Број 2858  среда, 10 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter

Фељтон

Македонците крем на бугарското општество (2)

Струмичка Штука и' даде премиер на Бугарија

Виктор Цветаноски

Актуелниот бугарски премиер Сергеј Станишев има длабоки македонски корени. Во струмичкото село Штука сите знаат за Станишеви кои во далечната 1936 година заминаа за Бугарија. Интересирањето за судбината на ова семејства кај постарите штукани стана уште поголемо откако синот на Димитар, нивниот другар од детството, застана на чело на извршната власт на бугарската држава. Со Митко, како го што го викаа Димитар, кога биле мали, си играле по калливите улици и заедно ги паселе говедата и овците по околните ливади.

Осумдесет и четиригодишната Стоја Стоилова, чие семејство било многу блиско со Станишеви и кое ја купило нивната куќа откако си заминале, му порачува на бугарскиот премиер да најде начин и време да го посети нивното село, да види каде живеел дедо му и каде се родил и го поминал детството татко му.

„Бев мома кога Јаков, дедото на Сергеј, и брат му Јордан заминаа за Бугарија. Татко беше таму отиден порано, задно со Вано Бакалов. Пред да си заминат, вечерта се собраа сите роднини и пријатели за да им речат со здравје како што е редот во такви прилики, а утредента цело село излезе да ги испрати“, раскажува баба Стоја.

И Ѓорѓи Карачанаков добро се сеќава на заминувањето на Станишеви, кое ќе стане многу познато во Софија. Тогаш бил прво одделение. „Мојата мајка беше од Станишеви, па често одев кај нив. Кога Јаков и Јордан заминаа, со нив си ги зедоа и децата и жените. Се' што можеа натоварија и тргнаа кон граница. На заминувањето сите од малото со нив се изнасликавме. Фотографијата ја чував до пред неколку години, ама некаде ми се загуби“, раскажува Карачанаков, кој неодамна наврши 80 години.Станишеви се бегалци од кукушкото село Грамадно, подоцна прекрстено од грчките власти во Карпион. И тие, како и многу други егејски семејства, побегнале по големиот терор што го вршеле врз Македонците грчката војска и паравоените формации за време на Балканските војни во 1913 година. Кога пристигнале во Штука, се вселиле во напуштените турски куќи.

„Свекор ми, кој исто така беше бегалец од Кукушко, често раскажуваше какви маки имале додека стасале, а кога стасале, се сместувале кој каде ќе најдел место, во една куќа по пет фамилии“, вели Стоја и ни го покажува местото каде што била куќата во која живеело семејството на бугарскиот премиер. Таа била голема, со простран чардак, а денес од неа останат е само уште еден ѕид кој ја крепи плевната што ја подигнал подоцна новиот стопан.

Штукани со Станишеви и неколкуте други семејства што се иселиле во Бугарија одржувале контакти и по нивното заминување. Кога сопругот на Стоја се разболел во педесеттите години и кога го однела на лекување во Софија, сите дошле да го видат. „Го лекуваа тука во Скопје, но не го излекуваа, па решив чаре да барам во Бугарија. Таму имав золва. Стопанот ми умре млад, па еве триесетина години сум без него. Минатата година во селово ни дојде и еден внук на Вано Бакалов, бил бугарски амбасадор во Белград. Ме прашуваше истово што и вие ме прашувате, каде биле куќите на дедо му и на Станишеви“, додава баба Стоја.


Од куќата на таткото на Сергеј Станишев во Штука останал само еден ѕид, а до него е изградена плевна

Станишеви било мирно, трудољубиво семејство. Никој од нивните не се замерил со никого од селото. Со сите биле добри, секому сакале да му помогнат. Како и сите во Штука, живееле од земјата, одгледувале добиток, чувале овци, саделе тутун.

Штука е село со околу 200 куќи и со 850 жители. Од нив половината потекнуваат од бегалски семејства од Егејска Македонија. Другите се доселени од планинското село Барбарево.

Младиот Димитар Станишев, таткото на Сергеј, откако ќе стаса во Софија, ќе ги искористи сите шанси што ќе му се дадат во новата средина. „Митко ќе учи многу, ќе стане голем“, коментира баба Стоја. Таткото на Сергеј заземал високи раководни места во времето на Тодор Живков. Бил избран и за секретар на Централниот комитет на БКП, кој одговарал за меѓународните врски на партијата. Мајка му, Дина Мухина, долги години била професорка на Факултетот за славјанска филологија.

Актуелниот бугарски премиер е роден во 1966 година во Херсон, Украина. Во Москва има завршено Факултет за историја. Мошне интересна е темата на неговата дипломска работа: „Улогата на униформата за борбениот дух на воените лица на Црвената армија“. На слична, воена тема, докторирал пет години потоа. Специјализирал политички науки во Москва, а завршил меѓународни односи на Лондонската школа за економија и политички науки. До 1996 година, имал советско, односно руско државјанство, кога ќе се откаже од него и ќе стане бугарски државјанин.


Бев мома кога Јаков, дедото на Сергеј, и брат му Јордан си заминаа со децата и жените во Бугарија, вели Стоја Стоилова

За тие што ги знаеја политичките прилики во Бугарија, пред десетина години не беше никакво изненадување кога Георги Прванов по изборот за претседател на државата, за свој наследник во БСП, го предложи младиот Сергеј Станишев, кој тогаш имаше само 34 години. Се чини дека тоа беше вистински потег, зашто само млад, интелигентен и енергичен политичар, каков што беше тој, можеше да ја надополни празнината што остана зад него и да го продолжи курсот на заздравување на бугарската социјалистичка партија, која по познатите настани зимата 1996-1997 година се најде во голема криза. Таквиот потег се покажа мошне исправен. Социјалистите на последните парламентарни избори убедливо победија пред партиите на Симеон Сакскобурготски, на Иван Костов и на Петар Стојанов, а нивниот лидер ја состави новата влада.

Актуелниот бугарски премиер се' уште е ерген. Меѓутоа, петнаесетина години живее со познатата бугарска новинарка Елена Јончева, која се прослави со репортажи од најкризните места во светот. Таа известуваше од Авганистан, Чеченија, Ирак, Косово, Венецуела, Колумбија... Со Станишев се запознале уште во времето на студентските денови во Москва.

Со ергенството на Станишев е поврзана и една шпекулација за време на Самиот на НАТО во Букурешт, што ја измисли бугарскиот весник „24 часа“. Тој тогаш објави дека за време на средбата, американскиот претседател Џорџ Буш му предложил да му стане зет и да се ожени со една од неговите ќерки. Провокативната информација ја пренесоа и најголемите американски весници, а Стејт департментот остро го демантира, тврдејќи дека тоа се измислици на бугарските новинари.

(продолжува)


Статијата е прочитана 3219 пати.

Испрати коментар

Од: allex
Датум: 10.12.2008 00:16:19
Se ubavo.Samo nekako mi e sram da Bugarskiot premier so Makedonska krv am bas nisto ne pravi dobro za Mk.Istoto vazi i za site drugi sto se spomenaa vo vcerasniot tekst.taka da podobro i da ne e taka, podobro i da ne znaeme deka ima Makedonsko poteklo, pomalku ke se sramime
Од: marjan-viena
Датум: 10.12.2008 01:15:08
kakov paradox. makedonija odsekogas najmnogu stradala od svoite izrodi.
Од: ima uste
Датум: 10.12.2008 02:18:27
vo kremov dali se broi i eks premierot georgievski po koj vmrovchinjava slepo odea? definivija na krem ne e ako nekoj e premier nego dali ima pedigree i shirocina da pravi patriotski dela za svojata zemja. primer na patriotizam e ako ti donese kandidatsi status, priznavanje od svetski sili i sl, ne gledam patriotizam vo karanje od inat zatoa sto licno ne go sakaat na primer
Од: mislitel
Датум: 10.12.2008 05:08:02
Duri sega se uveriv deka i jas mozam da zazemam dobra funkcija i visoko mesto vo Bugarija.Od denes ke se pisam Bugarin,kako i mnogu drugi so se pisaa i sega im se podobri zivotot za 360 stepeni.Mozebi ke izlezam od ovaa apatija i ke bidam graganin na EU i NATO.
Од: Petar
Датум: 10.12.2008 06:11:22
Za koja Mk da pravi dobro bugarskiot premier? Za taa koja mu vika tatar?
Од: pameten
Датум: 10.12.2008 08:38:53
Za Bugarite Makedonci znachi Bugari od Makedonija, kako Trakijci,Shopi... Tie nikako ne sfakjat zoshto deneshnite Makedonci, koi doagjat kaj niv (so mali izkljuchoci) ne se kako tie shto doagjale pred 70 godini. Za niv ovo e rezultat od "Srpskaa" propaganda. Nivnite proterani babi i dedovci od Egejska i Vardarska Makedonija se del od nivniot Bugarski identitet. Trauma od nacionalnite katastrofi.
Од: Student vo Bugarija
Датум: 10.12.2008 09:02:12
Bugarskiot narod e srecen so Stanisev. Vo negovo vreme Bugarija se zaclani vo EU, vo negovo vreme dobi profesionalna armija, vo negovo vreme najgolemite investitori vo svetot kako Lufthansa, Schneider, Liebherr, AES, Lindner izvrsuvat veliki investicii ne samo vo Sofija, no i vo Plovdiv, Burgas, Varna...I toa skoro ke se vidi, za raslika od mnogu drugi balkanski zemi, vo koi 90% od narodot zivee vo stolicata, a ostanalata teritorija e kozi i magarinja
Од: makedonce
Датум: 10.12.2008 10:04:02
vidi i karakacanov slucajno da ne e makedonec ama kakov. bugarija e pod makedoncite
Од: Göran
Датум: 10.12.2008 11:19:52
Za mene se pogolemi IZRODI onie koi mrazat poradi predrasudi. Ako nekoj od maka go napustil ognisteto i uspeal na drugo mesto ne treba da bide i pljukan za svojot uspeh. No drugo e ako nekoj uspeva so ocrnuvanje i preku omraza prema svoite koreni. Sto ovde ne e dokazano? Dokazete za da go promenime mislenjeto!
Од: eden
Датум: 10.12.2008 13:16:04
Tocno e toa deka makedoncite dolgi godini se kremot na bugarskoto opstestvo, cela plejada na politicari, akademici, naucnici, drzavnici se so poteklo od makedonija... Jas sepak mislam deka pocelishodno e da se pozanmavame so toa koj se e krem vo makedonskoto opstestvo. So kolku procenti se zastapeni makedoncite vo kremot na makedonskoto opstestvo... Za zal, nema mnogu makedonci vo kremot va Republika Makedonija...
Од: xaxo
Датум: 10.12.2008 14:00:41
Србите ,србоманите и таjните служби крем на македонското општество
Од: strumicanka
Датум: 10.12.2008 14:23:30
za makedonce!sakam da znam zaso te intersire karacanakov jas ke ti kazam deka e vistinski MAKEDONEC
Од: realist
Датум: 10.12.2008 14:58:07
da ne slucajno ova drzava na makedonska teritorija od makedonski narod napravila nova drzava pod nekoe ime bugarija koi i den denes samite ne mozat da go objasnat sto znaci zborot ,bugar,ija.
Од: Pirinsko
Датум: 10.12.2008 17:49:16
Vie sami velite deka vo Bulgaria ima diskriminacia protiv makedoncite. Kako e vozmozhno togash kremot na bugarskata nacia da se makedonci? Ima nekakvo protivorechie. Ako e imalo diskriminacia, tie nema da sa bili krem na naciata.
Од: Bugarski makedonec
Датум: 10.12.2008 21:18:21
Poznato e deka i vo turskoto ropstvo janicarite bile postavuvani na visoki pozicii no pod budno oko na vlasta,poradi sto tie morale dvojno da ja dokazuvaat svojata lojalnost kon rezimot , najsilen dokaz za lojalnosta bila koga janicarot e najsurov kon svoite etnicki koreni odnosno kon svoite rodnini i prijateli koi ne ja promenile verata ,a vo slucalov stanuva zbor za janicarenje so svojot nacionalen identitet koe mnogu dobro se nagraduva od gazdite.Ete zatoa na nasite budgarski janicari sekogas bugarskata drzava im pomagala i sega im pomaga da se afirmiraat vo site oblasti za koi iskazat interes.Toa e klucot na uspehot,no cenata e nacionalnoto odroduvanje poradi sto tie lugje imaat golemi vnatresni psihicki problemi so svojot vistinski i tugiot-oficijalen identitet.Karakacanov da bese etnicki bugarin ke bese obicen i anonimen gragjanin bidejki nema golema naobrazba nitu prirodna darba,no vesto ja koristi politikata na Bug.vlada.Coveceto e za grev,nema cista sovest,ama ima pari.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Кошмар ја зафати Грција пред Божик
СОНК ќе бара разрешување на 15 директори на училишта
Ој Вардаре, Вардаре, што стана од тебе?
Зденко
Претходен број
За Владо Бучковски 3,5 години затвор
Системот за безбедна храна, сепак, стартува в година
Владата и' го даде дизелот на „Окта“ поради големите залихи
ДДВ на почек
Патот до вечното почивалиште на Алексиј Втори послан со рози
Закони и закани
ММФ бара Владата да троши помалку
Во рестораните слободно пушење до 2010 г.
Грчкото лоби и американската политика спрема Македонија
„Кометал“ дефинитивно излегува од Вардар
Вербатим