Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
На прво место

Посебна телефонска линија за пасоши за иселениците

Министерството за внатрешни работи стави во функција посебна телефонска линија со која иселениците во иднина ќе можат да закажат термини за вадење патни исправи.

Иселениците, кои престојот во татковината планираат да го искористат и за вадење нови патни исправи, термини за закажување за поднесувањето на своите апликации, во редовна и во итна постапка, ќе можат да добијат на телефонскиот број +389023117754 на управните служби на МВР. Граѓаните ќе можат да резервираат термин за аплицирање за нова патна исправа на телефонскиот број секој работен ден од 8,30 до 16,30 часот.

Од МВР соопштуваат дека новата линија е во функција поради постоење интерес за вадење нови пасоши на наши иселеници во странство кој во овој период е особено нагласен.

Инаку, бесплатниот телефонски број 080019292 од Повикувачкиот центар за закажување термини за вадење нови патни исправи важи само за граѓаните што живеат во Македонија. (Љ.С.)


#
Статијата е прочитана 1295 пати.

Испрати коментар

Од: Goran Bitola
Датум: 11.07.2011 00:41:20
Najposle nesto pozitivno za isselenicite, pod uslov da e ova vistina i cenata da e kako za redovna postapka! Sepak, dali seuste jakite policajci na granicnite premini gi maltretiraat isselenicite koi patuvaat so stranski pasosi??? Po stoti pat potsetuvam deka na granicniot premin Medzitlija bese vraten od granica nositel na kanadski pasos i policaecot ne bese isteran od rabota poradi toa!
Од: Kostantin
Датум: 11.07.2011 03:47:19
Konecno nesto za iselenicite, no za mene docna, jas bev prinuden da go otkazam makedonskoto drzavjanstvo za da mozam da se vratam na vreme na rabota. Nema nikakvi pomosni uslovi za nas iselenicite , pa sme prinudeni da se otkazuvame od dvojnoto drzavjanstvo. Republika Makedonija voopsto ne se grizi za iselenicite koi i nosat edna i pol milijarda dolari godisno.
Од: Iselenik
Датум: 11.07.2011 11:12:23
Telefonskiot broj ne vi e tocen. Koga se bira od stranstvo, ne treba nula pred dvojkata za Skopje. Patem, nemam namera da obnovuvam makedonski pasos poradi krajno nekorektniot odnos na pasoskata kontrola i na makedonskite diplomatski i konzularni pretstavnici vo Avstralija.
Од: jasme
Датум: 11.07.2011 12:43:54
Горан од Битола. Доколку иселениците се пријават во полиција(или амбасада каде што се иселиле) како иселени, можат да влезат и излезат со странски пасош, и при секој влез во Македонија да си го пријават престојот како странски државјани. Така јас патувам во Македонија со странски пасош без проблем.
Од: matej
Датум: 11.07.2011 12:53:05
moze li da se preproveri brojot. Nema logika posle 9 da ima 0
Од: zapadev
Датум: 11.07.2011 14:25:43
mnogu nasi tuka ne patuvat povece vo mak od strav da ne mozat da se vratat i izgubat raboa i zavrsat na ulica...vo ceka evropa se patuva bez pasosi a vo maked beter od komunisticko i tusrsko pa nikade vo svet nese bara dva pasosa eden validen i jasno ...nikoj takvo ne bi dozvolil od eu..ama maked e podobro i od eu sporev dvro...
Од: @jasme
Датум: 11.07.2011 17:17:59
Tocno deka treba da se prijavis ama treba nekoj da ti kazi za toa koga ke vlezis vo drzavata kako sto se pravi vo sekoja zemja. A ne da ti se zakanuvaat so kazni od 50- 500 evra. tragicomicno e!

Најди! во Утрински
На прво место
Седете дома да не изгорите надвор
Тиквешко Езеро спас од пеколните горештини

"""