Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Економија

Не се знае колку енергија ни треба за 2009 година

Предлог - енергетскиот биланс за 2009 е нереално подготвен, реагираат компаниите

Маја Томиќ

Вчера беше одложено донесувањето на Предлог енергетскиот биланс за 2009 година. Енергетскиот биланс треба да ја отсликува реалната состојба за потребите за енергија во државата, посочуваат енергетските субјекти. Сегашниот предлог не содржи конкретни, објективни показатели за количествата енергија, потребни за сите потрошувачи. Големите компании, поради кризата, за в година побаруваат многу помалку струја, отколку во годинава што изминува.

Расправајќи вчера по Предлог- енергетскиот биланс за 2009 година, од „Макстил“ посочија дека имаат малку намалени потреби за струја за в година, „Бучим“ за 8 месеци од наредната година пријавува 3 мегават-чсови, наместо 8 колку што трошеше на годишно ниво, „Силмак“ 4, наместо досегашните 6 мегават-часови, а „Фени“ најави за 30 отсто намалено производство поради падот на цената на металите и значително помали потреби за струја во наредните месеци. Помала потрошувачка на струја ќе имаат сигурно и помалите тарифни потрошувачи, како што се текстилните фабрики, поради намален обем на работа. Но, од „ЕВН Македонија“, пак, пријавуваат за 4 отсто поголеми потреби за струја. Дали тие ќе се потрошат, ќе зависи од временските прилики, велат од компанијата.

Оттаму, предлогот на енергетскиот биланс е нереален, оценија присутните на вчерашната расправа во Стопанската комора. Според академик Томе Бошевски, мора претходно да се направи анализа на тоа колку струја е потрошено годинава, а колку било побарано од компаниите; ЕВН треба да одговори дали ги потрошила количествата кои ги побарувала лани, па дури потоа, врз реални проекции да се прави биланс за наредната година.

Според Предлог-билансот, вкупните потреби за струја в година ќе изнесуваат 9.052 гигават-часови и тие се поголеми за 4,58 отсто од потрошувачката во 2008. Бруто-потрошувачката на енергијата во 2009 г. ќе биде 131.260 тераџули и ќе биде повисока за 4,36 отсто од годинешната. Потребите за нафтени деривати ќе бидат поголеми за 8 отсто. ЕЛЕМ накусо даде објаснување за домашното производство на струја годинава и за предвидувањата за идната година, а присутните детално ги запозна со направените анализи и забелешки за работењето на ЕВН. Вкупните загуби на струја во системот не се 11 отсто, како што се утврдени со Законот за енергетика, туку 13,2, што оди на директна штета на ЕЛЕМ и на домашното производство, реагираа вчера од компанијата. Според директорот Влатко Чинговски, ЕВН не смее повеќе да ја користи и енергијата од малите хидроцентрали за покривање на загубите.


Статијата е прочитана 184 пати.

Испрати коментар

Од: Don Kihot
Датум: 23.12.2008 11:09:38
Zaklucok od tekstov: Kako i vo sekoja opstestvena granka taka i vo energetskava se e zamrseno do beskraj, ne se znae koj pie koj plaka.Zosto e toa taka, neznaeme ,nesakame, inatvodime ,ili e nsto drugo vo prasanje, nesto sto Evropejcite go narekuvaat korupcija, mnogu prasanja a odgovori nema.I ke nema, a nema veke 18 godini, no sepak nekako turkame de vaka de onaka, se prasuvam kako? no iako so prazni stomacinja nekako se tera rabotava.Ima mnogu nacini da se namali ovoj uvoz na el energija, ama ili se nema, vizija ,kadri , strucnost, ili e nesto drugo, ona sto Evropejcite go narekuvaat..........
Од: Saso N.
Датум: 23.12.2008 11:53:50
Zosto ELEM i EVN ne kazuvaat kolku struja ke se potrosi vo drzavata vo aktuelnava godina, pa da se se pravat planovite za 2009? Tolku li e tesko da se napravi aproksimacija za poslednava nedela ili na tie sto bez usul ke kupuvaat deficitarna energija i na drugive, koi gi krijat vistinskite zagubi, vakov podatok kolku tocno se potrosi ne im odgovara?

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Нафтата поскапе на над 43 долари
Отворена Стопанската комора на Македонија и Турција
Сите македонски рудници пред затворање
„Тојота“ очекува загуба прв пат во историјата
Фирмите уште не знаат за полесното царинење
Колку ќе расте БДП - Ставрески контра Груевски
Бизнисот бара уривање на визните бариери
Еуродизелот поевтини за четири денари
МЕПСО во Европската асоцијација на оператори
Нови санкции за брокери