Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.02.2012, 14:20

Додовски објави згаснување на ВМРО-НП, членството се враќа во ДПМНЕЗаедно со него, како што рече, во ВМРО-ДПМНЕ се враќа најголем дел од членството - генералниот секретар, поголем број членови на Централниот комитет и голем дел од членовите на општинските комитети

ФОТО: Петр Стојановски

Од овој момент ВМРО-НП се враќа во својата матична партија ВМРО-ДПМНЕ, објави денеска на прес-конференција претседателот на ВМРО-Народна партија, Марјан Додовски.

Заедно со него, како што рече, во ВМРО-ДПМНЕ се враќа најголем дел од членството - генералниот секретар, поголем број членови на Централниот комитет, голем дел од членовите на општинските комитети и речиси сите претседатели на општинските комитети.

- Се враќаме во ВМРО-ДПМНЕ бидејќи мислам дека тоа е вистинското ВМРО и ја застапува вистинската демохристијанска идеја. Не можеме повеќе да останеме заложници на Љубчо Георгиевски и на двајца-тројца околу него кои партијата ја злоупотребуваа за лични бизнис-интереси и за перење пари. Не можеме да прифатме да бидеме залoжници и слуги на Бранко Црвенковски и на длабоките преговори на Георгиевски за коалицирање со Црвенковски чија основа се единствено бизнис интересите олицетворени со добивање плацеви за градење на згради во општини водени од СДСМ, конкретно во Карпош. ВМРО-Народна партија со моето заминување едноставно повеќе не постои. Може да се зборува само за некаква историска бледа сенка на партијата, рече Додовски.

Тој истакна дека во последните два-три месеци немал никаква комуникација со Љубчо Георгиевски и оти сите ставови на почесниот претседател биле лични.

Како клучно за враќањето во матичната партија ја истакна намерата на Георгиевски да коалицира и да соработува со Бранко Црвенковски и СДСМ заради лични бизнис интереси. Уште на изборите во 2009 година имал притисоци за коалицирање со СДСМ, но, како што наведе, рекол дека додека тој е претседател на ВМРО-НП никогаш нема да потпише документ за коалицирање со СДСМ.

Ги повика сите кои гласале за ВМРО-НП на последните избори да и се приклучат на ВМРО-ДПМНЕ.Статијата е прочитана 3133 пати.

Испрати коментарСиндикатот на машински персонал најави штрајк
Врховен суд ја потврди доживотната казна за Карамарков
Ед Дејви нов британски министер за енергија
Нормализиран авиопревозот, охридскиот аеродром отворен за сообраќај
СДСМ ќе поднесе кривична пријава против членовите на Антикорупциска
Антикорупциска иницира прекршочни за Црвенковски и Петров
Потврдена американската поддршка за членство на Македонија во НАТО
Расмусен - Дијалогот Белград-Приштина историска шанса
„Волво“ со профит од над 720 милони евра
Грците префрлиле 16 милијарди евра во странски банки
Во поларните студови во Европа животот го загубија 164 лица
Светската безбедност на дневен ред во Минхен
Бесими во Брисел на состанок со министри од НАТО земјите
„Малев“ ги запре летовите поради опасност од банкрот
Делегација на македонското Собрание на Молитвен појадок во Вашингтон
Поради снегот во Скопје скратени повеќе автобуски линии
ЕУ побара од еврозоната да обезбеди 15 милијарди евра за Грција
Мемети повика на смирување на состојбата
Ќерката на Тимошенко бара помош од САД
Ештон бара итна истрага за немирите во Египет
ВМРО-ДПМНЕ - Грчев да се извини за изјавата дадена за бугарска телевизија
Пензиите ќе се зголемат за пет проценти
Расмусен - Повлекувањето од Авганистан ќе се одвива според планот
Унгарската Влада го заштити „Малев“ од банкрот
Четири малолетници натепани во автобус
Повреден работник во „Макстил“
Македонија вистинска адреса за турските компании
Попоски и Бесими лобираат во Вашингтон за влез во НАТО
Студениот бран низ Европа однесе речиси 120 жртви
Македонија ги спроведува обврските за справување со климатските промени
Откриена царинска измама тешка 16,5 милиони денари
Уште девет лица починаа од премрзнување во Полска
На критичните места во Скопје фрлени 280 тони сол
Премиерот Груевски и владиниот тим на бизнис форум во Бурса
Сообраќајот отежнат, забрани за товарни возила на повеќе правци
Принцот Мајкл најави нови британски инвестиции
Тупурковски ослободен од обвинението за тајванските кредити
Смирување на тензиите и враќање на соживотот
Оштетен џипот на градоначалникот на Кавадарци
Кољо Американецот ги призна измамите со кредити
Тодоров - Пристапот до здравствената установа да биде еднаков за сите граѓани
Жбогар специјален претставник на ЕУ во Приштина
Петстотини нови паркинг места во Капиштец
Додик - РС не отфрлува дејтонска конструкција на БиХ
Бејта - Градоначалникот на Вевчани виновен за тензиите
Македонија мост за турските компании кон Европа
Од студот во Украина досега починаа 43 лица
Нафтата под 99 долари, се зголемија резервите во САД
Холанд ја зацврстува предноста пред Саркози
Раководството и членовите на ВМРО-Народна се враќаат во ВМРО-ДПМНЕ
Нетанјаху победи на партиските избори
Премиерот Груевски се сретна со македонските иселеници во Измир
Почина новинарката на „Дневник“ Натали Сотировска
Селаните го спасија од пожар манастирот во Мала Речица
Попоски во Вашингтон по поддршка за членство во НАТО
ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги осудуваат случувањата во Струга
Попоски во Вашингтон ќе побара Македонија да биде примена во НАТО
Македонец во Чешка уапсен поради дрога
Словачки пратеници голи против пратеничкиот имунитет
Прегазен пешак на патот Тетово - Јажинце
И виното на „Тиквеш“ патува за Британија
Зафировска - Судскиот совет постапува по наводите н�� адвокатите во „Пајажина“
По синоќешниот инцидент во Лабуништа е мирно, но напнато
Поглаварите на МПЦ и на ИВЗ на средба кај Иванов
Централна тема интеграцијата на Македонија во НАТО
Фонтаните во Вардар ќе прскаат од 1 април
Потпишан договор за ветерните електрани во Богданци
Италијанските пратеници си ги намалија платите за 1.300 евра
Милановиќ - Хрватска ќе ги поддржи соседите на патот кон ЕУ
Смирете ги меѓуетничките страсти, повикаа странците
Заеднички софтвер за систем-операторите од 15 држави во ЈИЕ
И натаму владее студениот бран на Балканот
Членките на ЕУ постигнаа договор за фискалниот пакт
Унгарскиот „Малев“ без пари, Владата вети помош
Изгаснат пожарот во Лабуништa, црквата не е изгорена
Груевски во Анкара на бизнис средба со Ердоган
Бесими - Од прием на Македонија во НАТО би профитирале сите
Запалена црквата во струшкото село Лабуништа
Груевски - Турција e важен трговски партнер на Македонија
ИВЗ - Исламофобијата е комбинирана со владина пропаганда
Дизелот поевтинува за два денара, бензинот поскап за 0,5 денари
Џафери - Ќе ги преземеме сите мерки за смирување на страстите во Струга
Ракометарите одликувани со „Медал за заслуги за Македонија“
Ограбени две спортски обложувалници
Саркози ќе го зголемува ДДВ-то на 21,1 отсто
Ја убиле зашто три пати родила женско
Пасати и лада нива за градската администрација
Британски „Дејли Мејл“ најпопуларно интернет издание
Шешељ од Хашкиот трибунал бара отштета од два милиони евра
Лани во Албанија извршени 124 убиства
Претседателот Иванов ќе ги одликува ракометарите со „Медал за заслуги“
Во Струга засилено присуство на полицијата
Британски банкар се откажа од добивката од приближно милион фунти
Кастро - Повеќепартискиот систем е опасност за независноста на Куба
Пронајдена 17-та жртва на бродоломот на „Конкордија“
Погрдни графити испишани на црквата Св. Никола во Октиси
Владата во офанзива по турски инвестицииbez trag, 01.02.2012 14:46:45
eeeeeee od vakvi spioni strada makedonija
sando od ljubljana, 01.02.2012 14:48:37
Jjupčo neprijatel na makedonskipt narod grobar makedonski
gragjanin, 01.02.2012 16:03:11
Ako si pretsedatel na partija toa ne znaci deka mozes da pravis sto sakas so partijata!? Mozes sam sebe da se prodavas....!!! No ne i partijata!Ima li Odluka od najvisokite tela na Partijata za vakvo predavstvo!? Sto misli za ova IK,CK ili ako treba da se svika i vonreden Kongres na Partijata!? Za ovoj samovolen cin Marjan treba da odgovara pred clenstvoto!? Sekoj sam za sebe moze da donesuva kakvi saka odluki i da postapuva spored toa no nikoj nema pravo da ja PRODAVA Partijata!?SRAMOTA!!!
jas sum predrag, 01.02.2012 16:49:28
Tie koj dobivaat placevi se sega vo VMRO-DPMNE. Normalno bile bivsi SDSM.
cobe, 01.02.2012 17:23:06
KAMELEONI..........nisto drugo........ So ova ke se slozi i prvoto pero na VMRO Felix!!!!!!!!
jimmy1, 01.02.2012 17:57:18
Glupaci. E sega kaj Grujo ke bidete kadii. Ista stoka ste, otidovte od drveno na kameno. Ne ne zamavaj deka si protiv perenje na pari. Zarem negledas deka perenjeto pari prodolzuva i so Grujo, toa vie jasno kako solza, ali vie odite so niv za i vie se pridruzite kon paroperacite. Kolku pari se ispraja so spomenicite, skulpturite, portite a uste kolku ke se isperat so Skoje 2014. Trknete sto pobrzu za da se oparite i vie, mozebi posle 2014 ne ke imate sansa.
ovci, 01.02.2012 19:15:01
Si baraat nov ovcar, stariot si bese sebicen i si gledase svoi interesi, samo so koe lice ovie izgubenive ke prodolzat vo Dpmne ne znam. A i ova Dpmne e najnedemokratskoto i najtotalitarnoto kade nema mesto za posttarite clenovi ,a ako se pari vo prasanje ,neka si gi trosat so zdravje. Do sega izgleda nemaat air videno ,naviknati se na privilegii i namesteni tenderi,koga ke se smeni vlasta tie vo SDSM ke se vratat,neli i taa ime maticna partija.
Agent 007, 01.02.2012 19:53:01
Eh kolku im e krivo na nekoj sto e taka .Pa taka e , tie pripagat tuka i nikade ne na drugo mesto .Sto da bidat sluga na Lupco i izmikari na velicestvinio si Branko.Vo bilo koja druga zemnja vo Evropa , za Lupco ke nemase mesto za zivenje toj ke bese pregonat od narodot , posle negovite izjavi na Bugarskata televizija . Ama tuka moze se da pravi toj sto saka.
Vlade, 01.02.2012 21:11:11
Bravo.Site Bugarofili ke se vratat vo DPMNE za da ja prekinat Makedonskata Linija po koja se dvizi momentalno DPMNE.Gruevski treba da razmisle malku za toa,bidejki ova moze isto taka da e maslo na Georgievski (Bugarofilot,toj si sam prizna).Bozemski,nemale kontaki,ova ona.Jas sum slusal clenovi na VMRO-NP, Georgievski go smetat za nesto bozestveno (taka e toa,dodeka ima ovzi za strizenje...). Od Bugarofili ne mozese DPMNE ni cekor napred da dade(iako znaeme deka ima uste,i koj se tie) no se trudime da gi drzeme pod kontrola.Gospod neka ni e na pomos.
Jonce, 01.02.2012 21:22:58
Marjanco covekot sto go napusti leb ti dade koga nemase voda vo ocite !
VMRO???, 01.02.2012 23:35:27
Kako moze rakovodstvo na politicka partija bez kongres da resi tolku golema odluka. Ili vo Makedonija se e mozno specijalno za kameleonite. I za pusta nesrekja pak Branko e kriv. Sto ke bese toj Branko sto ne gi ostava da rabotaat na mir. A so kogo ke se branat ako nedajboze toj ne e vo Makedonija? Uste ednas na zdravje na clenovite. Koga vo imeto na Makedonija se polnat privatnite bankarski konta, PATRIOTIZMOT e golem zbor.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, 0°C

Магла

Петок
Мешавина од снег и замрзнат дожд
Макс: 2°C, Мин: -1°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 3°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп |