Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
10.10.2012, 12:26

Преку изложбата на ракописите Македонија и припаѓа на ЕвропаВчера во Кралскиот музеј во Мариемонт во Брисел беше отворена изложбата „Словенски ракописи од Македонија од 13-ти до 19-ти век“, која предизвика жестоки реакции во соседна Бугарија

Изложбата под наслов „Словенски ракописи од Македонија од 13-ти до 19-ти век“, која предизвика жестоки реакции кај соседна Бугарија, беше отворена вчера во Кралскиот музеј во Мариемонт во Брисел, Белгија. Вкупно 39 изложени ракописи кои датираат од 10 до 19 век, оригинали и копии, го привлекоа вниманието на голем број гости, меѓу нив и преставници на дипломатскиот кор, да ги видат најстарите ракописи настанати во Македонија.

Изложбата, која ја организираат Националната универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ и Валонија Брисел Интернационал, а чиј избор го направи д-р Михајло Георгиевски, научен советник во Институтот за старословенска култура, ги претставува најстарите ракописи кои се чуваат и надвор од нашата земја во различни светски библиотеки и музеи. Меѓу нив се и Асеманово евангелие и Зографско евангелие од 10 век, Синајски псалтир, Синајски евхологиј, Охридски глаголски ливчиња од 11 век и други ракописи од 12 век, кои се изложени како фотокопии, бидејќи оригиналите се чуваат во Москва и во Ватиканската библиотека во Рим, но и оригинални ракописи што датираат од 13 до 19 век, меѓу нив и Посен триод и Кратовско евангелие...

Кралскиот музеј на Мариемонт, инаку, поседува една од највредните библиотеки на ретки и стари книги во Европа. Изложените ракописи од Македонија се пишувани и илуминирани на пергаментни и хартиени листови од рацете на опитни калиграфи по македонски книжевни и скрипторски центри, а се подврзувани и вкоричувани во корици обвиткани во орнаментирана кожа.Изложбата ја отвори министерка за култура, Елизабета Канческа-Милевска, која во својот поздравен говор рече: „Вечерва пред вас ја потврдуваме историската и суштинската стварност на нашите исклучително вредни ракописи што го посочуваат илјадагодишниот континуитет на писмениот и јазичен развој во Македонија, како дел од цивилизациските текови низ времињата на Балканот и во Европа. Овие ракописи се наш национален културен влог во актуелниот процес на глобализацијата за културно прелевање на народите на ’стариот континент‘ и пошироко. Република Македонија има длабоки корени во светското културно наследство. Таа е земја-музеј, земја на археолошки локалитети, цркви и манастири, фрескоживописи, икони, иконостаси, стара архитектура, тврдини, чаршии и многу други движни и недвижни добра од различен вид и период на настанување.“

Канческа-Милевска истакна дека Македонија најрепрезентативно го изложува своето културно наследство по престижните музеи и галерии во Европа и светот, споменувајќи ја и минатогодишната изложба во Утрехт, Холандија, каде е презентирана уникатната збирка на ранохристијански теракотни релјефи, икони од 11-ти век што ја претставуваат византиската култура и целокупното културно богатство на Македонија од четири илјади години пред Христа, па се до крајот на 19-тиот век.

„Иако многу ракописи од нашите простори се наоѓаат надвор од Македонија, тоа не значи дека нашата земја се наоѓа надвор од реалноста. Музеите чуваат, а генерациите паметат. Од срцето на Европската унија, од крвотокот на европската цивилизација, преку изложбата на словенските ракописи од Македонија велиме дека Република Македонија и припаѓа на Европа. Присуството на нашата држава во Европа е писмо од сегашноста испратено до иднината, а не до минатото, порача на крајот македонската министерка за култура“, рече министерката.

Инаку, како што соопштува МИА, на изложбата присуствувал и бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, кој се обиде да ја опструира изложбата, и кој останал на своите ставови дека се работи за крадење на бугарската историја и дека се работи за бугарски, а не за македонски ракописи. „Се радувам што во Брисел се претставува културно наследство што сега се наоѓа на територијата на денешна Македонија. Но, од друга страна не сум среќен што тоа се претставува необјективно, оти тоа е наше општо културно наследство. Тука гледаме бугарски средновековни книги. Дојдов на изложбата да покажам европски начин на однесување и тоа треба да го правиме и со историските настани и личности што не обединуваат, оти историјата ни е една“, изјавува Ковачев.

Во врска со провокацијата на Ковачев и неговите обиди да го спречи одржувањето на изложбата и неговото тврдење дека се фалсификува македонската историја, министерката Канческа-Милевска рече: „Ние како држава не би сакале нешто да презентираме, а истото да не е научно докажано и верифицирано. Сите овие ракописи се прикажани во голем број на книги промовирани во Македонија и во странство. Треба да ги негуваме добрососедските односи. А, со Бугарија имаме многу добра и интензивна културна соработка.“

Приредувачот на изложбата, д-р Михајло Георгиевски, посочи дека ракописите претставуваат канонски црковни книги во кои е одразен и македонскиот јази��. „Словенски е поопшт термин. Тука влегуваат и ракописи кои имаат македонска, српска и бугарска редакција. Но, се со белези од македонските говори. Тие се голема драгоценост, голем извор за јазикот и културата има многу записи кои говорат за историјата во Македонија и се сопственост на Република Македонија и најдени се на наша територија и затоа и ги нарекуваме македонски ракописи“, вели Георгиевски.

Изложбата ќе трае до 21 октомври и се очекува голема посетеност. (Т.И.)


Статијата е прочитана 1443 пати.

Испрати коментар(ФОТО) На Скопје му треба катализатор за развивање на креативната мисла
Принцезата Дијана убиена во возилото на брза помош
Прилепскиот театар подготвува премиера од Шекспир
„Самсунг“ го претстави Galaxy S3 Mini
Откриенa планетa составенa од дијаманти
„Хахаха“ во живо на Канал 103 пред скопскиот концерт
Академик Томе Серафимовски и подари на МАНУ скулптури и цртежи
Дигитална дистрибуција на новото ЕП издание на Кирил
Северина го призна прекинот на врската со Милан
Заврши фестивалот „Албански театар во Македонија“
„Блесок“ ја објави „Патагонија“ од словачкиот писател Душан Митана
Продолжува соработката на ЕУРОИМАЖ со кино „Фросина“
Мустаќите во нафталин
(ФОТО) Пронајден килибар со фосилизиран пајак како напаѓа оса
Да наздравиме со чаша вино
„Луј Витон“, „Зара“ и „ХиМ“ – глобално најдобри
Ненад Секирарски го отвора 6. Моден викенд Скопје 2012
Ана Цветковска Панова изложува во Велес
„Сребрен Џед“ за македонскиот филм „Човекот со чудна навика...“
Фустанот на Џуди Гарланд од „Волшебникот од Оз“ на аукција
Парамоунт ќе гради тематски парк од 2,5 милијарди евра
Националната предлог-стратегија за развој на културата на јавна расправа
На Тумбе-кафе нови пронајдоци на некропола од 4 век
(ФОТО) Мила Кунис се соблече топлес
Можеме ли да ја повратиме дивината?
Благој Нацоски ќе пее на Сардинија во „Ромео и Јулија“
„Војна на ѕвездите“ наместо „Мона Лиза“ во Лувр
(ФОТО) По „Сити мол“, турканици и на „Бела ноќ“
„Век за самување“ најдобра поема за 2012 година
(ФОТО) Свеќи и ѕвездено небо за Тоше
(ФОТО) Собрани 200 единици крв до 15 часот
Светски ден на Бонд, Џејмс Бонд
Тетовскиот театар вечерва на МЕСС во Сараево
„Калчр девелопмент“ во живо на Канал 103
„Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“ на плоштад „Македонија“
Да се потсетиме на „Скопје во 90-тите“ во МКЦ
Македонската филхармонија го откупи делото на Илија Илиевски
Опра и Бритни – најплатени жени во шоу-бизнисот
Кончаловски во Кинотеката на Македонија
„Бела ноќ“ в сабота во Скопје
Ана Дурловски повторно ја воздигна Лучија
Вечерва стартува четвртото издание на „Десонанз“
Уште разголени фотографии од кралскиот пар
(ФОТО) „Тојота“ го претстави новиот „паметен инсект“
Забранет влез за Мајк Тајсон во Нов Зеланд
Рубенс Муратовски стана таткоmakedonski govori, 10.10.2012 13:17:03
Тука влегуваат и ракописи кои имаат македонска, српска и бугарска редакција. Но, се со белези од македонските говори. Takanarecnite Makedonski govori vo sredniot vek se narekuvale BUGARSKI govori. Togas uste makedonski govori,niti pak ime Makedonija seushte ne postoeli!
veles, 10.10.2012 13:38:23
Da se najdat rakopisi na teritoriajata na rep.Makedonija i da se tvrdi deka se makedonski na cija baza se bazira i mak.jazik e isto kako Turcija da tvrdi deka e naslednik na Rimskata imperija ili Vizantija ili poadobro zacnuvanje na nikulci za postoenje na amereikanski jazik vo srenovekovna Anglija.
роберт, 10.10.2012 14:52:59
со Бугарија имаме многу добра и интензивна културна соработка.“ - Не само културна, НИКАКВА соработка немате с нас!?
Goran, 10.10.2012 15:45:43
Bravo! Taka treba! Tolku godini bevme ugnetuvani i cekavme drugite da ni ja formiraat i diktiraat istorijata. Vreme e svetot da ja vide vistinata
пријател, 10.10.2012 17:16:10
Не е спорно дека нашите предци,како и предците на денешните Бугари и Срби,дошле на овие простори како Јужни Словени.Тоа што формирале своја национална држава,држава на македонскиот народ, дури во 1944 година е друго прашање. Сигуно е дека во 1944 година не паднале од небо или „пребегнале“ од кај Бугарите или Србите.Тие векови живееле на овие простори под туѓо име и туѓа власт, за конечно да формираат своја држава.Она што тие го стварале на овие простори,иако под власт на Византија,Бугарија,Србија или Турција, сепак е дело на наши предци.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Облачно

Петок
Обилни врнежи
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Армстронг одново на столбот на срамот
Антидопинг агенцијата на САД тврди дека седумкратниот победник на Тур де Франс ги терал да се допингуваат и колегите од ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |