Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
29.04.2012, 17:52

Апанажата им привршува. Каде ќе бараат работа?

Поранешните пратеници од владејачките партии, главно, добија нови функции, но опозиционерите останаа на државен трошок

Жаклина Хаџи-Зафирова
Светлана УнковскаЗа неполни три месеци на функционерите, кои минатата година останаа без своите фотелји, им истекува правото на апанажа, со што ќе се олабави и собранискиот буџет. Правото на апанажа го имаат високи владини функционери, во извршната, локалната и во законодавната власт. По минатогодишните парламентарни избори, односно со денот на конституирањето на овој собраниски состав, престана и мандатот на дел од пратениците од претходната гарнитура. Триесетина пратеници, кои лани не успеаја да обезбедат уште еден пратенички мандат, се определија да го искористат правото што им следува по закон, односно една година да примаат апанажа. Тие добиваат надоместок во висина на пратеничка плата, односно околу илјада евра месечно, што значи дека многумина од нив до јули годинава од буџетот ќе земат 12 илјади евра.

Сепак, некои од нив во меѓувреме се снајдоа, главно, така што како членови на владејачките партији се распоредени на други функции. Таков е примерот со поранешниот пратеник, Рафис Алити од ДУИ, кој прво најави дека ќе зема апанажа, но потоа беше поставен на чело на „Македонски пошти“. Исто така, и пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Цветко Грозданов, ја доби челната позиција на АД за станбен и деловен простор.

Потешко им е да се снајдат на доскорешните пратеници од опозицијата кои останаа на државен трошок. Еден од нив е лидерот на ЛДП, Андреј Жерновски. Неговата апанажа изминува за три месеци, а тој вели дека, како и досега, и отсега планира да се посвети на партијата. И екс-лидерот на ЛДП, Ристо Пенов, е ангажиран во партијата, која сега е вонпарламентарна. Тој вели дека нема некои конкретни планови откако ќе му измине правото на апанажа. Неговата партиска колешка, Роза Топузова-Кареска, исто така, најавува дека ќе остане во партијата, каде во моментов работи волонтерски.

„Апанажата ми истекува уште три месеци. Во овој момент работам волонтерски во партијата каде што подготвуваме млади луѓе да го пренесеме нашето знаење. По изминувањето на овие три месеци имам повеќе планови, но ќе видиме што ќе се реализира од тоа. Во секој случај, најмногу ќе продолжам посветено да работам за партијата“, ни изјави таа. Топузова додава дека во овој постизборен период, а по поразот на изборите, ќе треба многу работа за да се одржи партијата и да биде успешна. Таа во моментов е претседателка на Форумот на жени и член на Извршниот одбор.

Нејзината поранешна колешка од редовите на социјалдемократите, Славица Грковска е исто така на апанажа, но не сакаше да зборува за нејзините идни планови.

На апанажа се' уште е и поранешниот министер за образование, Сулејман Рушити, кој беше пратеник од редовите на Нова Демократија, но од поодамна не е политички активен. И тој, како и повеќето пратеници, вели дека во моментов има само разговори за неговите понатамошни ангажмани, но дека нема ништо конкретно.

Пратеникот Стојан Андов од претходниот парламентарен состав, инаку прв претседател на Собранието во независна Македонија, уште минатата година рече дека се повлекува од политиката и замина во пензија.


Статијата е прочитана 4120 пати.

Испрати коментарГруевски менува тим што победува
„Бранот“ се' уште не го погодил Охрид
Интервју - Исходот од Чикаго не може да се предвиди
Партиски кавги за уставните судии
Опозицијата се нуди за Чикаго
Каде се загуби синдикатот
Ќе дојдат ли на ред министрите?jovan, 30.04.2012 00:14:10
Ke gi prati Grujo za Ambasadori, ili ke im izmisli nekoe direktorsko mesto. Moze i zamenik direktor.
граѓанин, 30.04.2012 00:35:41
Ќе се снајдат тие. Не е фер при ваква безработица и сиромаштија да го потегнувате прашањето каде да бараат работа неколку поранешни пратеници.
ФЕЛИКС, 30.04.2012 09:26:56
Види богати колкава грижа се пројавува за корисниците на апанажите а со опозициски предзнак.Еве еден предлог,нека се обратат апанажните опозиционери кај своите градоначалници и нека побараат вработување по теркот,,нивни ќе бркаме,наши ќе примаме,,.Можат да работат на далечинско како што тоа го прави власта.Нека си седат дома и лд да им тече так нормално.
Загрижен граѓанин, 30.04.2012 10:22:52
Леле, зошто објавувате вакви текстови?!? Сега цело време да ги мислам луѓево што ќе прават после апанажата и каде ќе најдат работа!! Не за нешто друго, туку од што ништо друго не знаат да работат... МОРЕ МААРРШШШ!!!
Ne moralen, 30.04.2012 12:37:49
Da se ukine apanazata, kako i privelegiranoto penzioniranje i drugite privilegii za pratenicite. Poglednete koj se prima apanaza, pa toa e za niv dzeparec. I socijalna pomosh da im se ponudi ce ja zemat i pokraj seto bogatsvo so koe razpolagaat. Kade e moralot? Posle se prashuvame zoshto 20 godini ne ni odi. Epa takvi ludje ne vodat, bez sram i zal. Si pravat zakoni za lichni zelbi i potrebi, a narodot neka mizeruva i umira. Briga gi za toa.
skandi, 30.04.2012 13:21:59
cirkus vo boja ova najubavo pokazuva vo kakva kriza e makedonija duri i visoki politicatri bez rabota..tuka na zapad po istek na mandat sami treba da se snajdat...a na oficeri koi stanaa visok vo nekoi zemji gi otpustija na 55godisna vozrast i gi sovetuvaa do 64g da najdat rabota vo samoposluga kako rabornici ili pak da se okrenat na zemjodelstvo..pa zosto takvo nesto i na ovie da ne im sovetuva vladata?ili vo mkd dozivotno si privileguvan ako se so pedigre.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Среда
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |