Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
На прво место

10 точки од владината програма

1. Поинтензивен економски раст: До 2013 г. пораст на БДП од четири до пет проценти, а до 2015 г. да достигне и до седум проценти: Остварувањето на ваквите прогнози се врзува со условот да нема „посериозни надворешни нарушувања“.

2. Бизнискратија наместо бирократија: Ќе се отворат шест регионални канцеларии за засилена промоција за инвестирање во земјава и тоа во Русија, САД, Турција, Германија, Словенија и Кина. Ќе се продолжи и со маркетинг- кампањите во странски медиуми.

3. Зачленување на Македонија во ЕУ и во НАТО: Владата во идниот мандат ќе му биде посветена на членството во НАТО, започнување на преговорите и зачленување во ЕУ, а една од точките е и „продолжување на грчко-македонскиот политички дијалог, врз основа на веќе утврдената стратегија и принципи“.

4. Реформи во судството: Новини при изборот на судиите, системот на кариера, следење и оценување на работата, како и разрешување и утврдување дисциплинска одговорност врз основа на утврдени критериуми.

5. „Скопје 2014“: Објектите од овој проект, како што се Музејот на ВМРО, Стариот театар и Триумфалната порта, влегуваат и во оваа програма на владата, каде што се вградени и некои споменици и обележја од програмата на ДУИ.

6. Јавна администрација: Не се предвидува намалување на администрацијата, туку се планира до крајот на идната година да се заврши процесот на трансформација на договорите на дело со трајно вработување.

7. Електронско гласање: Систем со кој на наредните избори ќе се гласа преку интернет, е една од мерките во делот на информатичкото општество.

8. Продолжување со субвенциите: Во идниот четиригодишен мандат да се поделат 670 милиони евра за развој на земјоделството.

9. Пензионери на бања: Владата преку социјалната програма планира до 2015 г. да испрати на бања околу 40 илјади пензионери.

10. Воведување телемедицина: Медицина на далечина, онлајн- едукација и набљудување на болните. Пациентот ќе може да ги направи сите испитувања на едно место. (Св.У.)


#
Статијата е прочитана 1272 пати.

Испрати коментар

Од: Трпе
Датум: 18.07.2011 09:53:34
Се што е напишано и кажано,се е излажано.Сигурно ќе има и нешто кое не е предвидено во програмата.Проширувањето сигурно ке биде,пералната да продолжи да работи.Сигурно ке има уште некој споменик и музеј( народот за тоа не го гласаше иако 30% од гласовите им се купени и украдени),пензионерите ке продолжи да ги вози до Бутел(штета и младите),за здравството се фалат дека толку и толку вложиле и ке вложат,ама за апарати извадени од некои подруми во светот.Но сепак ке може да се вршат диагнози а за лекување,секој нека се снаоѓа како може.Тие по болниците немат чисти чаршафи и јастуци а думат за квалитетно здравство со бубашваби.

Најди! во Утрински
На прво место
Само три нови ѕвезди на владиното небо
Маневски ќе го унапреди Туфегџиќ
Ротации
Биографии на новите министри

"""