Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
23.07.2012, 19:06

Обвинетите негираат измами на патарините

Во Врховниот суд започна најголемиот судски процес во земјава, им се суди на 87 вработени во „Македонија пат“

Во салата на Врховниот суд, вчера, започна најголемиот судски процес во земјава. Вкупно 87 вработени во „Македонија пат“ во акцијата „Калдрма“ се товарат за злосторничко здружување, злоупотреба на службената положба и фалсификување исправа. Според обвинителниот акт, тие ја оштетиле државата за 1,8 милион евра, со тоа што на патниците им издавале лажни фискални сметки, кои сами ги изработиле, а парите оделе во приватни џебови.

Почетокот на судењето мина во драматична атмосфера откако обвинетите пристигнуваа од Истражниот затвор „Скопје“, а нивните блиски сакаа да ги прегрнат, што не им беше дозволено. Дел од роднините останаа пред вратата на судницата, оти внатре немаше доволно место за обвинетите, нивните адвокати и новинарите. Самото обвинение е изработено на 400 страници, но вчера се читаше само дел од него.

Првообвинетиот во процесот, раководителот Ирфан Идризи, негираше дека земал пари и ги правел смените, ниту, пак, знаел дека оти се користат фалсификувани фискални сметки. И другите обвинети, кои сведочеа вчера, тврдеа дека немаат никаква врска со незаконските активности.

Адвокатите се уверени дека Обвинителството нема докази против нивните клиенти, ниту, пак, фактичката состојба утврдува нивна вина.

Акцијата „Калдрма“ беше реализирана при крајот на минатата година. Претреси беа извршени во домови на осомничените, како и во службени простории на „Македонија пат“. Уапсени беа 92 лица, од кои 82 вработени на патарините, кои беа осомничени дека злоупотребиле 120 милиони денари. Според Министерството за внатрешни работи, на инкасаторите им било плаќано и фиксно од 100 до 500 евра месечно.

Овој судски процес е продолжение на полициската акција „Змиско око“, кој беше вратен од Апелација и сега одново се суди. Судењето започна среде судска ферија, бидејќи станува збор за притворски предмет. Се очекува процесот да биде исцрпувачки. (Х.Р.)


Статијата е прочитана 524 пати.

Испрати коментарМНР го стега и ременот и „јамката“ за дипломатите
Бан Ки-мун со јапонска агенда во Македонија
Милчин ќе го лустрираат втор пат
Популизмот стана најсилно политичко оружје
Градоначалникот на Кочани се оградува
Санадер се богател и од Македонциод мене, 24.07.2012 10:20:49
Срамота е тоа што се виде вчера, криминалци да се пречекуваат со ракоплескање и сите насмеани да позираат во судница. Еј, бре кај се наоѓате Вие, нека де на некоја забава или сте обвинети за криминал. Судството е на ред, јавна тајна е дека сите тие многу се обогатија на сметка на патарините и треба несомнено да одговараат, а како, ќе видиме, крајот ќе покаже или кој се смее последен најслатко се смее
nikoj ne e kriv, 24.07.2012 10:37:40
Vo Makedonija se site lopuzi i nikoj za nisto ne e krvi. Site se nevini kako francuskite sobarici.
ФЕЛИКС, 24.07.2012 12:06:59
Боже,боже колку невини на м2 стеснет простор.Допрва покрај судското ќе има и адвокатско,,черупање,, на ,,невините,, по сите основи.Едноставно невиноста е скапа работа во секој поглед.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 27°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 18°C

Среда
Делумно облачно
Макс: 33°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Кај жените Американката Дана Волмер го сруши рекордот на 100 метри пеперутка, додека Камерон Ван дер Бург од Јужна Африк...
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Hа патеката од 400 метри мешано, 16-годишната пливачка од Кина Шивен Је постави нов светски рекорд и освои златен медал...
Првиот златен медал за Силинг Ли од Кина
Силинг Ли го освои првиот златен медал на Игрите во стрелаштво во дисциплината 10 метри воздушна пушка...
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондон
Усеин Болт посакува четири олимписки злата

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |