Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
14.10.2012, 16:19

Торп се соочувал со убиствена депресија

Петкратниот олимписки шампион со години се борел со деструктивна депресија, пиел огромни количини алкохол и бил на раб на самоубиство

Поранешната пливачка суперѕвезда Јан Торп откри фрапантна вистина. Австралиецот со години се борел со деструктивна депресија, пиел огромни количини алкохол и бил на раб на самоубиство. Петкратниот олимписки шампион тајната ја обелодени во својата автобиографија „Ова сум јас”, што треба да биде објавена следниот месец.

„Дури ни моето семејство не беше свесно дека голем дел од животот поминав борејќи се со депресија која може да ја наречам уништувачка“, пишува 30-годишниот Торп признавајќи дека тоа се случило како резултат на негова карактерна мана. Тој беше вистински хит на Олимпијадата во Сиднеј кога освои три злата и две сребра како 17-годишен талент и го доби прекарот „Торпедо“. Проблемите почнаа по ОИ во Сиднеј кога Торп „се спријателил” со алкохолот и дошол на раб да стане целосен зависник.

„Пиев за да се ослободам од ужасните мисли, но тоа го правев зад затворени врати, како што и многу други депримирани луѓе се решаваат да ги бркат своите демони“, додава Торп. „Тоа беше единствениот начин да заспијам. Не се случуваше секоја ноќ, но многу често меѓу 2002 и 2004 година, кога се подготвував во Атина да ги бранам трофеите од Сиднеј. Дури размислував и на конкретни начини и места за да се убијам, но на крај секогаш се повлекував мислејќи колку е сето тоа глупаво“, се исповеда Австралиецот, кој во Атина освои два златни медала и по еден сребрен и бронзен.

Торп ја искористи книгата и за да потврди дека не е геј, иако медиумите долго шпекулираа за тоа.


Статијата е прочитана 1237 пати.

Испрати коментарМеталург го „збриша“ Санкт Петерсбург за четврта победа во ЛШ
Победи за водечката тројка во Премиер лигата
Мекејлеб најефикасен во победата на Фенербахче
Клучот за „Грипе“ е во одбраната
Металург по четири од четири
Балотели со награда „Златен тапир“
Без домашна кошарка и овој викенд
Македонија ќе скокне 21 место на ФИФА листата!
Грчки фудбалски клуб спонзориран од проститутки
Пораз на Самарџиски со Литвос Ритас во Евролигата
Иванов - Нашиот тим се вика Република Македонија
Успешно деби на Куманово во БИБЛ
Червар ја спушта топката
Џон Тери нема да се жали на казната за расизмот
Нов пораз на Атлетико Мадрид во Лигата на шампионите
Барса сака да го продолжи договорот на Меси до 2018
Победа за Металург и пораз за Вардар Про во Сеха лигата
Тепачки, хулиганство, насилство пред и по натпреварот со Србија
Камерон бара остри казни за Србија
Самба во Вроцлав
Швеѓаните од 0:4 до 4:4!
Јаневски - Големата желба и борбеност ни донесоа победа
(ФОТО) Ибраими ја донесе првата квалификациска победа
Работнички потпиша со Шарпер
Надал се враќа за Австралија опен
МВР - Мечот Македонија - Србија е од висок ризик
Фетел не размислува за Ферари
Ќе бидат повлечени тужбите против француските ракометари?
Јапонија реагира за нуклеарната шега
Победата над Србија императив
Фетел во Ферари до 2014 година
Реал Мадрид три месеци без Марсело
Михајловиќ - Македонија опасна и без Пандев
Димитров сениорски првак на Македонија
Протест од Златна зора до ФИБА за Македонија
Српски хулигани најавуваат тепачки пред натпреварот Македонија - Србија
Хет-трик на Металург во Лигата на шампионите
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (30)
Јованка не се откажува од политичка кариера. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |