Број 3272  понеделник, 03 мај 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Политика

Првоодделенчиња во посета на МПМ

Првооделенчиња, кои учат германски јазик во дневниот престој на Германскиот јазичен центар во Скопје, во петокот ја посетија „Медија принт Македонија“, компанија во сопственост на германската медиумска група ВАЦ, по повод Светскиот ден на слободата на медиумите, 3 мај.

Децата рецитираа песнички на германски јазик и разговараа на германски со управителот на „Медија принт Македонија“, д-р Срѓан Керим. Ја посетија и печатницата во Графички центар, каде што го „усовршуваа“ процесот на печатење на нашите весници и списанија.

Александра Петреска-Паскоска, менаџер на Германскиот јазичен центар, вели дека се' повеќе ученици, првоодделенци и повозрасни, се запишуваат на курсевите по германски јазик што ги нуди центарот. Моментно, 50 ученици до 8-годишна возраст учат германски во ова училиште. Германскиот јазик станува втор странски јазик во Македонија, вели таа.


#
Статијата е прочитана 524 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Политика
Поевтинувањето на едни лекови значи поскапување на други
„Македонско претседателство“ во Советот на Европа
Македонија е во рацете на политиканти!
Првомајска синдикално-владина идила
Пет минути тишина за одбрана на новинарството
Кофинансирање на седум проекти од образованието