Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
23.04.2012, 17:18

Уште една барокна катна гаража во Центар

Парцелата се наоѓа во близина на „Автомакедонија“ и ќе се продава на лицитација со почетна цена од 1.850 денари за квадрат

Барокна катна гаража ќе никне и кај „Автомакедонија“. Инвеститор ќе биде приватно лице што ќе биде избрано за најповолен понудувач на лицитацијата за плацот на кој се наоѓа маркицата. Министерството за транспорт и врски денеска објави оглас за продажба на градежната парцела која е со површина од 1.245 квадратни метри. Почетната цена за лицитирање ќе изнесува 1.850 денари за квадрат. Инвеститорот ќе има обврска објектот да го изгради со фасада која ја наложуваат од Транспорт, односно по избраното идејно решение, кое предвидува објект со стилска фасада. Освен за паркирање, објектот ќе служи и за други намени.

„Наменета на објектот е катна гаража со компатибилни класи на намена, комерцијална или деловна ��ејност, трговски единици и угостителски единици кои можат да зафаќаат до 15 проценти од површината на објектот. За учество во јавното наддавање можат да се пријават сите заинтересирани правни и физички лица кои ги исполнуваат условите дадени во јавната објава објавена во печатените медиуми и на интернет-страницата на Министерството. Учесниците на јавното наддавање треба да достават и банкарска гаранција во висина од 200.000 евра во денарска противвредност, со која ќе се гарантира дека доколку понудувачот е избран за најповолен, ќе ја уплати крајно постигнатата цена во предвидениот рок од 15 дена“, информираа вчера од Министерството.

Рокот за пријавување за учество на електронското јавно наддавање е 31 мај, а лицитацијата е закажана за 7 јуни. (Дс.Т.)


Статијата е прочитана 3337 пати.

Испрати коментарБесими ќе се сретне со министерот за одбрана на Германија Томас де Мезиер
Свечена академија по повод 20 години монетарно осамостојување
Конектикат стана 17-та американска држава без смртна казна
Индија изведе во орбитата нов сателит за набуљудување
Јавно уништување на одземени производи и пиратерија
Вицепремиерката Арифи во тридневна посета на САД
Единствени за НАТО, поделени за иднината
Смените почнаа со четворица директори
Одбележување на Денот на планетата Земја
Воведувањето на денарот беше храбар потег
Избрани нови јавни обвинители
Нова поштенска марка во чест на 20 години монетарна самостојност
Велика Британија пак во рецесија
Ограбени уште три цркви во Тетовско
Холанѓаните ја отвораат сезоната во Охрид
Британска награда за амбасадорот на Македонија во Лондон, Марија Ефремова
Добила отказ откако и дала бубрег на шефицата
Ристовски - Пензиите и натаму во првата недела од месецот
Анан - Ситуацијата во Сирија е неприфатлива
Обнова на фасадите на пет објекти низ Македонија
СДСМ ја поддржува Декларацијата за членство во НАТО
Македонија 132. според светскиот индекс на донирање
Сончево време и температура до 28 степени
Берлускони бил жртва на уцени од Коза Ностра
Пјонгјанг - Имаме оружје со кое можеме да ги поразиме САД
Министерот Бесими во дводневна официјална посета на Берлин
Џулијани - Мит Ромни е најдобриот кандидат на републиканците
Бан Ки Mун запознат со пресудата од Хаг
Медведев ќе го наследи Путин во партијата
Владејачки пакт за членство во НАТО
Молк во МВР за истрагата за Смилковци
Пристоп негира дека е цел на истрага
СДСМ - Кратењата во Буџетот се нереални
ДУИ го поддржува новиот закон за лустрација
Богов - Македонија има релативно низок јавен долг
Одбележани 107 години од загинувањето на Христо Узунов
НДП - Да се побара стручна помош од ФБИ за расветлување на убиството
Попоски - Членството на Македонија во НАТО е во интерес и на Грција
Сириската армија гранатира цели во провинцијата Хомс
Конгресмени од грчкото лоби со критики кон Македонија
Законот за лустрација помина во прво читање
Филе - Да не се посочуваат виновници за злосторството кај Смиљковци
Брејвик планирал да избега од Утоја со украден авион
Попоски ќе побара од Бан Ки-мун да се почитува Хашката пресуда
Саем на туризам и Денови на образование и кариера
Истрага против Месиќ поради купување луксузни станови
Пукотница за имот го потресе Козле
Груевски - Македонија е четврта во Европа по најмало задолжување
Пратениците ќе се степаа поради лустрацијата
„Што и да одлучите, јас сум веќе уништен и згазен“
СДСМ бара политичка одговорност по петкратното убиство и „Детонатор“
Вранишковски се жали на болки, не сака на судење
Пријави за 12 соработници на охридскиот градоначалник
Арифи - Написите за широка владина коалиција се шпекулација
Груби - За инцидентот на Кале ќе суди историјата
Холандската Влада ќе поднесе оставка
Иванов - Спортот помага во меѓусебното запознавање и толеранција
Орав - Преку Денот на Европа евроинтегративниот процес поблиску до граѓаните
Поевтинуваат бензините и дизелот
Нови санкции од ЕУ за сирискиот режим
Брејвик им се извини на семејствата на случајните жртви
Градоначалникот на Старо Нагоричане куртули од притвор
И градинарите ќе добијат поголеми субвенции од лани
БИОкулт го отвори и својот втор продажен центар за органска храна
Презентација на македонски производи во Стокхолм
Експлозија и светлина ги вознемири жителите на Калифорнија и Невада
Попоски ќе побара од Бан Ки-мун да се почитува одлуката на Судот во ХагRasprodazbata prodolzuva...., 23.04.2012 23:36:58
Koga ke se rasprodade SE STO IMAME togas KE JA NEMAME NI DRZAVATA, a VMRO DPMNE ke ostane samo zapametena kako PREDAVNICKATA VMRO koja sto od 1920 raboti na PODELBA NA MAKEDONIJA! Ke ima li mazi vo Makedonija sega i togas da ja spasat drzavata, ili pak DOMNE ke bide poslednata slamka sto i go sksi grbot na Makedonija?
Le Korbizje, 24.04.2012 00:37:54
Dobro be lugje,ima li nekoj normalen vo drzavava da go spreci ova ludilo??? Novi objekti vo Barokten stil??? Svetov ni se smee.
oleg mali, 24.04.2012 06:41:24
koga ke se parkiram ke se cuvstvuvam kako kineska kralica!
Archelay, 24.04.2012 06:51:25
A toj Janakievski ne smeta na faktorot Ziv stit?Misli dekarajata si e rajai deka ke mu uspee krzbata na prostorot.Steta sto policijata ja stava vo nezavidna polozba koja ke mora da pokaze brutalnost zaradi negoviot licen interes.
Petre, 24.04.2012 08:01:00
По измената на деталниот урбанистички план миналата година, со кој се уфрли оваа маркица и „кинескиот ѕид бр. 2“ спроти хотел Бристол на постоечкото зеленило, имаше жестоки реакции од граѓаните. Како надлежните имаа потполно игнорантски однос кон реакциите, планот е даден на судење во уставниот суд. Процесот е во тек и како овој план е во директна колизија со генералниот урбанистички план, постои голема веројатност судот да го укине ова решение. Не знам во каква состојба ќе се најдат инвеститорите ако сега дадат пари за гаранција а планот се укине. Како ли ќе си ги вратат парите од државата.
roki, 24.04.2012 09:21:53
Na samo 50 metri od ovaa lokacija pomegu Ramstore i NLB ima izgraden objekt koj bese predviden za katna garaza. Sopstvenikot uporno ne go stava vo funkcija i na sekoj mozen nacin se obiduva da go prenameni vo deloven prostor !!!! I seto toa so amin na vlasta.
Ајван Доктор®, 24.04.2012 10:28:51
Не е битно што е,битно е да е барок!Ах,барок!Како тргнало,овие ќе почнат и полски ќенефи да градат во „барок“!Преродба и сè е можно!
Kumanovec, 24.04.2012 10:31:27
Aj be ne placete samo....vo vaseto vreme na SDS i placevme i nisto ne gradea...samolapaa za sebe..i sega se nesto vi smeta!
kris, 24.04.2012 12:00:34
Л У Д И Л О !!!!!!!!!!!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 9°C

Петок
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |