Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен магазин
Политика
09.03.2012, 17:52

Трудољубивоста врска меѓу Македонија и Малезија

Македонија и Малезија имаат многу сличности, како што се мултиетничноста и мултикултурноста, мирољубивоста и трудољубивоста, отвореноста за надворешна трговија и странски инвестиции, им порачал премиерот Никола Груевски на малезиските инвеститори на кои им објаснувал дека треба да дојдат и да ги вложат нивните пари во Македонија. Груевски на бизнис-форум во Куала Лумпур, организиран од Малезиската индустриска стопанска комора, порача дека вистинско задоволство е одблиску да се види забрзаниот чекор на една новоиндустријализирана пазарна економија, како Малезија, која постигнува просечна стапка на економски раст од 6,5 до 7 отсто секоја година. Тој истакнал дека и нашата економија иако е мала е растечка. Со презентацијата на можностите за инвестирање во Македонија во Куала Лумпур владиниот тим ја заврши посетата на Индија и Малезија. (Ек.Р.)


Статијата е прочитана 206 пати.

Испрати коментарПарите на скопјани потрошени за плажи и бродови
СДСМ во пет до 12, ВМРО-ДПМНЕ во 12 и пет
Никој не знае колку гласачи има во Македонија !
Извештајот за „кингерот“ стаса кај Шврговски
Иницијативата за Чаир поднесена до Уставен суд
Интервју - Се плашам дека ќе и' го свртите грбот на ЕУ
ОБСЕ ги осуди инцидентите во Скопје
Тепачките продолжуваат, 30 лица повикани во полиција
Институциите да ја вратат безбедноста на улиците
Загубарите потонаа во долгови додека Владата трага по решениеItar Pejo, 10.03.2012 01:27:28
Mnogu sme slicni so malezijcite. Po trudoljubivosta, za razlika od drugite narodi koi sto se mrzlivi. I dvete se rastecki ekonomii. Zatoa e postignat dogovor malezijcite da investiraat vo Makedonija i taka da otvaraat rabotni mesta kaj nas a makedoncite da investiraat vo Malezija i taka da otvaraat rabotni mesta kaj niv. Win-win.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Претежно облачно

Четврток
Ведро
Макс: 12°C, Мин: 1°C

Петок
Сончево
Макс: 16°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |