Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Економија

Еуродизелот поевтини за четири денари

Еуродизелот и екстралесното гориво од денеска се поевтини за четири денари за литар, ЕУРОСУПЕР-98 за два, а ЕУРОСУПЕР-95 и МБ-96 за 1,5 денар, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на нафтените деривати се намалуваат во просек за 6,45 проценти. Литар ЕУРОСУПЕР-95 ќе се продава по 48,5 денари, ЕУРОСУПЕР-98 за 49,5, а МБ-96 51,5 денари. Новата цена на литар ЕУРОДИЗЕЛ е 43,5 денари, на екстралесното масло за домаќинство 32 денара, а екстралесно масло за домаќинство-1 (ЕЛ-1) 32,50 денари. Цената на мазутот М-2 се намалува за 1,446 денари за килограм и изнесува 14,331 денар. (Ек.Р.)


Статијата е прочитана 319 пати.

Испрати коментар

Од: pejo itriot
Датум: 23.12.2008 07:39:06
vo uslovi na niska cena od 43 dolari za barel koga dolarot vrtoglavo pagja, smesno e namaluvanjeto od samo denar i pol na benzinot. Ocigledno na nekoj ne mu e mesto vo regulatornata komisija

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Нафтата поскапе на над 43 долари
Отворена Стопанската комора на Македонија и Турција
Сите македонски рудници пред затворање
Не се знае колку енергија ни треба за 2009 година
„Тојота“ очекува загуба прв пат во историјата
Фирмите уште не знаат за полесното царинење
Колку ќе расте БДП - Ставрески контра Груевски
Бизнисот бара уривање на визните бариери
МЕПСО во Европската асоцијација на оператори
Нови санкции за брокери