Број 2864  среда, 17 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Забава

ДЕНИС КВЕЈД

Спор вреден 750 илјади долари

Актерот Денис Квејд и неговата сопруга Кимберли успеале да се нагодат со болницата „Сидарс - Синај“, каде што минатата година им се родија близнаците, кои поради негрижа на лекарите, за малку ќе умреа од предозираност со „хепарин“.

По неколкумесечни интензивни преговори, семејството на актерот прифатило да прими отштета од 750 илјади долари и со тоа да го затвори спорот што се води со болницата од Лос Анџелес.

Колку за потсетување, само две недели по раѓањето, на близнаците Томас Бун и Зои Грејс им била дадена голема доза „хепарин“.

По извесен период децата сосема оздравеле и сега се чувствуваат одлично, но поради ваквата негрижа, болницата уште веднаш морала да плати глоба од 25 илјади долари.

Квејд го тужел и производителот на „хепарин“, обвинувајќи ја фармацевтската куќа дека имала идентично пакување и за деца и за возрасни.

 


Статијата е прочитана 603 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Забава
Александар спасен со СМС, но со критики од жирито
Прв солистички концерт и хуманитарни намери