Број 2871  четврток, 25 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Македонија

Признание од папата за Томе Серафимовски

Папата Бенедикт Шеснаесетти му додели признание на академик Томе Серафимовски во знак на благодарност за скулптурата на Мајка Тереза, која овој истакнат уметник му ја подари на Ватикан. Серафимовски е единствениот Македонец кој го доби ова исклучително признание.

Бронзената скулптура на Мајка Тереза, која е специјално изработена и е висока три метри, во Рим ќе биде поставена пред црквата што ќе го носи името на блажената хуманитарка.

На 3 септември во Ватикан скулптурата му беше претставена на папата. Не криејќи го восхитот од делото на еминентниот македонски уметник, папата Бенедикт Шеснаесетти кусо прокоментирал: „Оваа скулптура е светско ремек-дело“. Идејата за подарување на скулптурата на Мајка Тереза на Ватикан е на академик Серафимовски, додека реализацијата одела преку Католичката црква во Македонија и бискупот г. Киро Стојанов.

Во текот на минатата година, академик Серафимовски му подари уште едно свое дело на Рим: скулптурата на св. Кирил која е поставена во црквата „Сан Клементе“, каде што е гробот на словенскиот просветител. (Б.Ј.)


Статијата е прочитана 431 пати.

Испрати коментар

Од: Apostol
Датум: 25.12.2008 14:26:36
Cestitki do akademik Tome Serafimovski po povod dobivanjeto na priznanieto od strana na papata Benedikt Sestnaesetti.So ovoj cin dokazuvame deka Makedonija e nepresusen izvor na ludje umetnici, koi so svoite talenti i umesnost se pocituvani i nadvor od svojata zemja.Ovie se momenti koi nas makedoncite ne pravat gordi i ni davaat sila da istraeme.
Од: Марија
Датум: 25.12.2008 14:27:55
Честитки г- дин Серафимовски ,Голем Човеку.Горди сме сите ние и Македонија на Вашето твоештво и белезите што ги оставате насекаде во светот, со Вашите од Бога дадени творечки раце.Секоја чест и длабок наклон на Вашите дела.Срекни празници и уште долго да творите!

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Одликувани „Танец“ и „Животна искра“
Трговскиот центар „Гетро“ најдобро архитектонско дело
Распределени парите од концертот за Тоше
Просветните инспектори откриле хаос во образованието во Струмичко