Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
17.10.2012, 15:34
Тепачки, хулиганство, насилство пред и по натпреварот со СрбијаПолицијата денеска информираше за серија инциденти кои се случиле во изминатото деноноќие

Серија инциденти, насилство и хулиганско дивеење низ градот фрлија сенка врз успешната игра и победата на репрезентацијата на Македонија против тимот на Србија. Над 1.000 навивачи на Србија, кои што присуствуваа на натпреварот, беа потенцијална темпирана бомба, по најавите дека ќе има пресметки по скопските улици. Полицијата која што презеде специјални мерки за заштита, евидентирала неколку сериозни инциденти во кои има и повредени.

Се започнало вчера околу 13,30 часот кај трговскиот центар Мавровка, каде од група од десетина лица биле нападнати М.М. (29) и Ѓ.С. (17) од Подгорица, Црна Гора. Биле удирани со клоци и тупаници и со тврди предмети по лицето и телото, по што веднаш се однесени во болница. Во разговорот со полицијата тврделе дека се туристи и дека немале намера да одат на фудбалскиот натпревар.

Еден час подоцна пред стоковната куќа Мост, 15-тина непознати лица нападнале тројца српски државјани, кои исто така завршиле со повредина на главата и телото. Станува збор за М.М. (19), Л.С. (20) и М.С. (32) кои се пуштени на домашно лекување.

Подоцна околу 16 часот, на булеварот „Крсте Мисирков“ неколкумина напаѓачи ги претепале велешаните Д.Р. (27) и О.С.(25) и им нанеле видливи повреди по лицето и телото. Два часа потоа на влезот на Мавровка, две возила со српски национални ознаки во кои имало седум лица кои тргнале да се прошетаат и да купат патики. Но, биле пресретнати и нападнати од поголема група. Притоа се повредени М.С. (32) и Б.М. (32) од Лесковац и се оштетени нивните возила. Околу 20 часот, скопјанец пријавил дека бил малтретиран на Камениот мост – Скопје од неколку лица, кои од него барале од вратот да го извади шалот со бои на државното знаме.

Полицијата интервенирала и на стадионот каде е остранет црногорски навивач кој се обидел да го истакне грчкото знаме на трибините. Против него е поднесена прекршочна пријава.

По завршување на фудбалскиот натпревар во текот на заминувањето на навивачите, пак дошло до инцидент на Бит Пазар, кога дошко до сурир со навивачката група „Шверцери“. При интервенцијата да се раздвојат групите, повредени се четворица полицајци. Исто така искршени се и оштетени повеќе дуќани и кафулиња. Приведен е еден од учесниците во тепачката. (Д.Т.)Статијата е прочитана 3786 пати.

Испрати коментарТрет пораз во низа за МЗТ Скопје
Жито Прилеп подобар од Лундагард
Вардар про помина, Куманово испадна
(ФОТО) Четири од четири за Металург
Победи за водечката тројка во Премиер лигата
Мекејлеб најефикасен во победата на Фенербахче
Клучот за „Грипе“ е во одбраната
Металург по четири од четири
Балотели со награда „Златен тапир“
Без домашна кошарка и овој викенд
Македонија ќе скокне 21 место на ФИФА листата!
Грчки фудбалски клуб спонзориран од проститутки
Пораз на Самарџиски со Литвос Ритас во Евролигата
Иванов - Нашиот тим се вика Република Македонија
Успешно деби на Куманово во БИБЛ
Червар ја спушта топката
Џон Тери нема да се жали на казната за расизмот
Нов пораз на Атлетико Мадрид во Лигата на шампионите
Барса сака да го продолжи договорот на Меси до 2018
Победа за Металург и пораз за Вардар Про во Сеха лигата
Камерон бара остри казни за Србија
Самба во Вроцлав
Швеѓаните од 0:4 до 4:4!
Јаневски - Големата желба и борбеност ни донесоа победа
(ФОТО) Ибраими ја донесе првата квалификациска победа
Работнички потпиша со Шарпер
Надал се враќа за Австралија опен
МВР - Мечот Македонија - Србија е од висок ризик
Фетел не размислува за Ферари
Ќе бидат повлечени тужбите против француските ракометари?
Јапонија реагира за нуклеарната шега
Победата над Србија императив
Фетел во Ферари до 2014 година
Реал Мадрид три месеци без Марсело
Михајловиќ - Македонија опасна и без Пандев
Димитров сениорски првак на Македонија
Протест од Златна зора до ФИБА за Македонија
Српски хулигани најавуваат тепачки пред натпреварот Македонија - Србија
Хет-трик на Металург во Лигата на шампионите
Торп се соочувал со убиствена депресија
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватскамарјан, 17.10.2012 18:04:46
не ми е јасно во информацијава кој се судрил со шверцерите,дали биле македонци,грци,срби,бугари, власи,американци, германци, кој???? значи редовно го читам весников ама кога нема да се ДОПРЕЦИЗИРА било која информација се нервирам а тоа се случува често, ама кои и да биле самиот настан и тие што предходеле се срам за општеството и за државата
prespanec, 17.10.2012 18:27:24
Da ti se Ser...m na junacive makedonski. ima li vo skopje maz ili seto se samo metroseksualci i sminkeri. ve tepaat kade sto ke stignat i nikomu nisto. ubavo se izvezbaa so nashive pa sega i navivaci od drugi drzavi pocnaa da tepaat.
Carko, 17.10.2012 23:44:50
А зошто да не може да се истакне знамето на Грција? Ако некој навивач на даден спортски наптревар од меќудржавен карактер го вее знамето на САД, на Британија, на Албанија или друга трета држава, тоа не е прекршок, а ако го вее знамето на Грција е прекршок? Јас пак мислев дека ова е слбодна држава...
dedo dimo, 18.10.2012 07:41:10
Vo svetot ima sve poveke huligani i narkomanci i duri vlastite ne prevzemat strogi merki vaka ke bidit.Sekoj koj pravi nemir bi trebalo na strog zatvor kako ovaj na goli otok pa neka povelat posle.
koki, 18.10.2012 07:50:26
И пак Бранко е крив????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 5°C

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (30)
Јованка не се откажува од политичка кариера. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |