Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
27.04.2012, 13:41
Двајца кумановци чувале 60 мигранти во дворШеесет мигранти од Авганистан, Пакистан и Кина, меѓу кои четири деца и една бремена жена се пронајдени во двор на двајца кумановци во селото Лојане. Двајцата криумчари на мигранти, А.И и неговиот роднина Б.И., се приведени и против нив ќе биде поднесена кривична пријава.

Според полициските сознанија, тие мигрантите ги чувале од користољубие и секојдневно им наплатувале по 5 евра од човек. Со тоа второпријавениот дневно заработувал од околу 300 евра, односно месечно околу 9.000 евра.

Криминалот бил откриен кога полицијата се обидела да го уапси А.И.(32) од селото Лојане за кој имало распишано потерница за издржување казна затвор во траење од шест години за кривично дело „криумчарење мигранти“, а порано бил пријавуван за „грабнување“, „фалсификување пари“, „измамување купувачи“, „криумчарење“ и „тешка кражба“. Полицијата трагала и по А.Р. (61) од селото Лојане, кој се барал за издржување казна затвор во траењ�� од две години.

При претрес на една од куќите, во дворот на кумановецот биле пронајдени мигрантите од  Авганистан, Пакистан и од Кина. (Д.Т.)
Статијата е прочитана 2987 пати.

Испрати коментарОрганизираните убиства имаат свој потпис
Судењето за педофилија далеку од очите на јавноста
Ограбувачот на бабата во затвор, од 100.000 евра нема трага
Албански државјанин ограбувал цркви во Тетово
Жена се самоубила со пиштол во гостиварско ТоплицаSto ,MVR ne znaelo dosega?, 27.04.2012 14:30:02
Nemojte da ni kazuvate deka ZA OVA NE SE ZNAELO? Saom toa NE GO VERUVAM! Stanavme ELDORADO, samo napred vo novi OSTVAUVANJA!
НЕВЕН ГНЕВЕН, 27.04.2012 15:48:41
А бре оваа наша министерка некако ја нема, да не се спрема за на пат? Ами не можевме друго да видиме, само таа на екраните, а сега? камо да каже дека ‘‘Во координирана акција откривме.....‘‘! Колку сте плитки. Се се знае, а тие ‘‘ОТКРИВААТ‘‘, работи познати и на деца. И сега, бидејќи се со иницијали, ќе му ги занишате.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Среда
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |