Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
27.06.2012, 20:08
Груевски: Македонија има најниски трошоци за водење бизнис во ЕвропаПретседателот на македонската Влада во интервју за Си-Ен-Ен

Македонија има многу предности за почнување и водење бизнис кои треба да им се презентираат на потенцијалните инветситори. Нема друга земја во Европа која има пониски трошоци за водење бизнис во Европа, рече премиерот Никола Груевски во интервју за Си-Ен-Ен, одговорајќи на прашањето за барањето нови локации од каде би се привлекувале странски инвестиции додека трае рецесијата во Европа.

- Во овие тешки времиња за ЕУ и европската монетарна унија се обидуваме да привлечеме инвеститори од други земји и делови на светот кои не се толку погодени од кризата или не се комплетно погодени. Неодамна ја посетивме Кина, ги презентиравме нашите поволности пред многу кинески компании, ја посетивме и Индија, и го направивме истото и таму. Сега сме во Русија, тука сме четири дена и посетивме четири региони, се сретнавме со повеќе од 230 компании и пред нив презентиравме кои се предностите на Македонија за правење бизнис во Европа, изјави Груевски.

Европската криза има влијание врз Македонија, 90 отсто од извозот оди во ЕУ

- Имаме некои проблеми поради грчката должничка криза, но не толку силни како проблемите кои доаѓаат од рецесијата во Европската Унија, изјави македонскиот премиер Никола Груевски во интервју за Си-Ен-Ен.

Одговорајќи на прашањето на новинарот за влијанието на еврокризата врз состојбите во Македонија, Груевски рече дека 60 отсто од нашиот извоз оди во земјите од ЕУ, а 30 проценти во околните земји кои не се дел од Европската унија, но и тие исто така се поврзани со ЕУ. Околу 90 отсто од нашиот извоз е поврзан со ЕУ, и на некој начин, додаде, сме многу зависни од економската ситуација во ЕУ.

Обезбедивме нови пазари како компензација на грчките

Кризата во Грција почна пред неколку години, на почеток нашите компании загубија некои договори со грчките компании, за продажба, трговија и извоз, но чекор по чекор нашите компании брзо најдоа компензација во склучувањето на договори со компании од други земји, рече премиерот Никола Груевски во интервју за Си-Ен-Ен прашан за влијанието на грчката должничка криза врз македонската економија.

- Сега ги имаме стабилизирано овие проблеми, и грчката должничка криза е поголем проблем за нас од аспект на европската рецесија, не толку многу од аспект на соседска трговија, истакна Груевски.

Имаме аспирации за членство во Европската Унија

Имаме аспирации за членство во ЕУ, тоа е важно за земјите од Балканот, земји кои во минатото имаа доста проблеми, а сега се стабилизирани, рече премиеро�� Никола Груевски, одговорајќи на прашањето на новинарот на Си-Ен-Ен дали и покрај кризата во Европа, бавниот раст и тешкото донесување на одлуки во Унијата, Македонија има аспирации да стане член на ЕУ.

Според него, за да се да има некоја перспектива за долгорочна стабилност, ќе биде многу добро сите земји од Балканот да станат членки на ЕУ.
Статијата е прочитана 844 пати.

Испрати коментарПочнува изградбата на фабриката „Кромберг и Шуберт“ во Битола
Моторциклист падна во канал и загина
Изгорe зградата на театарот во Врање
Македонија и Казахстан имаат заеднички интерес за економска соработка
Нафтата под 84 долари, спласнува еуфоријата околу планот на ЕУ
Маж во полициска униформа уби тројца војници на НАТО во Авганистан
Најмалку 17 лица загинаа во напад врз цркви во Кенија
Пожарите во близина на Валенсија излегоа од контрола
Сончево и топло
Кривични за пратениците кои гласаа за Законот за лустрацијата
Трифун Костовски размислува да формира партија
Времена забрана за тешки товарни возила на патот Гостивар - Охрид
СДСМ во Прилеп - Власта го направи народот сиромашен
Стартува владината мерка за бесплатен одмор на 3.000 деца
Претседателот Иванов во посета на Казахстан
Кипар го презема претседавањето со ЕУ
Груевски - Четирите нови инвестиции значат четири илјади нови работни места
СДСМ вечерва со митинг во Прилеп
Поранешен руски полицаец силувал и убил 23 жени
Силен земјотрес ја погоди Кина, 17 лица повредени
Германскиот парламент го одобри фискалниот пакт
Селмани - Декриминализацијата на клеветата ќе донесе поголема слобода
Црна Гора ги започна преговорите за членство во ЕУ
„Хеленик петролеум“ тврди дека има нафтени резерви
Се шири пожарот на Кајмакчалан
Завршува кампањата за плаќање на долговите за струја
Иванов - Сите членки на ЕУ се одговорни за Македонија
Џулијан Асанж нема да им се предаде на британските власти
Евангелос Мимаракис избран за спикер на грчкиот Парламент
Европскиот совет ги потврди преговорите за Црна Гора
Баросо - Членките на еврозоната посветени на иднината на еврото
Ставрески - Компаниите што поскоро да ги искористат 111-те милиони евра
Попоски - Немаме територијални претензии кон соседите
Иванов - Македонија има за цел да биде ставена на мапата на енергетски коридори
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Мавровско Езеро
Прва жртва во пожарите во Колорадо
Средба на организациите на архитекти од Југоисточна Европа и Азија
Сончево со умерена облачност
Почнува ноќното обележување на градските улици
Покренато обвинение за „Детонатор"
Петнаесетгодишник изчезнал во Мавровско Езеро
Груевски - Спасот на еврото е централна тема во Брисел
Бистра Ангеловска - нов претседател на Фармацевтската комора
МПЦ се засили со двајца епископи
Мајка Тереза ќе го надвиши Александар
(ФОТО) Средба за помирување меѓу Црвенковски и Георгиевски
Самоубиство од Акропол
Почна исплатата на субвенциите за тутунарите
Тројца велешани демонтирале 746 метри шини
Најлоша туристичка година за Грција
Жена се самозапали во Арачиново
Азербејџан заинтересиран за инвестирање во Македонија
Дачиќ нов мандатар на српската влада
Тројца повредени во пад на воен хеликоптер во БиХ
Напад врз полициски пункт кај Бујановац
Шешељ доби уште две години затвор за непочитување на судот
ЕК се произнесе за налепниците БЈРМ
Монти - На ЕУ и се заканува сиромаштија
„Њуз корпорејшн“ ќе се подели во две компании
Немири во Стокхолм, демолирани полициски возила
Премиерот Груевски на Самитот на Европската народна партија во Брисел
Пан-европска конференција за зелениот појас
Папуљас со писмо од Самарас на самитот на ЕУ во Брисел
Анан со повик за влада на национално единство во Сирија
Cончево и малку потопло
Грција бара да престанат нападите од македонските политичари
Нови 54 лека без доплата
ФБИ откри уште двајца хакери од Македонија
Јанкулоска
(ФОТО) Прв пат во Македонија 40 бренда во „Скопје сити мол“
Горан Бошевски - в.д претседател на Кривичен суд
Пад на индустриското производство за 5,4 отсто
Употребата на синтетички дроги го надмина користењето на хероин и кокаин
Бесплатни прегледи за дијабетичари во Систина Офталмологија
„Национал“ заминува во стечај
Листа на најпродавани автомобили во светот
Презентирани можностите за инвестирање на Македонија во Будимпешта
Почна уривањето на објектот „Ив-Ире“ во Трпејца
Карл Билд побара почеток на преговори за Македонија
Тројца турски војници загинаа во напад на ПКК
Баросо повика на солидарност кон Грција
Асад - Сирија е во состојба на војнаmitre, 27.06.2012 22:50:39
Ама ни цвета бизнисот во Македонија???? Кому му кажува Грујо за бизнис????? И кој бизнисмен ЌЕ ЗГРЕШИ да дојде во Рајот на Грујо, после првата контрола на Грујовите инспектори од УЈП, за 24 часа ќе го снема од Македонија........па нека повелат инвеститорите.............да се опечат ...........
evro-makedonec, 27.06.2012 23:12:39
Nikoj ne investira vo nestabilna drzava. Najumali troskovi i najgolema nesigurnost. Prestani veke ednas da trubis, kade se investiciite? Trcas kako muva bez glava niz cel svet, a Makedonija tone. Koga ke si zamines ti i tvoite ovci, ke trgne na podobro, idi odmaraj kaj Aceta.
Za partiskite poslusnici..., 27.06.2012 23:35:48
Kogo lazat, ova se vazi samo za partiskite poslusnici i svoite partneri, a za nekooi e NEVOZMOZNO da se pravi biznis...Osobeno ako si opoziciono nastroen...zavrsuvas i VO ZATVOR! Toa e Diktatura!
Branko, 28.06.2012 00:10:12
Bravo be Grujo. Ajde svikaj eden sostanok so premierite od EU pa i od Azija, Amerika Avstralija i obavezno Afrika i odrzi im lekcija kako se vodi biznis.
Трпе, 28.06.2012 00:10:23
Со ваква остварувачка и самобендисана влада,бетер сме и од грчка.Премиерот не кажува дека на своето туристичко патување низ светот спомнувал дека во РМ ја имаме и најефтината работна рака.Овој народ се храни со патриотизам и корења ако има за леб и тоа е добредојдено.И дека народот се крсти во воинот на коњ.А сеуште не е јасен дали треба РМ да влезе во НАТО и ЕУ?Дали во РМ има или нема криза(дали има влијание светската криза)?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 32°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Нашата кинематографија ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели Владимир Блажевски, режисер и сценарист...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |