Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Економија

Бизнисот бара уривање на визните бариери

Чекањето пред амбасадите е понижувачка и грда слика, му се пожалија стопанствениците на Боцевски

Соња Маџовска

Бизнисмените побараа од Владата да ги засили активностите и посилно да лобира кај земјите-членки од Европската унија за побрза либерализација на визниот режим, бидејќи и очекуваните олеснувања на визните процедури во практиката засега не даваат резултати.

„Излегува дека стоките полесно патуваат отколку луѓето“, укажуваат бизнисмените, кои се жалат дека шенгенскиот ѕид и чекањето пред амбасадите во земјава претставува понижувачка и грда слика за нив. „Наместо да работат, тапкаат по тротоарите за да добијат тридневно одобрение да ги продаваат своите производи надвор од границите на фамозниот Западен Балкан“, му се пожали претседателот на Стопанска комора Бранко Азески на вицепремиерот Ивица Боцевски, а во името на бизнисмените му даде и сугестии и конкретни мерки како да се подобри состојбата.

Македонските бизинисмени велат вадењето визи бара голем напор и време. „Честопати се соочуваме со проблеми. Сега дури и во Бугарија да одиме, процедурата е многу тешка и бара многу напори. Тоа особено е изразено за вработените од понизок ранг во фирмите“, изјави директорот на БИМ - Свети Николе, Стојанче Стојанов.

„За секое излегување од државата мора да се чека пред амбасадите на европските земји, без разлика дали си бизнисмен или обичен граѓанин. Неопходна е цела низа документација, да се докажуваат работи и тоа да се обновува секоја година. Бизнисот не чека ниту минута“, изјави и директорот на велешката фабрика „Благој Ѓорев“, Никола Варадинов.

За стопанствениците најголеми проблеми со кои се соочуваат при вадењето визи се неунифицираноста на процедурите, дискреционите оценки и персоналните приоди од страна на амбасадите во земјава.

„Владата да се заложи кај земјите-чл��нки на ЕУ да им се издаваат визи на деловните луѓе и на транспортерите со траење од најмалку една година, а МВР да ги издава патните исправи со поголем број страници. Владата да ги засили активностите за либерализација на визниот режим преку создавање алијанси и лобирања како начин на кој може да се дојде до посакуваниот резултат во ЕУ“, рече Азески.

Вицепремиерот Боцевски најави дека следната година во Брисел ќе биде организиран бизнис-форум каде што претставници на македонската бизнис- заедница пред сите надлежни од ЕК и од ЕУ ќе ги изнесат сите предизвици со кои се соочуваат во работењето, трговијата, инвестициите и визната либерализација со земјите-членки на Унијата. Тој заклучи дека освен за категоријата новинари, во ниту една друга категорија од македонското население визното олеснување не донело резултати.

„Не може да зборуваме за визно олеснување ако најголемиот број категории граѓани на Македонија во суштина со него имаат отежнување на процедурите за добивање визи“, рече Боцевски и наведе дека 70 отсто од младата популација меѓу 16 и 30 година не била во ниту една земја-членка на ЕУ, со исклучок на Грција, а само неколку стотици студенти имале можност да патуваат на конференции низ Европа. „Македонските граѓани годишно трошат пет милиони евра за шенген-визи“, додаде Боцевски, оценувајќи ги тие факти како поразителни за ЕУ и за нејзиниот визен режим.

Во првите девет месеци од годинава Македонија со ЕУ реализирала 59,8 проценти од вкупниот извоз и 47,4 проценти од вкупниот извоз. Од 20 најголеми трговски партнери на Македонија во тој период, 11 се земји-членки на Унијата.


Статијата е прочитана 237 пати.

Испрати коментар

Од: западна
Датум: 23.12.2008 01:13:24
Боцески ке излобира за визите,нели за тоа се влегува во НАТО и ЕУ да нема визни бариери.Ма кого го лажете мислите уште некој ви верува.Најголемо фијаско кое го доживеавте е тоа во Букурешт и требаше колективно сосе Бранко да си поднесете оставка,а Македонија да стане протекторат управувам од писмени европејци кои ке е внесат во унијата....Не кажувајте прикаски за мали деца,кај немаме ништо па мислите сме и малоумни,тој што личи на пекар,бурекџија ке кажува ке лаже за визите...Визи нема да има кога ке бидеме во НАТО и ЕУ,дотогаш шипинки....Оставка сите сосе претседател...не ни требате неспособни,неможеме повеке да поднесеме лаги што ни пласирате секој ден.
Од: petar
Датум: 23.12.2008 09:50:04
ke pocekame ali cekajci nekoj umrel
Од: Bitola
Датум: 23.12.2008 12:11:33
Biznismeni edni,pa samite treba da se izborite za vizite,kako?Pa odete pred spomenicite na Aleksandar ,na Filip,na Skenderbeg,pomolete im se i tie(spomenicite)ke vi pomozat.
Од: kiro USA
Датум: 23.12.2008 15:54:11
Biznismen e nisto posebno nego obicen graganin. Pa gledate kakva vlada imame skoro 20 godini baram ama nemozam da najdam kade imame naredok.Samo go molzat narodat cule od zapadot ama ne razbrale.Najdete uste nekoj nov danok . KOJ E KRIV STO NE NI DAVAAT VIZI.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Нафтата поскапе на над 43 долари
Отворена Стопанската комора на Македонија и Турција
Сите македонски рудници пред затворање
Не се знае колку енергија ни треба за 2009 година
„Тојота“ очекува загуба прв пат во историјата
Фирмите уште не знаат за полесното царинење
Колку ќе расте БДП - Ставрески контра Груевски
Еуродизелот поевтини за четири денари
МЕПСО во Европската асоцијација на оператори
Нови санкции за брокери