Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Македонија
17.04.2012, 17:35

Институтот за старословенска култура во клиничка смрт

Прилепската научна установа се соочува со проблеми и се бори за свој опстанок

Моника ТалескаПрилеп - Институтот за старословенска култура од Прилеп, единствен во државата, се бори за својот опстанок. Иако научниот кадар во последниве две години аплицирал за годишни програми и финансирање на основната дејност во ресорното Министерство, сепак, не добиле ниту одговор на барањата, ниту, пак, им се финансирани активностите и истражувањата. Според надлежните, делумно биле финансирани проектите во 2010 година, додека минатата година не пристигнал ни денар на сметката. Единаесетте вработени секое учество на конференциите во странство го финансираат од својот џеб, а на ист начин ги плаќаат и трошоците за издавање трудови и за реализација на теренските истражувања кои се неопходни за нивната дејност.

„Според Законот за научно-истражувачка дејност од 2009 година треба да имаме одреден број поени врз основа на наставно-научна, стручно-апликативна и организационо развојна дејност, а за да ги собереме тие проекти ние мора да работиме. Но, нас Министерството не не' финансира. Така што жртви се нашите деца. Јас не знам дали нашите функционери од министерствата одат на службени патувања, и во земјата и во странство со средства од сопствениот џеб, одделувајќи од устите на нивните деца“, вели Ели Луческа, директор на Институтот.

Луческа додава дека Институтот се соочува со уште еден мошне значаен проблем, чие решение е услов за натамошно функционирање на оваа институција. Едноставно нема доволно кадар. Од потребните минимум 30-ина научни работници во моментот има само 11 доктори на науки, а за неколку години ќе останат тројца, бидејки останатите ќе се пензионираат. Недостига и технички кадар. Иако оваа научна установа располага со единствена специјализирана библиотека во Македонија со средновековна

книжевност и литература, богата збирка на старопечатени книги и ракописи од 15, па се' до 20 век, нема библиотекар.

„Институтот, ако колабираше во 2007 и 2008 година, сега е во клиничка смрт во однос на кадровската состојба. Имено, од 2002 година наваму имаме 10 испразнети места, бидејќи по различен основ останавме без одреден број научен кадар“, додава Луческа.

Според нејзината оцена, во државата се носат европски закони кои не кореспондираат на фактичката состојба. Па, за да се реши проблемот, Институтот бара од Министерството измени на законот за научно- истражувачка работа од 2007 година, за да се овозможи вработување на младите научници. „Надлежните од повисоките инстанци треба да преземат мерки да ги ажурираат решенијата за оваа научна установа“, вели Луческа.


Статијата е прочитана 740 пати.

Испрати коментарСелата Лера и Рамна молат за нов мост на Шемница
Напнат мир во Скопје
Нови закани
Македонскиот маркетинг-простор загуби врвен стручњак
Велигденски благослов со знамето од ВергинаLjubotan Trade Name, 18.04.2012 04:27:47
Literatura ima kolku sakate ,samo dal vi se bendusuva, Citajte od Balkanoloskiot institut od; Ivan Ivanic,Vazsilie Gjeric, Petkovic i Novakovic Ajde, de,de, Prilep; stana Autoritet za Slavistika!???? !Ova se vika ;Legni Lebce da te Jadam! Ve Molam bez Cenzura, ako imate m...?
СТОЈКО, 18.04.2012 10:33:15
А што работат овие научници нека кажи оваа госпоѓа и колкава плата земаат за нивното (не)работење
MКД-АЛБ, 18.04.2012 10:43:26
Institutot treba da se prenameni vo ANTICKI i taka ke za zive oti nema vise Staro Sloveni. hahahhaah
Tina, 18.04.2012 11:33:43
Staro Slovenska kultura????? Ovo go nema vo stara istorija na Slovenite. Ke pronajdes Makedonska kultura i obicaji, i pismo. A po navlezuvanje od tie Sloveni, na zemjata so veke cvrsta ukorena kultura, kade i tie Slovenski pleminja bea prinudeni da se civilizuvat, ima edna istorija da kazam. Zosto? Oti po nijno Slovensko naseluvanje i sakanje da trguvat so Evropa, ne mozele oti ne bile pismeni, a Evropa ne gi sakala po nijno Staro Slovensko nepismeno postojanje. I taka oste edno pleme za civilizovanje, stana Makedonska rabota. Videte kolku sme miroljubivi. A sega cak imame i ustanovi za staro Slovensko postojanje. E ova go nema za staro Makedonska pismenost i kultura nikade, a kamo li vo zemjite kade Makedonski uciteli rabotile i se potile da gi obrazuvat komsijite, pa cak i Evropa. Dali nekoj ima staro Makedonski ustanovi?
cobe, 18.04.2012 16:15:12
По се изгледа и овој Институт не е на агендата на Преродбенициве...........ако сака да опстане ќе треба да влезе во Античката шема на новокомпонираната Преродбеничка историја.......
Бивш Словен, 18.04.2012 18:40:03
А,бе, каква старословенски институт. Сега сите сме Антици , потомци на Цане Бабачко , од кој не останале деца! Сакам старо-антики институт со академик професор-др Букефалов на чело!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Четврток
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |