Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter

Интервју

Бакојани: Груевски не сака да преговара

 

Дора Бакојани, лидер на грчката Демократска алијанса

 

Слободанка Јовановска
Миркица Поповиќ


Грција доби нов шеф на дипломатијата, а деновиве нов ќе добие и Македонија. Го гледате ли тоа како шанса да се најде решение за спорот околу името?

Секогаш се надеваме дека ќе имаме нова шанса да се реши проблемот со името, што ќе создаде одлични услови за нашите народи, пријателски народи што имаат многу заеднички работи. Но, искрено не верувам дека министрите за надворешни работи сами можат да го решат спорот. Жалам што мора да го кажам ова, но проблемот е во тоа што премиерот Груевски во суштина следи внатрешна, а не надворешна политика за оваа тема, политика од аспект како да добие повеќе гласови. Ова е најголемиот парадокс на Балканот денес! Грција би сакала да го види својот северен сосед во НАТО и во ЕУ поскоро и со решен спор за името. Меѓутоа, сегашното лидерство на државата (која мора да ја викаме БЈРМ додека не се најде решение) има други, внатрешни приоритети. Така што, засега не може да се биде голем оптимист, најискрено речено.Сепак, што може да направи повеќе Ставрос Ламбринидис од Димитрис Друцас?

Не мислам воопшто дека ова е прашање на личност. Грчката политика е многу јасна околу ова прашање. Сакаме решение, сакаме да постигнеме договор што ќе ја почитува чувствителноста на нашите народи. Затоа направивме стратегија што ќе ги тргне недоразбирањата. Предлагаме име со географска одредница што ќе направи разлика меѓу вашата држава и грчката Македонија.И, секако, за севкупна употреба, т.е. ерга омнес. Во спротивно, недоразбирањата ќе продолжат како што се случува сега. Но, на нашите народи им се потребни јасни решенија за засекогаш да се реши овој проблем. Прашање е дали Груевски е подготвен навистина да преговара. Искрено мислам дека не го сака тоа. Па, ако не сака да преговара ни грчката влада ни двата народа, немаат многу отворени опции.


(Целосното интервју со Дора Бакојани ќе можете да го прочитате во денешното печатено издание на „Утрински весник“)


#
Статијата е прочитана 5290 пати.

Испрати коментар

Од: vlatko
Датум: 11.07.2011 21:23:08
eve eden predlog do grkojani vie vasata pokraina da ja vratite na Makedonija i ke nema nikakov problem
Од: Od Prijatel
Датум: 11.07.2011 22:12:47
Kogo go interesira taa sto se ligavi.............
Од: Кирил
Датум: 11.07.2011 23:25:55
Утрински весник со години води самоубиствена, антинационална ( анти македонска) уредувачка политика. Може ли вашиот новинар да зборува со Бакојани за името на државата, без да ја праша дали Грција го признава по��тоењето на македонска нација? Вие сте сечие гласило, само не на макеоднската нација. Се надевам дека бргу ќе ви биде зададе coup de grâce за Македонците да затворат барем едно срамно поглавие.
Од: bate Vane
Датум: 11.07.2011 23:34:50
A zoshto da pregovara!!! Koj mu dava ili mu dal dozvola da pregovara za neshto shto ne e tema za pregovori nitu za razgovori.Pa neli ste vie CENTRAL MAKEDONIA"" shto ima sporno za ili vo imeto republika Makedonija!!Ke crknete bez hrana ako ne ve hrani "Vavilonkata"orospijata dvolichna.Tuku se nablizuva 2013 odina a i presudite za odzemenite imoti na tie shto gi proteravte vo 48-ta pa ke bankrotirate totalno,toa e vashata panika...
Од: UBK
Датум: 11.07.2011 23:55:30
Mnogu pati e objasneto i kaj nas i vo svetskata nauchna literatura deka samo preku Megunarodniot sud mozhe da se reshi problem so Imeto. Toj se reshava so baranje stav od MSP za legalitet na referencata i pregovorite za imeto. Potoa, deluva G.Sobranie na ON i menuva referencata PJRM vo ustavnoto ime! Samo za nashive nee jasno deka nepostoi politichko reshenie preku pregovori.
Од: Alek
Датум: 12.07.2011 00:29:36
nastrana se,ama kolku e grda i samata ne znae :))
Од: Neprostenkov
Датум: 12.07.2011 00:35:33
Доста ние да читаме љигавење на грчки политичари.
Од: makedonka
Датум: 12.07.2011 00:36:48
Pa samata bakojani ja kaza razlikata pomegu naseto ime i nivnata provincija.Veli mora da napravime razlika pomegu vasata drzava i nasata grcka MAKEDONIJA,ZNACI PO NEJZINO NIVNATA GRCKA MAKEDONIJA TOGAS NASATA DRZAVA JE Republika Makedonija i ete tie razlikata.Nivnata crvena linija je erga omnes i od toa ne odstapuvaat ali vo sekoj slucaj go napaga Gruevski koj nesaka da go resi imeto.E pa i nije imame crvena jinija samo Republika Makedonija i nisto drugo a vasata e grcka Makedonija problem solved sto znaci problemot je resen
Од: Nenad Smile
Датум: 12.07.2011 00:49:29
Predlog. "Bankrotirana Republika Grcija (MMF, Svetska Banka" - erga omnes ! Ah Dora, Dora, .., beri si go sestro svoeto gajle.
Од: KOLE
Датум: 12.07.2011 02:46:12
Не разбирам, зоршто не ја прашате конкретно и директно: ве признава ли таа вас како македонец или не. Ако не, тогаш и навистина нема за што да се преговара. А, тоа што тие имале “јасни“ ставови, што значи тоа? Некој квалитет? Па и Хитлер имал “јасни“ ставови. Ве молам, кога веќе правите интервјуа, поставувајте ги конкретно прашањата, вака никому услуга не правите, најмалку себе си.
Од: vistina
Датум: 12.07.2011 02:50:51
Nikoj nema pravo da pregovara za promena na imeto Makedonija.Neka objasni Bakojani od chto se plachi od imeto Makedonijai zochto do fcera za delot koj se naoga vo grcija se narekuva makedonija ne sakaa da go sluchnat imeto a sega od ednach vikaat imalo dve makedonii koj dve koga toa e edna ista samo chto grcija ima okupirano del od Makedonija
Од: Gavran
Датум: 12.07.2011 06:08:24
Koku demagogija; ultimatumot so baranje za menuvanje na imeto na Makedonskiot Narod, vo nekoja novokomponirana nacija ovaa gospoja ima 3 coisti da go imenuva vo "pregovori"? Sto treba poveke da se kaze za nivnite "dobronamerni nameri"? MAKEDONIJA NA MAKEDONCITE se drugo e samounistuvanje. Aj pa sega neobjavuvajte
Од: blaze m.
Датум: 12.07.2011 07:11:28
Pocituvani novinarki ZOSHTO na odgovorot na Bakojani, da imalo razlika vo imeto so Grckata Makedonija, ne e prashavte da go smeni imeto na Grckata Makedonija i da se reshi problemot na Grcite
Од: Hari
Датум: 12.07.2011 07:25:22
Vo pravo e Dora, Gruevski ne saka tuku glumi pregovori. Imeto mu sluzi za prodavanje demagogija i tovaranje na magreto.
Од: И јас не сакам да се преговара за името
Датум: 12.07.2011 07:59:12
Има ли некој на оваа дама да и каже дека проблемот не е во Груевски. Проблемот е во тоа што тие од нас го бараат невозможното.
Од: dedo dimo
Датум: 12.07.2011 07:59:48
Aman ednash prestanete so ovie majmuni od Jug, shto i cheshlate tolku ,jas ne mozan da razberam .Izgleda nema drugo shto da pishuvate .Jas ne sakam ni imeto da im go spomnam ,tie se zaglaven narod i od strav da ne go izgubat egejskiot del shto go dobija poklon od zapadnite zemi ni stvaraar problemi.Eno i vie a i tie trba da svatat ,Eden den sve ke se rasvetli i ke se vidi koj e vo pravo.
Од: Marjan
Датум: 12.07.2011 08:03:34
Novinari ve molam zosto gi promovirate grckite uceni za imeto,ako ne bide ,,erga omnes" po nivni vkus nema dogovor.Tuka nema prostor za razgovori a ne i za pregovori.Blagodaram.
Од: Olivera
Датум: 12.07.2011 08:40:06
So gwujo ne se see bostan. Grcite gubat vreme, toj nbemakapacitet da najde nikakvo resenie za nisto.
Од: Tina
Датум: 12.07.2011 08:44:14
Dali se vie ljuge seriozni? ne mi se veruva. Novi ljuge na novi poziciji ke rasklapuvat stari teoriji bez diploma za istorija na regionot. Novite vo starite poziciji nema da napravat cudo nevidlivo, za da ne snema. Ovoj poteg e bez veza so vistinski temi. Oste se oslonuvat na Grcki lagi, sega so novi kadri. A tie Sloveni otidoa od Makedonija so raspaganje na Jugoslavija. Sepak Slovenite vo Grcija, koji prosirile nijni folklor, 'Karpatsko horo' i toa ostana kao Grcko macionalno oro, se uste upotrebuva. Koi se Sloveni sega? A na Slovenite ne im pripaga Makedonskata istorija i nasledstvo, neli? I taka odime po grcki pateki i gi gledame kako Grcite ni davat slakanica so zborovi koi nemat validacija na debatite. Od novi ili stari kadri. Nema promena. Zosto gi buglime tolku? Mnogu gi galime. A nam, vremeto ni bega. Dozvoluvame budalite da upravuvat so nas. Vi teknuva zosto?,
Од: Nikola Bitola
Датум: 12.07.2011 09:44:00
Ako Branko i Kiro ne ja stavea privremenata referenca, i pokraj promenata na znameto ,ustavot i grckoto embargo sega ke nemase potreba da ja menuvame privremenata referenca i nie ke si bevme Makedonija sekade vo svetot.
Од: Regan
Датум: 12.07.2011 10:22:34
До кога ќе им давате збор на јужниве да не резилат заради тоа што не сакаме да ги прифатиме нивните фашистички барања.Или Вам ви годи секое интервју во кое “кривецот“ е нашиот премиер?
Од: тргај не кини
Датум: 12.07.2011 11:23:11
На оваа стратегија на Груевски ќе и` дојде крајот. Ќе мора да го исполн�� она што го бара Резолуцијата 817, а тоа е преку преговори со Грција да се најде решение за разликите околу името.
Од: vasil
Датум: 12.07.2011 11:24:31
Bakojani nema vaznost vo Grktskata politika, i ako ke ima izbori vo esenta nema da igra golema uloga vo taa drzava. Takvi izjavi davat site polititsari vo Grcija, nevazi od koja strana doagjat. Za Grcija toa e normalno. Ne Gruevski ne saka reshenie, tuku Makedoncite ne sakat da si go smenat imeto. Cel svet e so Makedonia, poveke od 130 drzavi ne priznaa kako Republika Makedonia. Cel svet govori za absurden i smeshen spor i vistinata e deka toj spor e nametnat od Grcija. Toa vreme mislea deka se mnogu mokni i igrat golema uloga vo Balkanot. Sega znaeme i tie znaat deka ovoj mesec i de jure ke bankrotirat. I ushte edno mnogu vazno za erata na Alexander Makedonski i posle temna smrt. Bakojani greshi koga veli deka taa beshe elliniska, NE toj period beshe nerekuvan ellenistitski ne ellenitski i zatoa zoshto archeologite i istoritsarite vo Germania, Francia, i Britania sakaat nekak da go razlikuvat od Grtskata civilizacija. Sega mozime da kazeme deka toj period e periodot na Makedonizamot.
Од: XML
Датум: 12.07.2011 11:32:24
Г-га Бакојани симпатична си, малку исончана како што би рекол г-дин Берлускони а лажеш како циганка. Александар никако не е грк, туку македоноец. Потрошивте многу многу повеке пари за фалсификување на историјата, отколку Македонија за еден достоен споменик. Како не ти срам да зборуваш за два милиони македонци во грчка Македонија, кога добро знаеш дека тоа се доселени од Азија. Кај се видело регионале идентитет да има повисока вредност од национален идентитет. Вашата политика е да ја снема Македонија а не добро соседска. Штона правивте за сузбивање на вашиот фашистички приод кон Македонија-ништо туку и го зголемувате. Треба да се прекине со вакви излитени интервјуа на декларирани непријатели на македонската држава.
Од: VIDEO
Датум: 12.07.2011 12:02:56
Kakvi novinari ste i zemate pari od makedonija a rabotite za grckata politika ili nemate vrska od novinarstvo ona sto je najvaznoto prasajne da igo postavite na gospodjata bakojani toa go propustate da moze poveke da ja otvora pesterata i da gi vrega makedonskite politicari koj si ja vrsat posteno svojata rabora. samo dve do tri prasajna na bakojani i nema poveke da ve maltretira so odgovori. prvo. dali postoji druga Makedonija vo ON.i dali postoji druga republika Makedonija vo Evropa odgovorot sam po sebe se resava. drugo ako stanuva zbor za nivnata provincija makedonija pa neka tije go smenat imeto na provincijata posto je mnogu polesno od kolku da republika Makedonija kade sto ima narod i jazik makedonski ova je vazno nasekade kade ke ima razgovori da se prikazuva.TRAJ I ZIVEJ MAKEDONIJO! ova grcija go pravi samo da ja drzi Republika Makedonija pod zaloznistvo!!!!!!!!!
Од: k2
Датум: 12.07.2011 12:58:44
Ma odi kakaj Ms. Bakojani.....gledaj si go tvoeto propadnato carstvo...
Од: suzi
Датум: 12.07.2011 13:03:00
Pa taa e EU, kako ke kaze!
Од: sando novoselec
Датум: 12.07.2011 14:06:48
DORA ako vi smeta imeto republika makedonija pa može kako što sme učili vo školo pred 70 godini vie imate egejska MAKEDONIJA bugarija pirinska MAKEDONIJA a našata neka si bide vardarska republika MAKEDONIJA
Од: Mitko
Датум: 12.07.2011 16:00:12
Saka ovaa izgleda pak po sudovi da se zanimava. Taman ja oslobodija malku pak pochna gomna da jade. Ako prodolzhi ke go stigne Velija nash izgleda.
Од: Ѓоргија
Датум: 12.07.2011 16:41:32
Да не се лажеме, во 1991 год. при распадот на СФРЈ и војните на Милошевиќ (српските) Грција виде шанса за територијално проширување на север-да грабне нешто од Р.Македонија. Така било при крајот на 19 век и во Балкансите војни.Секогаш кога на Балканот војува Србија ,во војна влегува и Грција и најмногу профитира на сметка на Македонија.Овојпат замислата пропадна, бидејки Грција беше заплашена и запрена од САД, за срека на Македонија. Бакојани може да изјавува што сака и за било кој премиер до сега, но тоа е вистината. Сега Грција има проблем на повлекување од целата ситуација. Нашите политичари требаше и треба на Грција да и овозможат “часно повлачење“, заради развојот на Македонија и тоа не го сметам за некаква наша капитулација.
Од: Prilep
Датум: 12.07.2011 16:47:41
Kukajta vie kolku sakate, IMETO KE GO SMENAT pa da e toa posledno. Da ne bese Gruevski ne ke znaevte deka ste potomci na BUKEFAL, pardon na ACETA. Svesni ste i vie isto tolku kolku i Mrs. Bakojani deka imeto ke se smeni, samo e prasanje na vreme, a vremeto raboti za licnite interesi (tovaranje) na vlastodrscite. Ke vi puknam od smeenje...
Од: Petre
Датум: 12.07.2011 16:51:42
Allo Utrinski... ne ja sledite kodoskata politika na A1, VE MOLAM nemojte da ne rezilite. DOSTA E VEKE
Од: policija
Датум: 12.07.2011 17:12:29
До Утрински, Г-да новинари, ги следам коментариве и со сигурност ви кажувам, крајот ви се ближи!Ваква наезда на инсекти имаше и во Дневник, пред да го растурат.
Од: Risto Andov, Skopje, Makedonija
Датум: 12.07.2011 17:19:00
Всушност, решението во врска со грчкото дивеење заради македонството, се наоѓа во рацете на ЕУ. Како што е општо познато, таа има прокламирано антиколонијална политика, ама молчи кога е во прашање колонијата егејскиот дел на Македонија. Значи, ако ЕУ е доследна на своите антиколонијални принципи, конечно мора да ја укинат заборавената колонија на своја почва. Белким, за укинување на една колонија не е потребен некаков консензус, најмалку на колонизаторот Грција! Значи, решението е тука ама потребна е доследна принципиелност на ЕУ!
Од: od bjrm
Датум: 12.07.2011 18:18:36
evo eden predlok od mene......cbr......centralno balkanska republika.......

Најди! во Утрински
Насловна
Македонија се договара со Албанија, Црна Гора и со Косово
Алонсо најдобар во Силверстоун
Тиквешко Езеро спас од пеколните горештини
Валентина Каранфилова-Стевановска, авторка на „Воинот на коњ“
Посебна телефонска линија за пасоши за иселениците
Последен одмор во двојка
Политичари без одмор?
Слепите ќе прогледаат со високотехнолошки очила
Да го заштитиме „Охридско лето“ од контаминација
Болестите се читаат на лицето
Рамковски се изјасни за невин
Мизерни медиуми
Анова и Трпковски на местото на Груевски и Трајковски
Технологија и нееднаквост
Присилна наплата на радиодифузната такса
Триумф за „Панкот не е мртов“ во Карлови Вари
Нов вид бактерија гонореја отпорна на антибиотици
Штип бара партнер за бањата Кежовица
Осуммина загинати во сообраќајка во Грција
Таблоидот си објави посмртница
Чаирчанец ја убил сопругата со сигнален пиштол
Карикатура
Онлајн вести

"""