Број 3330  понеделник, 12 јули 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Економија

Kашичките „Фрутек“ повлечени од продажба

Љубљана - Словенечката фирма „Фруктал“ од превентивни причини од продажба повлече четири вида детски овошни кашички „Фрутек“, произведени од 25 мај до 24 јуни 2010 година. Тоа се производи со вкус на кајсија и крушка, слива, праска и ориз, како и јаболко, во пакувања од 120 грама.

„Фруктал“ бил информиран дека за време на производството на стаклената амбалажа на хрватската фирма „Ветропак страж“ дошло до отстапување кај производствената линија поради што се можни оштетувања на внатрешноста на стаклените теглички.

Претседателот на управата на „Фруктал“, Драго Кавшек, потенцира дека сите останати кашички и сокови на „Фрутек“ се целосно сигурни. „Фруктал“ ги повикува сите потрошувачи што ги купиле овие кашички, од превентивни причини, да не ги користат и да ги вратат во продавниците, кои ќе им ги повратат парите. (МИА)


#
Статијата е прочитана 1826 пати.

Испрати коментар

Од: Meri
Датум: 12.07.2010 12:40:18
Na Hrvatskata televix\ijza kazaa deka se vratile nazad vo ptodozba. Kasnite so informaciite ili Slovencite pokasno kaj nas fi povelkuvaat proizvodite?

Најди! во Утрински
Економија
Затворени 51 обложувалница
Зелениот картон ќе поевтини, ама наесен
Реконструкција на Блаце
Ватикан три години бележи минус
Заради името трпи и Бизнисот
Најголем раст на еврото
Побрз раст на светската економија