Прилеп
Поранешен руски полицаец силувал и убил 23 жени
Силен земјотрес ја погоди Кина, 17 лица повредени
Германскиот парламент го одобри фискалниот пакт
Селмани - Декриминализацијата на клеветата ќе донесе поголема слобода
Црна Гора ги започна преговорите за членство во ЕУ
„Хеленик петролеум“ тврди дека има нафтени резерви
Се шири пожарот на Кајмакчалан
Завршува кампањата за плаќање на долговите за струја
Иванов - Сите членки на ЕУ се одговорни за Македонија
Џулијан Асанж нема да им се предаде на британските власти
Евангелос Мимаракис избран за спикер на грчкиот Парламент
Европскиот совет ги потврди преговорите за Црна Гора
Баросо - Членките на еврозоната посветени на иднината на еврото
Ставрески - Компаниите што поскоро да ги искористат 111-те милиони евра
Попоски - Немаме територијални претензии кон соседите
Иванов - Македонија има за цел да биде ставена на мапата на енергетски коридори
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Мавровско Езеро
Прва жртва во пожарите во Колорадо
Средба на организациите на архитекти од Југоисточна Европа и Азија
Сончево со умерена облачност
Почнува ноќното обележување на градските улици
Покренато обвинение за „Детонатор"
Петнаесетгодишник изчезнал во Мавровско Езеро
Груевски - Спасот на еврото е централна тема во Брисел
Бистра Ангеловска - нов претседател на Фармацевтската комора
МПЦ се засили со двајца епископи
Мајка Тереза ќе го надвиши Александар
(ФОТО) Средба за помирување меѓу Црвенковски и Георгиевски
Самоубиство од Акропол
Почна исплатата на субвенциите за тутунарите
Тројца велешани демонтирале 746 метри шини
Најлоша туристичка година за Грција
Жена се самозап��ли во Арачиново
Азербејџан заинтересиран за инвестирање во Македонија
Дачиќ нов мандатар на српската влада
Тројца повредени во пад на вое�� хеликоптер во БиХ
Напад врз полициски пункт кај Бујановац
Шешељ доби уште две години затвор за непочитување на судот
ЕК се произнесе за налепниците БЈРМ
Монти - На ЕУ и се заканува сиромаштија
„Њуз корпорејшн“ ќе се подели во две компании
Немири во Стокхолм, демолирани полициски возила
Премиерот Груевски на Самитот на Европската народна партија во Брисел
Пан-европска конференција за зелениот појас
Анан со повик за влада на национално единство во Сирија
Cончево и малку потопло
Груевски - Македонија има најниски трошоци за водење бизнис во Европа
Грција бара да престанат нападите од македонските политичари
Нови 54 лека без доплата
ФБИ откри уште двајца хакери од Македонија
Јанкулоска
(ФОТО) Прв пат во Македонија 40 бренда во „Скопје сити мол“
Горан Бошевски - в.д претседател на Кривичен суд
Пад на индустриското производство за 5,4 отсто
Употребата на синтетички дроги го надмина користењето на хероин и кокаин
Бесплатни прегледи за дијабетичари во Систина Офталмологија
„Национал“ заминува во стечај
Листа на најпродавани автомобили во светот
Презентирани можностите за инвестирање на Македонија во Будимпешта
Почна уривањето на објектот „Ив-Ире“ во Трпејца
Карл Билд побара почеток на преговори за Македонија
Тројца турски војници загинаа во напад на ПКК
Баросо повика на солидарност кон Грција
Асад - Сирија е во состојба на војна

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 31°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Нашата кинематографија ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели Владимир Блажевски, режисер и сценарист...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |