Број 3362  четврток, 19 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Забава

Дуке Бојаџиев промовира нов албум

Новиот студиски албум на македонскиот композитор и продуцент Дуке Бојаџиев „Њујорк. а.м.“ ги одбројува деновите до своето претставување пред македонската публика. Најновиот музички материјал, кој е во издание на „ПМГ рекордингс“, ќе биде промовиран на 27 август 2010 (петок) во Капан-ан, Стара чаршија, со почеток во 23,30 часот. По офици��алната промоција, ќе следува концерт на Дуке Бојаџиев.

На албумот „Нујорк. а.м.“ се работеше повеќе од седум години, а снимањето и продуцирањето е извршено во Њујорк, актуелниот дом на Бојаџиев. На него се појавуваат значајни имиња од њујоршката музичката сцена, како што се Анџела Мекласки, Ким Вајман, Силвија Гордон, ТК Вондер, но и од македонската сцена, како и Кирил Џајковски, Исмаил Лумановски, „Бернис пропаганда“. Станува збор за авторски проект што содржи електроакустична музика, инспирирана од животот и секојдневјето во Њујорк. Жанровски на албумот има влијанија на поп, хип-хоп, рок и етно, спакувано во модерна електронска продукција.

Дуке Бојаџиев е еден од најзначајните македонски музичари. По дипломирањето на престижниот колеџ „Беркли“ во 2001 година, се сели во Њујорк, каде што се' уште живее и работи. Познат е по работата на полето на филмската музика и современата музичка продукција. Едни од позначајните филмски соработки со наши режисери се: „Пекол“ на Данис Тановиќ, „Сенки“ на Милчо Манчевски, „Созерцание“ на Иво Трајков, „Војната е завршена“ на Митко Трајков. Активен е и на полето на холивудската филмска продукција. Неговата музика е дел од рекламните кампањи на врвни светски брендови, („Пежо“, „Ана Суи“, „Лореал“, „Ланком“, „Мерцедес“, „Крајслер“), ТВ-серии и ексклузивни мултимедијални презентации

Зад себе досега има оставено 6 албумски изданија, а неговата музика може да се најде и на бројни светски компилации.


#
Статијата е прочитана 318 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Забава
Мисиците се сликале голи
Финска најдобра за живот, Чешка за секс
Казнета поради стриптизот во новиот спот
Создава сопствен синџир на хотели
Концерт на „Некст тајм“ во Битола