Број 3410  вторник, 19 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Вести
Site Meter
Свет

Кина не може да ги спаси 11-те затрупани рудари

ПЕКИНГ - Постои мала надеж дека ќе се пронајдат живи 11-те исчезнати рудари кои беа затрупани по истекувањето гас во централниот дел на Кина, што веќе однесе 26 човечки животи, соопштија вчера државните медиуми за најновата рударска несреќа во земјата. Несреќата се случи во саботата изутрината во окно, сопственост на „Пингиу кол енд електрик ко лтд“ со седиште во градот Јужу, иако 239 успеаја да се спасат. Преостанатите 11 рудари веројатно се затрупани со јагленова прашина и мала е веројатноста дека се живи, изјави официјален претставник на „Чајна дејли“. (Ројтерс)


#
Статијата е прочитана 523 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Свет
Франција не се плаши од Бин Ладен
Бакојани
Колумнист на Ројтерс вмешан во берзански шпекулации
Во затворите на НАТО во Авганистан умираат луѓе
Европа демонстрира исламофобија
Второто враќање на Евреите во светата земја
Супертајфун удри на Филипини


EU to move ahead on Serbia accession, add tough conditions
Bulgaria's landmark anti-mafia case unravels
Hungary waters down procurement rules for EU presidency