Број 3330  понеделник, 12 јули 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Скопје

Лисици и на паркинзите во Аеродром

Сопственикот на возилото има рок од еден час да ја плати казната од 1.300 денари за неплатено паркирање

Несовесните корисници на паркинзите со зонско паркирање во Аеродром од денеска ќе се санкционираат со лисици. Секој што ќе го паркира возилото зад ТЦ „Бисер“ или кај „Веро“, каде што функционира зонското паркирање, а притоа не плати за паркирање или, пак, недозволено се паркира на место за инвалиди, ќе биде казнет со блокирање на возилото. Популарно наречените лисици ќе се закачат на предното тркало од страната на возачот како опомена сопственикот на возилото да го регулира паркирањето. Истовремено на автомобилот ќе му биде залепена и информативна белешка со напомена дека сопственикот на возилото има рок од еден час да ја плати казната од 1.300 денари за неплатено паркирање, односно 3.000 денари доколку возилото узурпира место за инвалиди. Во случај да не го стори тоа, возилото ќе биде подигнато од пајак-службата и однесено во депото, па сопственикот ќе треба да плати дополнителни 2.000 денари за услугата на оваа служба.

Ваквиот принцип на дисциплинирање на корисниците на зонските паркинг-плацови не е новина. Тој веќе два месеца се применува и на паркинзите во Центар. Од ЈП „Градски паркинг“ објаснуваат дека оваа мерка се покажала како ефективна, бидејќи претходно само со напомена за доплатна казна се случувало возилото да замине од паркингот, па целата постапка се одвивала по судски пат, при што крајниот епилог траел со месеци. (Дс.Т.)


#
Статијата е прочитана 846 пати.

Испрати коментар

Од: Stojko
Датум: 12.07.2010 09:44:44
Se ke bese vo red dokolku gradski parkinzi (ili kako i da se vikaat) napravile parking, pa stopanisuvaat so nego. Vaka, gi prisvojia parkinzite od zgradi, koi bi tebalo da gi imaat vo sopstvenost stanarite, i zimaat arac za partisko-opstinska kasa, pri sto ne izdavaat nikakava, a ne pa fiskalna smetka. Nego , nie sme miran, da ne kazam glup narod, sto trpi sekavi izivuvanja na ovaa tiranija..
Од: Филип
Датум: 12.07.2010 10:39:29
Ги прашувам сегашните власти кој им дал право да наплатуваат на паркинзи кои се градени да бидат бесплатни. Ако сакаат да заработуваат нека градат паркинзи и нека наплатуваат. Вака некој градел за една намена , а сегашниве го користат за да заработат. Згора на тоа барем од тие пари што ги земаат да поправат нешто на веќе расипаниот асфалт или на прекопаните коловози и паркинзи. Испаѓа се што ќе наплатат оди за плати на оние кои ДПМНЕ ги вработи, се разбира и за нивните шефови, а можеби нешто и за партијата.
Од: tomo
Датум: 12.07.2010 13:52:14
Ima resenie. Treba da se dade pretstavka do Ustaven sud, i sudot ke go ukine zonskoto parkiranje vo stanbeni kvartovi, bidejki osnovno zagarantirano ustavno pravo e da ne se poprecuva parking prostorot na stanarite. Toa e isto kako sega vlasta da go uzurpira parkot sto i pripagjata na nekoja zgrada.
Од: Ratko
Датум: 12.07.2010 13:52:20
Ova e dobro,tova zemjiste ne sopstveno,bidejki nie kako ziteli ne poseduvame posedoven list,go podrzuvam ova,bidejki veruvajte sum gledal kako Brza pomos ne moze da pomine,ili pozarna. No za taka kazanite korumpirani inspektori na aerodrom treba da znaat deka graganite ne se slepi,i ne gledat.Zamislite na stara 5ka energetski kablovi visat na 20sm.od glava,drvja se secat za da postavat reflektori,pa kaj go ima eden kiosk od 6m2,se prosiril vo parkot,na zeleniloto.Neka pominat vo centarot na aerodrom da vidi gradonacalnikot sto se pravi i tie kiosci,kaj go ima vo svetot so prodolzitelni kablovi vo visina da bidat za potrebi privatni
Од: Букефал
Датум: 12.07.2010 16:03:49
Овие нормални ли се бе, на се нешто ставија давачки, ова ли се тие 100 чекори напред и 1 наназад? Кај бензинот е 1 евро и 20 центи, им текнало насекаде да си прават зонски паркиралишта. На крај ќе им текне и рекава вардар да ја направат зонско паркиралиште.

Најди! во Утрински
Скопје
Пешачки слалом меѓу автомобилите на тротоарите
Споменикот на Ѓорче Петров ќе биде поставен в година