Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter

Парламент

Изгласани измените на Законот за знамиња

18.07.2011, 13:13

Со 63 гласа „за“ и 40 „против“, Собранието ги изгласа измените во Законот за знамињата, уште еден закон од договорот меѓу Груевски и Ахмети за формирање на новата Влада.

Според законот, во општините во кои над 50 проценти од населението се припадници на некоја заедница, тие ќе можат да го истакнуваат своето знаме заедно со државното. Државното знаме треба да биде за една третина поголемо од другите знамиња.

ВМРО ДПМНЕ и ДУИ дури во третиот обид успејаа да обезбедат кворум за гласање. Опозицијата беше јасна дека секогаш кога се работи за закони од интерес на граѓаните, тие ќе учествуваат во гласањето.

Овој закон, рече Игор Ивановски, е проширување на Охридскиот договор. Одговорноста за спроведување на Охридскиот договор е целосно во рацете на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ.

Утре е последниот дел од договорот, автентичното толкување на Законот за амнестија, со што веќе нема да има кривично гонење за четирите хашки случаи - водството на ОНА, малтретираните мавровски работници, случајот „Непроштено“ и затворената липковска брана.


#
Статијата е прочитана 689 пати.

Испрати коментар


Најди! во Утрински
Насловна
10 прашања
Цвета бизнисот во улицата на црвените фенери
Хилари Клинтон во Атина
Од уметност можеш секаде да живееш
Добро се снајде во лезбиска улога
Колапс на совеста
Владата ќе се бира на 27. јули
Добрата тетка ќе биде супер мајка
Квазипатриотите во акција
Новинарските здруженија реагираат на измените на Законот за радиодифузија
Скара, најомилена машка релаксација
Европа без Турција
Дамовски сведочеше во процесот за обвинетите од „Перо Наков“
Живкица Каленикова - радио и ТВ-водителка
Поскапуваат бензините и дизелот
Државата ќе заплени стан од најблиските на Даравелски
На прагот сме на нова финансиска криза
Карикатура
Сити го продаде Тевез за 45 милиони евра
Избрани 12 судии и еден претседател на суд
Меркел - Еврото не е во опасност
Онлајн вести

"""