Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.03.2012, 17:09

Кој е Македонецот што дивееше во Базел

Дваесет и седумгодишник побегна од психијатриска болница, со автомобил усмрти велосипедистка и повреди осуммина

Швајцарија е во шок по двете трагедии што ја погодија неделава. По автобуската несреќа во која загинаа 22 деца, тамошната јавност е вџашена од инцидентот во Базел, каде што македонски државјанин откако побегна од психијатриска болница, украде автомобил и се заби во толпа народ. Настрада 46-годишна жена, а осум лица се повредени.

Кој е 27-годишниот напаѓач со македонско потекло? Што го предизвикало инцидентот? Можел ли да биде спречен? Тоа се прашањата што ја мачат тамошната јавност.

Идентитетот на момчето не се соопштува. Медиумите пишуваат дека станува збор за македонски државјанин, кој израснал во Швајцарија. Бил пациент на Универзитетската психијатриска клиника во Базел од 2008 година. Една година предходно бил осуден на шест месеци затвор поради нанесување лесни повреди. Најпрво бил однесен во затвор, но набргу било констатирано дека станува збор за психички болна личност.

Според законот, болните од параноидна шизофренија и нарушување на личноста не се сметаат за јавна опасност. Тој бил во затвореното одделение за криминалци: прво во одделението со средни, а потоа со пониски безбедносни стандарди.

„Всушност, во болницата нема оддел со висока безбедност“, пишуваат весниците во Швајцарија.

Бегството од одделот на третиот кат го извршил во вторникот во 18,15 часот. Ја соборил стажантката, го зел клучот и побегнал. Според главното медицинско соопштение, нема индикации за евентуално нефункционирање на клиничкиот персонал.

Нашинецот побегнал со трчање. Наишол на колона автомобили застанати на црвено светло. Влегол во „фолксваген пасат“, го истуркал возачот, возел со 60 км/час, на место каде што дозволената брзина е трипати помала. Покосил велосипедистка, газел се' пред себе. Кога немал каде, го оставил автомобилот и почнал да трча. Бил фатен од тројца полицајци. Бил крајно дезориентиран и имал исеченици по лицето, пишуваат тамошните медиуми.

Тие известуваат дека Македонците кои живеат и работат во Швајцарија се шокирани од неговиот испад. Докторите по судска медицина тврдат дека не забележале знаци што би сугерирале дека е подготвен за таков крвав пир. Сметаат дека човекот едноставно сакал да излезе од болницата. Последните информации говорат дека нашинецот бил многу потресен по инцидентот, бил конфузен, поради што е во изолирана просторија во болницата и го чува полиција. (Г.А.)


Статијата е прочитана 6958 пати.

Испрати коментарНајбогатиот човек во светот доаѓа во Македонија
Српски убиец со години живеел во Охрид под лажен идентитет
Штипјани грабнале 17-годишна девојка
Откажана изградба на „Белене“
Во турски хеликоптер загинаа 16лица
Косово не сака фуснота
Да се урнат сите цркви на Арапскиот Полуостров
Пораст на проституцијата во Атина
Маскирани лица нападнале старец во неговата куќа во штипското село Драгоево
Куќата на Словенец продадена поради неплатени сметки во износ од 124 евра
Трајановски: Скопје ќе биде поделен на квартови и блокови
Отпуштенби сто чиновници во грчкото министерство за развој
Во Охрид уапсен српски државјанин, баран по потерница од Интерпол
Северна Кореја ќе истрела сателит
Одземени возила кои вршеле јавен превоз без дозволи
Шок во семејството на македонскиот Швајцарец
Кривични пријави за тројца предизвикувачи на инцидентoт во автобусот бр. 65 на ЈСП
Попоски – Хаџинасто
Црногорскиот претседател Вујановиќ во посета на Македонија
Лани 6.000 поплаки од потрошувачи
Куршуми најдени крај река
Венизелос моли да го изгласаат
Карзаи
И Ѕинго со тужба против Бошкоски
Ахмети - Дијалогот всушност е започнување на преговорите со ЕУ
Телата на загинатите деца се враќаат во Белгија
Претседателката на кривичен Неделковска се сели во Врховен
Дијалогот е мост кон пристапните преговори со ЕУ
Десетина насилници претепаа момче
Во сообраќајка кај Пехчево загина едно лице
Компанијата „Бенетон“ гради текстилен центар во Ниш
Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат
Воjникот што уби 16 цивили во Авганистан префрлен во Кувајт
ОМД ја поздрави Резолуцијата на ЕП за Македонија
Кавадарци ќе донира за изградба на црквата „Св. Петка“
Филе
Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името
Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ
Струја удри дете во училишен дворvapski, 16.03.2012 00:04:28
e koj e de ?
Куку Леле, 16.03.2012 00:24:34
Дури сега сфатив дека Македонци го тепале г-нот од 65 год. (10 на 1),децата во паркот и во центарот на Скопје !!! Или биле нашинци !!!??? Бог да чува,што ли се човек нема да види и чуе !!!???
Demokrat, 16.03.2012 01:42:58
Deckoto ne samo sto e izrasnat vo Svajcarija tuku i tamu e roden tako sto ne e Makedonec tuku Svajcarec..Ama vo zapadnata demokratija se sto ne e dobro e od strancite.Da otkriese lek za rak ke bese Svajcarec!
Nusret, 16.03.2012 07:16:04
eve vi ling gledajte koj e deckoto se vika riste a majka jagoda go napadnal svojot brat so cekic da si go ubie i zatoa bil vo ludnica i bil korisnik na droga http://www.blick.ch/news/schweiz/basel/er-ging-mit-dem-hammer-auf-seinen-bruder-los-id1808451.html
matrixx ch, 16.03.2012 09:34:54
Riste L. se vika
Леле Куку, 16.03.2012 13:02:17
Куку Леле , прочитај го најновиот текст во весников , па после кукај што велат „до миле воље“!
Drogata da im ja vratite na tie koi NI JA DONESOA!, 16.03.2012 13:14:29
Drogata i site pridruzni FILMOVI da im gi vratite na tie koi ni gi donesoa zaedno so zapadnata demokratija na kilo ( od partnerite na VLADATA za transport i slobodna trgovija na drogata). Pred 40 godini kaj nas nemase droga ni so radar da baras, ste se vika nitu za lek ( osven sabur za specijalni medicinski slucai a togas distribuiran od denesnite plasticari od plasticarska ulica na koi vladata im go zede biznisot...( site partii na vlast dosega...od 1991).
„Вашинка“, 16.03.2012 14:04:23
Ех, какви луѓе станавме и што се нема да измислат нашиве новинари и коментатори.Кој е за авторот „нашинец“? Државјанин на Македонија, Македонец по етичко поте��ло или...И што се другите државјани на нашава земја - ненашинци, туѓинци...???!!!Па затоа кога се тие во прашање им го пишуваме името и првата буква на презимето или кажуваме на која етничка група и припаѓаат???!!!Туку, хартијата трпи се! А се заборава основното: дека, за жал се работи за болна личност, за болест која довела до оваа голема трагедија и дека тука најмалку е важно да ли е „нашинец“ или „туѓинец“!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 17°C, Мин: 3°C

Недела
Сончево
Макс: 19°C, Мин: 4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |