Број 2871  четврток, 25 декември 2008
Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter

Лошите временски услови, неисправни инструменти, погрешни процедури... се' влијаело за падот
Балканските национализми ја јавнаа Европа

Политичките балкански елити и во 21 век останаа заробеници на историјата
Буџетот останува во истите рамки

Според Славески, дефицитот од 2,8 милијарди евра е начин да се одговори на кризата
Спотот „Македонија вечна“ од денеска на Си-Ен-Ен

„Tатковината се брани со квалитет“, рече Милчо Манчевски на вчерашната промоција
ТЦ „Гетро“ најдобро архитектонско дело

Автори на наградениот објект се Ѕвонко Тасевски и Ирина Бојаџиева
Две Македонки загинаа во сообраќајка во Грција
Вацлав Клаус сака да и' стави кочници на Европа
Кумот на Јоцо Амстердам го подготвил убиството на Пуканиќ
Економската криза најави мрачен Божик во Лондон
Најди! во Утрински
Анкета
За кого би гласале во Скопје?:
Коце Трајановски
Тито Петковски
Мирјана Најчевска
Лазе Еленовски
Вкупно 7531 гласа
ЕДИТОРИЈАЛ
Даниела Трпчевска
Поглед
Горан Адамовски
Мислења
Роберт Скиделски
Мислења
Исмет Рамадани

Втора страница
Verbatim
Карикатура
Хеликоптерот паднал поради редица пропусти
Брана за професорите да предаваат на приватните универзитети
Изрезилена љубов
На прво место
Изборите на 22 или на 29 март
Локалните избори во сенка на претседателските
Буџетот останува во истите рамки
Инспекцијата не најде диво увезени вакцини
Ќе доцнат ли декемвриските пензии?
Политика
Балканските национализми ја јавнаа Европа
Еленовски со нов адвокат и прецизирана тужба за објавената видеоснимка
Судскиот процес „Армиско оружје“ се враќа на почеток
Брегалничкиот плански регион почна со работа
Уставниот суд ја отфрли иницијативата за Привремената спогодба
Македонија
Одликувани „Танец“ и „Животна искра“
Трговскиот центар „Гетро“ најдобро архитектонско дело
Признание од папата за Томе Серафимовски
Распределени парите од концертот за Тоше
Просветните инспектори откриле хаос во образованието во Струмичко
Економија
Владините мерки не се Библија, порачува „Макстил“
И Русите ги откажуваат инвестициите
Може да останеме без зелените пазари
Први лиценци за поштенските компании
Власта бара нов кредит од 50 милиони евра за патиштата
За избегнати царински давачки 160 кривични пријави
За фармерите по наместо 2,5 денари 4 за литар млеко
Старо-нов одбор на директори на Берзата
НИС продаден на руски „Гаспром“ за 400 млн. евра
Словенија со клуч за странските работници
Четири нови експозитури на Охридска банка
Хипо прва во Австрија ќе добие државна помош
Хроника
Братче и сестричка тепани во Домот „11 Октомври“, надлежните негираат
Две Македонки загинаа во сообраќајка во Грција
Џемаили ќе дошол на судење во февруари
Претепан пејач поради музичка желба
Почна судењето за обидот за убиство на синот на Рафиз Алити
Едиторијал
Слобода на молчење
Мислења
Совршени губитници
Ќе ја биде ли Македонија
Скопје
Владата е против изградба на споменик на Тоше на плоштадот
Салата на Советот на Скопје ќе се поднови со стар мебел
Постамент без часовник пред амбулантата во Чаир
Забава
Христина Мицевска - мис на фотогеничност на Балканот
Љубоморната Џеј Ло го шпионира Марк Антони
Писма
Достоинство и доблест
Извинување
Свет
Продаденото белгиско бебе предадено на полиција
Јушченко призна дека ставот за влез во НАТО го прави губитник
Вацлав Клаус сака да и' стави кочници на Европа
Економската криза најави мрачен Божик во Лондон
Обама ослободен од сомнение околу случајот со Благоевиќ
Кумот на Јоцо Амстердам го подготвил убиството на Пуканиќ
Германија ќе ја амортизира рецесијата со 25 млрд. евра
Култура
Културата ни е на интензивна нега
Спотот „Македонија вечна“ од денеска на Си-Ен-Ен
Во Битолската епархија иконите препуштени на забот на времето
Свечена изведба на „Тапани во ноќта“ во Прилеп
Ретроспективна изложба на Драган Петковиќ
„Среќна Нова ’49“ за крај на „Пред актерот - простум“
„Травијата“ за Нова година
„Најубавата - невестински фустани од 19 век до денес“
Спорт
Араповиќ му спарингува на Кро Коп!
Титулата за Макпетрол
Македонските ракометари, сепак, во Вараждин
Промовирана Стратегијата за спречување на насилство во спортот
Илиевски лидер на Унион Олимпија против Будуќност во НЛБ-лигата
Фудбалски вести
Бостон со нов клупски рекорд, Кливленд се' уште без пораз дома