Број 3266  сабота, 24 април 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Стил

Site Meter
Култура

Изложба на фотографии и плакати од Дејан Џолев

Во фоајето на киното „Милениум“ во рамките на 13. Скопски филмски фестивал е отворена изложба на фотографии од Дејан Џолев, на кои се претставени култни филмски сцени.

Проектот, насловен „Ex-Postions 1/10.000“ содржи пет фотографии врз кои е аплицирано цртеж со маркер. Модел на фотографиите е Љупка Вучевска која позира во репродуцирањето на сцени од познати филмови, како „Уби го Бил“ со Ума Турман, „Основен инстинкт“ со Шерон Стоун“, „Очи широко затворени“ со Никол Кидман.

„Фотографијата е комерцијален медиум, но јас се обидов да го прекршам тоа правило и да изложам уметност“, изјави Џолев, дипломиран графички дизајнер. Себеси, како што рече, се перцепира како уметник кој се изразува во повеќе медиуми.

И во фоајето на Кинотеката на Македонија е отворена изложба која ќе може да се погледне до 28 април. Ќе бидат претставени филмски плакати на студентите од Факултетот за арт и дизајн на Европскиот универзитет. (К.Р.)


#
Статијата е прочитана 155 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Култура
Штипскиот народен театар со „Бегалка“ гостува во Италија
Науката и уметноста говорат на единствен јазик
„Неверство“ од Пинтер во Културниот центар ЦК
Без книгата светот ќе беше посиромашен
Милош Билбија 1948 -2010, археолог
Творештвото на Старова претставено во Париз
Во Измир претставена традиционалната македонска музика