Број 2864  среда, 17 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Спорт

Хеј со пресечената глава на Кличко во своите раце

Британскиот боксер Дејвид Хеј ќе се бори со постариот од браќата Кличко, Виталиј, за титулата во ВБЦ верзијата во јуни наредната година, но страстите уште од сега зовреа откако во еден британски весник осамна фотографија на која британскиот боксер во раката ја држи главата на неговиот помлад брат Владимир. „Хеј ми ја покажа таа грозна фотографија во еден ресторан додека ручав“, кажа Виталиј, кој шокиран од виденото веднаш го фатил за врат. „Ја мина границата. Тоа веќе е невкусно и ќе биде прописно казнет. Ќе го направам тоа без никаква емоција“, вели Виталиј.

Инаку, Хеј веќе јавно ја исплука победата и одбраната на титулата на Владимир во дуелот со Рахман. „Таа борба беше крајно здодевна. Американецот само сакаше да собере милион долари и да си оди. Со фотографијата малку ги раздрмав, ама тоа им требаше. Тајсон би го добил во три рунди, а тоа ќе го направам и јас“, порача Хеј.

Холифилд против Валуев ја пишува историјатаНекогашниот светски шампион британскиот боксер 46 годишниот Ивандер Холифилд верува дека може в сабота во Цирих да го совлада рускиот див Валуев и да стане најстар светски првак во историјата на овој спорт.

Холифилд својата титула ја загуби во 2000 година во Москва против Султан Ибрагимов, но уверен е дека може да ја врати. „Во феноменална форма сум. Имало многу големи боксери во историјата, но никој не ја освоил титулата на 46 години. Јас ќе бидам прв“, тврди Холифилд, кој во кариерата има добиено 42 борби, 27 со нокаут, но има и девет порази, од кои четири во последните шест години.

„Валуев има свои предности, повисок е и помлад е. Но ќе му покажам во сабота“, му порача Холифилд.

Од друга страна Валуев, актуелниот светски првак во ВБА верзијата, вели дека не минал низ мачни подготовки. „Шетав, читав книги и погледав неколку руски филмови“, изјави 35 годишниот обожувач на Толстој, кој има 49 победи и само еден пораз.

Инаку, овој меч ќе се одржи во циришката „Халенстадион“, каде Мухамед Али во 1971 година го победи германскиот тешкаш Јирген Блин, со нокаут во седмата рунда.


Статијата е прочитана 431 пати.

Испрати коментар

Од: Brian, Canada
Датум: 17.12.2008 02:39:22
Ivander Holifild e amerikanski bokser, novinarcinja ,moi neuki!!!
Од: makedon
Датум: 17.12.2008 05:06:36
ej ovoj britanski kopil neznae so koj si ima rabota , ke go ubijat vo ringot ukraincite i ruusite ke vidite.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Спорт
Субару се повлече од СП во рели
Повторно му се заканува агонија на Вардар
По ЕП, погледите се вртат кон СП
Нема кој да го сопре Бостон
Фудбалски вести
Работнички Ф. без илузии во реваншот со Галатасарај