Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Економија
14.10.2012, 17:40

Само државата може да штеди во злато, не и граѓаните

Информациите дека во светот се зголемуваат резервите во злато, ја отворија дилемата зошто само државата може да штедат во злато, а не и македонските граѓани

Соња Маџовска


Информациите дека во светот се зголемуваат резервите во злато, повторно ја отвори дилемата зошто само државата може да штедат во злато, а не и македонските граѓани. Зошто вишокот пари да не се инвестираат во златни прачки во сеф наместо да се чуваат само како заштеда во банка?

Златен ѓердан, бурми, обетки, златни парички за свадби, свршувачки, крштевки, за различни свечености. На ова се сведува намената и симболиката на златото кај нас.

Додека македонските граѓани ги чуваат парите во банка, со што депозитите се искачија до близу три милијарди евра, аналитичарите сметаат дека има потенцијал за пренасочување на дел од овие пари во инвестиции.

Надвор од Македонија, на вложувањата во злато и на купувањето акции на странските берзи, се гледа како на добра инвестиција. Златарите сметаат дека доколку се дозволи инвестирање во злато во земјава, интересот ќе биде голем. И тие се заинтересирани за ваков тип вложувања. „Има клиенти кои прашуваат дали може да купат необработено злато. Сме имале понуди и да ни го откупат златото што го носиме од други држави, но тоа не ни е во интерес. Инаку, за златниот накит падната е побарувачката во земјава“, вели Мухамед Синани, златар од Куманово.

Законите во земјава ги ограничуваат македонските граѓани во поглед на инвестирањето. Не им е дозволено да купуваат инвестициско злато, а не смеат да играат ниту на странските берзи. Според експертите, тоа е последица на стравот на властите да не се одлеваат девизи од земјава.

Тие одамна повикуваат дека Македонија треба целосно да го либерализира финансискиот пазар и да може слободно да се тргува со финансиски инструменти. Односно дека треба да се овозможи тргување на светските берзи и можност за инвестирање во злато. Од Министерството за финансии велат дека не се предвидени измени на Законот за девизно работење, кој ги ограничува македонските граѓани во инвестирањето, според нив не само овој закон, за да се либерализира пазарот треба да се промени и Законот за трговија, кој исто така забранува поединци да увезуваат злато.„Цената на златото веќе е доволно висока. Таа се движи до 1.800 долари за унца. Доколку македонските граѓани имаат можност да инвестираат во овој благороден метал, интересот би бил голем. Вложувањата на Инвестициските фондови во акции на златни рудници од 2009 до 2011 резултираше со одлична заработка“, вели Коста Костадиновски од „Илирика“.

Според Светскиот совет за злато, само во вториот квартал од годинава Народните банки низ светот купиле 157,5 тони злато што е за 65 отсто повеќе од првиот квартал. Грција, на пример, има најмногу резерви во злато од регионот. Поседува 110 тони злато и е на 32. место во светот. Од регионот на листата се наоѓаат и Босна и Херцеговина со 2 тона злато на 93. место, Србија на 59. место со 14,8 тони злато, а со 3,2 тони злато е Словенија, додека пак, Бугарија е на 47. место со 39,9 тони злато. На врвот на листата се САД, кои имаат 8.133 тони злато од кое 75,4 проценти е во девизни резерви, Германија со 3.395 тони, Кина со 1.054 тони, Русија со 936,7 тони, Јапонија со 765,2, Холандија со 612,5 и Индија со 557,7 тони злато.

Резервите во злато - 300 милиони евра

Деновиве беше објавено дека според Светскиот совет за злато, Македонија е на 75. место со 6,8 тони злато, или 13,6 проценти од девизните резерви се чуваат во злато.

Податоците на Народна банка на Македонија покажуваат дека заклучно со третиот квартал од годинава, девизните резерви изнесуваат 2,103 милијарди евра. Од нив на монетарно злато отпаѓаат 300 милиони евра, на депозити 248 милиони евра, а најголемиот дел од девизните резерви, или 1,5 милијарди евра се инвестирани во хартии од вредност.

 


Статијата е прочитана 961 пати.

Испрати коментарБелгијци бараат локација за депонија во Охридскиот регион
Од денеска парно греење
Сарачиниjovan, 15.10.2012 00:25:17
Od edna strana padnata bila pobaruvackata za zlato, a od druga strana vo svetot bile zgolemeni rezervite na zlato. Problemot e sto toa investicisko zlato e obicna hartija.Toa zlato sto go kupuvas na berza kako hartija deka poseduvas zlato e samo eden nov meur koj ke pukne kako sto pukna so naftata pred 3-4 godini.Site kupuvaa nafta(ustvari obicen dokument deka kupile nafta), ja nabildaa cenata do 150 dolari, i naednas padna na 40 dolari. Isto bese i so akciite vo kompaniite.Istoto go spremaat i so zlatoto, no nekako ne im uspeva. Veke 2 godini najavuvaat deka ke doslo 5000dolari no nikako da mrdni poveke od 1500. Da kupiss zlato(fizicki da go posediuvas) i da kupis zlato na *zimi majka*(obicen certifikat deka poseduvas zlato a nikoj ne znae dali voopsto postoi toa zlato i dali ima tolku zlato na planetava),ne e isto. Ova e samo edna nova spekulacija na svetskite moknici za da go doopljackaat naivniot narod.Onoj nas zlatar fino kazal:*Padnata e pobaruvackata za zlato*.
Acme, 15.10.2012 02:12:51
Инвестирање во злато и сребро е дозволено секој може да купи златник или сребреник. Дури и НБРМ јавно продава благородни метали на граѓани. Инаку во однос на остаток се во право страмота е да не дозволено да се инвестира во странски акции и други пазари на капиталот директно. До кога овие закони од некое одамна минато време ќе бидат на сила? Треба да имаме поголеми економски слободи уште не третираат како пред 25 години.
Ljubotan Trade Name, 15.10.2012 06:28:54
Bravo Jovane! Ova Ti e navistina dosledna analiza. Stedene na zlato e isto kako da stedis na leb. Ama i toa ne e toa,prefrlane na imot-posed od edna vrednost vo zlato, toa e transfer vo konstantna vrednost ,ama ako fizicki go posdeduvas Doma ,a ne vo banki il hartija od vrednost!! Stedene na zlato, kaj nas se veli,cuvaj go , kako zlatna reserva za ne daj Boze!
Александар, 15.10.2012 15:17:21
Мал��у е деформирана темава, насловот е за штедење, а темата е за трговија и размена. Значи ако штедиме, јас подразбирам банките да ги уважат депозитите од злато, да ги проценат и истите да ги сметаат како материјален влог за кој би добивале камата. Тоа не е практика кај нас, во светот не ми е познато. Од друга страна, државата и одговара да штедиме во денари иако народот за жал не знае да смета дека каматата на денарите е пониска од онаа на девизите затоа што денарите имаат голема инфлација. Можеби тоа е добра тема за дискусија.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

 
Што прават
 


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Делумно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 10°C

Среда
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (27)
Плачот на Х Конгрес на СКЈ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Триумф на човековиот дух
Зоран Иванов, познат новинар, а порано падобрански ас, вели дека технологијата го овозможила скокот на Баумгартнер, но н...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |