Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Втора страница

Се подобруваме во зборувањето македонски

Кога нема одличен резултат во образованието,
добар е средниот

„Просечната оценка што ја постигнале матурантите на државната матура годинава изнесува 3,3, што е најдобар резултат во однос на постигнатите во изминатите години“, изјави министерот за образование и наука, Никола Тодоров, презентирајќи ги прелиминарните резултати од државната матура, која не ја положиле единаесет проценти од учениците, односно имаат единица барем по еден предмет.

Годинава, учениците покажале послаби познавања кај странските јазици, што е најизразено кај францускиот јазик каде што годинава средната оценка е 2,6. Од 430 ученици што го полагале овој предмет, 114, односно 26,5 проценти не положиле.

Според министерот, тоа е висок процент и затоа е потребна дополнителна анализа за состојбата. Послаби резултати има и по предметот естетика.

Средната оценка што ја постигнале матурантите по македонски јазик е 3,65. Таа е подобра од резултатите во 2010 и во 2009 година, кои изнесуваа 3,01, односно 3,28. По албански јази�� просечната оценка е 3,72, исто така, подобра од лани и преклани. Исто е и со турскиот јазик за кој матурантите се оценети со 3,61, што е подобра оценка во споредба со претходните две години.

Подобрување се забележува кај резултатите по математика, иако постојано се намалува бројот на ученици што го полагаат овој предмет.

Првичната анализа покажува дека математика полагаат само оние што се сигурни во своите знаења. Просечната оценка по математика што е постигната е 2,94, но бројот на ученици значително се намалил, односно ако во 2009 година изнесувал 4.288, годинава е 2.595.

Од следната година ќе има промени, при што ќе биде направен обид за електронско полагање со што ќе се намали субјективизмот во оценувањето и трошоците за реализација на државната матура, кои годишно изнесуваат од 23 милиони денари до 25 милиони денари. На новинарско прашање на што се должи подобрувањето на средната оценка, Тодоров вели дека тоа можеби е резултат на подобра генерација, подобро подготвување на испитните материјали или, пак, на некои процеси во тек на спроведувањето на матурата. Од година на година, оцени тој, учениците го прифатиле овој завршен тест како нивна обврска и значително повеќе се подготвуваат за завршното полагање.

На веб-страницата matura.mk ќе биде достапна апликација преку која матурантите ќе можат да пресметаат со колку бодови ќе можат да конкурираат на факултетите. (Ж.Ѓ.)


#
Статијата е прочитана 1115 пати.

Испрати коментар

Од: Tina
Датум: 11.07.2011 13:17:24
E, razberlivo da Makedonskiot jazik kao i sekoj drugi se menuva po statija na tehnologijski ekspresiji i literatura. Toa ne e kriminal. Sepak mi e maka koga nekoj ke stane da kaze, da nie zboruvame nekoj si nepostoen Slavjanski jazik. A sega kako ke go narecat ovoj moderni Makedonski jazik? Go nema veke Srpsko-Hrvatskiot, a na sekade i toj se menuva po veb literatura. Sepak tie oste postojat a Makedonskiot jazik sekoj saka da go snema, pa mu dava novi iminja. A e jasno da, nikoj ne gi obrazoval Makedoncite, tuku Makedoncite gi obrazovale site Sloveni i po na tamo. Koj na nas ni pravi statua za prosvetitelstvo? Nikoj. A nie go vikame "voinot na konj" nasiot anticki Kral Aleksandar Makedonski. Sram da e na nas. Koga nie ke se osvestime i trgname na pravi pat, koj ni go zapocna Makedon, i Aleksandar treti Makedonski. Svetot ni duguva sto nesto.
Од: Tatko i na Tina od Mars
Датум: 11.07.2011 17:01:33
Tince,kjerko,grej si doma,te zbrlavea tija Zemjanite!Togiska kogato ziveese na Mars,ne kinese tolku zeleni!Kakov anticki jazik,kjerko,uste malku ako te intimidiraat Zemjanite,ti kje go zaboravis svojot majcin,marsovski jazik!Survaj,kjerko,sto pobrzo domicka,treba tato da te zapise vo vtoro oddelenie!

Најди! во Утрински
Втора страница
Македонија се договара со Албанија, Црна Гора и со Косово
Политичари без одмор?
Вербатим

"""