Број 3410  вторник, 19 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Вести
Site Meter

Поглед

Може само бурма

Соња Маџовска

Колку сме старомодни, додека во светот наголемо се инвестира во злато, кај нас тоа не е во мода. Златото во Македонија асоцира само на свадба. Тоа стана речиси единствената пригода кога се купува бурма, златен ѓердан, обетки, белегзии. И додека кај нас само на накит се сведува помислата на злато, во светот тоа има инвестициски сјај.

На светските берзи вртоглаво расте цената на златото, а се' поголема е и побарувачката. Светските милионери се' повеќе купуваат златни прачки или парите ги инвестираат во златни рудници.

И македонските милионери, кои не се така малку, се прашуваат зошто да не можат да чуваат златни прачки во сеф, особено сега кога е очигледно дека станува збор за добра инвестиција. Кај нас тоа е забрането со Законот за девизно работење, а тој забранува и да се купуваат акции на светските берзи. На овој начин со сила се спречува инвестирањето надвор. Со овој Закон, всушност, навидум се спречува одливот на девизи, но има еден куп други начини со кои се стимулира, како што е, на пример, актуелниот увоз на половни автомобили, со кој наголемо се одлеваат девизи од земјава. Значи, кај нас колите се на цена, а не златото.

Може ако сакаме и да играме на Македонска берза, или нормално да штедиме во банка. Но, изборот и не е така голем. Иако за Македонците најсигурната варијанта засега е штедната книшка во банка, сепак, не ја исклучуваат можноста да ги прошират малку повеќе инвестициските видици. Ова покажува дека нешто треба да се менува. Пораката до властите е дека, конечно, треба целосно да се либерализира финансискиот пазар во земјава и да може слободно да се тргува со сите финансиски инструменти. Па, малку и ние да купуваме злато, а не само стари автомобили.


#
Статијата е прочитана 1883 пати.

Испрати коментар

Од: забеган.
Датум: 19.10.2010 12:09:32
Добро си кажуваш?.Ама кај нас еде во Македонија 70% НАРОДОТ нема да инвестира во ЛЕБ камоли во злато.Таква инвестиција можат да си дозволат само Владата и нивните Фамили.
Од: jovan
Датум: 19.10.2010 13:03:26
Cudno. Sto tolku ste zapnale za toa zlato. Ne deka starite koli se "pametna investicija", no ni zlatoto ne e kojzne sto, osven obicna spekulacija(kocka).Mozebi i nesto ke se kari,no obicno malite, gubat.(slicno kako i so akciite na berzata 2007-2008-2009ta).Nekoj nesto kari, poveketo izgubija.I do den denes cuvaat akcii koj gi kupija po 10.000denari, a denes ne vredat ni 2.000denari. No sekoj so svoja sreka.Koj normalen investira vo reklama vo nesto od koe vie ke karite?Ako e taka,dosega kutenkata ke go kupea celo zlato,nemase i vas da vi kazat da investirate vo zlato za da se obogatite.Vaka ja "reklamiraa" i naftata deka ke dosla 500 dolari, ama preku nok od 150 padna na 40dolari.
Од: jean luc picard
Датум: 19.10.2010 22:29:11
златото е уште еден меур кој набрзо ќе пукне. е кога ќе пукне ќе биде оф леле мајко за тие што го купувале. еве ви еден линк па прочитајте што вели вториот најбогат човек и инвеститор во светот Ворен Бафет, за златото (насловот гласи „Баталете го златото, купувајте акции“ ) http://money.cnn.com/2010/10/18/pf/investing/buffett_ben_stein.fortune/index.htm

Најди! во Утрински
Насловна
Тиквешански
Доаѓа светската џез-сцена
Распнати меѓу корените и реалноста
Веќе видено
Нова Камила во кралското семејство?
Доматите донесоа профит, грозјето во була
Трнлив пат за доаѓањето на папата
Македонската филхармонија вечер на „Манаки“
Црвен тепих за двокатниот автобус
Го нема Силајџиќ, тука е Додик
Младите полни со идеи за бизнис, ама без пари
Во Хрватска уапсени седум гинеколози
За секој Македонец - по 300 евра
Со децении криел од семејството за вонбрачната ќерка
Нема работа за младите во Косово
Франција не се плаши од Бин Ладен
Ветераните на Милан немоќни во Мадрид
Стил
Србија сака 1,4 милијарди евра за „Телеком“
Магазин
Закани дека пак ќе ни воведат визи
Земјотрес во Скопје - чаршиска „патка“
Професорот што лови кодоши немал двор


EU to move ahead on Serbia accession, add tough conditions
Bulgaria's landmark anti-mafia case unravels
Hungary waters down procurement rules for EU presidency