Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.09.2012, 15:26

Доколку се загрозат институциите, ВМРО - ДПМНЕ е подготвена за избори

Премиерот Груевски наведе дека ситуацијата е се` уште исклучително сложена и ќе зависи од многу работи што ќе се случуваат во иднина

Ситуацијата е се` уште исклучително сложена и ќе зависи од многу работи што ќе се случуваат во иднина. ВМРО - ДПМНЕ останува на ставот дека треба да се донесе Законот за бранители и ќе ги направиме сите можни чекори и што е во наша моќ тој да биде донесен. Од таа гледна точка ВМРО - ДПМНЕ ќе го продолжи она што го започна.

Ова е одговорот од премиерот Никола Груевски на новинарско прашање како ��леда на настаните што се случуваат во Собранието на Република Македонија, со постојаното влегување и излегување од седниците на одредени пратенички групи и дали постои политичка криза.

- Како ќе се однесуваат другите политички партии останува да видиме. Ние кажавме дека не посакуваме предвремени парламентарни избори, но доколку бидеме доведени во таква ситуација, не се плашиме и сме подготвени да влетаме во такви предвремени парламентарни избори и да ја добиеме довербата на граѓаните затоа што работиме одговорно чесно и посветено, а тоа што го ветуваме - го исполнуваме, потенцира премиерот Груевски одговарајќи на новинарско прашање каков е ставот на ВМРО - ДПМНЕ во врска со предвремени парламентарни избори.

Тој истакна дека е најважно да продолжи функционирањето на институциите. Долку се соочиме со нивно не функционирање или со непринципиелности од одредени страни, подвлече Груевски, во тој случај, информира, може да реагираме со барање за предвремени парламентарни избори.

- Доколку некој друг сака да функционира со непринципиелни работи, а деновиве слушам дека се зборува за бранкова, за привремена влада, за техничка, за фрчкова влада... и ако тие луѓе сакаат да ја водат непринципиелно земјата, тогаш нека повелат и нека го прават тоа. Ние ќе работиме принципиелно и онака како што е најдобро за интересите на граѓаните на Република Македонија и за оваа држава, изјави денеска  претседателот на Владата на Република Македонија на отпочнувањето на градежните работи за изгрдба на канализација во село Стајковци.

Во врска со истекувањето на рокот утре, во кој, требаше да бидат тргнати таблите од училиштата каде што беа изменети имињата во скопската општина Чаир, премиерот Груевски укажа дека за тоа прашање има одредени законски процедури, чиј процес е започнат, а нивното спроведување ќе продолжи онака како што налагаат законските прописи.


Статијата е прочитана 1221 пати.

Испрати коментарЈованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Полицијата тврди дека разузнавачот не бил убиен
ЗНМ го поддржа Законот за декриминализација
Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoри
Царината заплени 14,5 кг дрога на Табановце
Трамвајот ќе стаса во 2013 година
Невработени ќе добијат пари да отворат фирма
Крвава пресметка на пазар во Струмица
Над 17 илјади студенти седнаа во академските клупи
Македонското вино ќе се извезува на кинескиот пазар
Бугарија би можела да ги уценува Македонија и Србија
СДСМ - Власта се обидува да ја минимизира рецесијата
Академската година во Тетово почна со албанската химна
Прекршочни пријави за директорите на чаирските училишта
Почна изградбата на мостот над реката Серава
САД и Јапонија ќе се бранат со штит
Со воени аташеа ќе се јакне имиџот на Македонија
Прашкиот аеродром преименуван во „Вацлав Хавел“
Почина норвешката принцеза Рагнилд
Избрана новата барокна фасада за „Нама“ и „Метропол“
Пратениците расправаат за електронската здравствена картичка
Државата ќе го преземе долгот на МЖ „Транспорт“
Хилари Клинтон на 4 октомври во Косово
Почнува академската 2012/2013 година
Филе - Политичките партии ја дестабилизираат Македонија
Австриската Виена Иншуренс ја презеде Кјуби Македонија
Вук Јеремиќ го презема претседавањето со Генералното собрание на ОН
Апелација ја потврди пресудата за убиството на Чеврески
Седумнаесет тела пронајдени во Мексико
Филе во Скопје на третиот состанок од Пристапниот дијалог
Продолжува комисиската расправата за Законот за бранителите
Од џамија укадени 20.000 евра
СДСМ - Еврозоната и ЕУ не се во рецесија
Македонија спроведе многу реформи со високиот предпристапен дијалог
Груевски - Владата презема мерки за надминување на увезената рецесија
Се регулира заминувањето на македонските работници во странство
Град Скопје распиша конкурс за архитектура
Девет цивили загинаа во воздушен напад на НАТО во Авганистан
Измамнички „заспале“ сопружници и ги ограбиле
Нуркачи го чистат дното на Охридското Езеро
Карл Билд спречен да ја посети Тимошенко
Апсења во Москва по „Маршот на милионите“
Арифи со позитивни очекувања пред средбата со Филе
Во прекин сообраќајот на патниот правец Ресен-Охрид
Четворица НАТО војници загинаа од „пријателски оган“ во Авганистан
Измамник од Германија ветувал вработувања во странство
Безбедноста на принцот Хари во Авганистан не е загрозена
Владата го усвои Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета
СДСМ - За рецесијата е виновна лошата економска политика на Владата
Осум фирми добија 2,7 милиони евра од кредитната линија на МБПР
Талат Џафери пред Комисијата ја читаше „Тишина“ од Ацо Шопов
Ставрески - Владата подготвена со многу мерки против рецесијата
Груевски - Законот за бранителите не е против некој етникум
Талибанците ја нападнаа базата на принцот Хари
Почнува изградбата на Институт��т за белодробни заболувања
О Нил - Меѓународната заедница да и каже „не“ на Грција
Разузнавач почина од истрел на работното место
Прва средба Иванов - Нишани во Охрид. Загина телохранител на албанскиот претседател
Запалена германската амбаса во Судан
„Оне“ одбележа 10 години во Македонија
Папата дојде во Либан со порака за мир
Гореше само во Националниот парк „Јасен“
Почина Драган Тумановски, судија во Врховниот суд
Ердоган - Изетбеговиќ ме замоли да се грижам за БиХ
Скопјани на 23. септември ќе појадуваат на Камениот мост
Гостиварец преживеа пад со возило во бездна
Попоски - Македонија е конструктивна кон соседите
Цистерни на „Млаз“ биле користени за шверцот, тврди Магаш
Инфлацијата ја креваат цените на храната и на нафтата
Македонија и официјално во рецесија!
Талат Џафери урива рекорди во молчење
Јапонија се откажува од нуклеарната енергија
Дожд, град и силен ветер денеска и за викендот
Нови судири пред американската амбасада во Каиро
„Скопје сити мол“ ќе ги отвори вратите на 4 октомври
Четворица уапсени за нападот во Бенгази
Кацин - Македонија мора да одговори на внатрешните дилеми
Препораката на СЗО нема да го намали бројот на пушачи
Грците ќе одат во пензија на 67 години
„Индепендент“ - САД имале информации за нападите врз дипломатските мисии
Четворица руски туристи загинаа во автобуска несреќа близу Солунkris, 16.09.2012 19:21:18
Подготвени да...... ама за фалсификат..........
pile, 16.09.2012 19:24:59
,,Доколку некој друг сака да функционира со непринципиелни работи...(N.G.)Kaj Makedonskiot narod postoi edna izreka ,bate dosta me branese.Vidlivi se` i prepoznatlivi principite na vladeenje na DPMNE vo ovaa sest godisno vladeenje, zapocnuvajki od koaliciranje so ideoloski isti politicki subjekti od Socijalistite na Dzingo,preku DP na srbite i partijata na Amdi Bajram,a za spoenata VMRO narodna i lustriraniot Stojmenov nema zbor, za da vo prviot mandat do 2008 godina formira Vlada so DPA (ne)teroristicka za da posle 2008 godina gi zajakne principite so koaliciranje so DUI pol.partija proizlezena od ,ekstremistickata paravoena edinica kako sto vo predlog Zakonot za braniteli e navedeno.Za principielnata politika pri vodenje na megjunarodnata politika veke na site prijateli i sojuznici na R.Makedonija im e jasno zatoa i najcesto ja zaobikoluvaat kako i da nedobiva Premierot macnina vo stomakot, ili da ne ima neodlozjna agenda za patuvanje.GRUEVSKI DOSTA VI BESE ODDETE SI
od ostrijot, 16.09.2012 19:56:32
toa e tipicno za vmro-dpmne stom se zaostri malku situacijata ili doaga financijska kriza a vinovnikot uste ne utvrden togas barat novi izbori.so drugi zborovi kazano beganje od odgovornost.
Трпе, 16.09.2012 21:08:40
Колку е принципиелен во неговото водење на државата видовме овие години.Секогаш се крие позади некој друг.Доволно е нивното автентично толкување,расфрлањето за непродуктивни проекти и (не) демократското владеење.Со презадолжувањето на државата и самиот е веке уплашен повторно да ја добие власта, иако не смее да признае.За преименувањето имињата на училиштата ке биде кучињата лаат а караванот ќе си помине.Примерот е нивен со преименувањата на улиците.
Јован, 16.09.2012 23:47:41
Институциите се веќе загрозени со самото непочитување на секуларноста на образовните институции во кои со богослужби се почнуваат новите учебни години.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Делумно облачно

Понеделник
Грмотевици со дожд
Макс: 26°C, Мин: 14°C

Вторник
Делумно облачно
Макс: 28°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Трочлениот екипаж на МВС успешно се врати на Земјата
Астронаутите од екипажот на Меѓународната вселенска станица во орбитата работеа речиси 125 деноноќија...
Во Конго отриен нов вид мајмун
Овој вид мајмуни локалните жители ги нарекуваат лесула, а нивните задници имаат специфична сина боја...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онла��н издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |