Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Економија

Индиска „Тата“ ќе гради куќа за 500 евра

По производството на најевтиниот автомобил во светот, индиската компанија „Тата“ планира проширување на дејноста во градежниот сектор, со промоција на „најевтината куќа во светот“.

Станува збор за проект што на пазарот ќе биде лансиран идната година и со која за една недела ќе може да се изгради куќа за цена од само 500 евра.

„Тоа ќе биде куќа што лесно ќе се гради за седум дена. Основниот модел од 20 квадратни метри и рамен покрив ќе чини околу 500 евра“, соопшти портпаролот на „Тата“. Според него, покрај овој, се предвидени и „попространи и малку поскапи модели“, меѓу кои и опремени со соларни панели. Овие „најевтини куќи во светот“ првенствено ќе бидат наменети за најсиромашните слоеви од светското население. (МИА)


#
Статијата е прочитана 1408 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Економија
Како ќе се плива низ светските економски бури?
До Анкона и Венеција за 79 евра
Во ЕУ најмногу се фалсификуваат цигари
Инвеститорите си ја повлекле добивката
Скопско пиво за галичките младенци
„Нестле“ со најголема заработка според „Фортуне“

"""