Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
25.07.2012, 19:09

Црвенковски дискриминирал по род и пол

Дискриминаторска е изјавата на Бранко Црвенковски од Неготино, во која тој вели дека овој град, некогаш еден од најубавите и најсредените во Македонија, денес наликува на една голема куќа, на еден голем дом на којшто му е потребно и генерално чистење и генерално средување, а за тоа е најдобра женска рака, стои во соопштението на Комисијата на заштита од дискриминација. Според ова тело, ова е дискриминаторско однесување врз две основи – пол и род. Наедно, оценува Комисијата, ова претставува и поттикнување на дискриминација, но и потежок облик на дискриминација – повеќекратна дискриминација.

Комисијата посочува дека во современото општество не постои поделба на работните, домашните, но и на сите обврски, воопшто, врз основа на полот. Напротив, стои во соопштението, овој вид поделба претставува нееднаков и неповолен третман на, во овој случај, група луѓе и нема место во современите демократии.

Во вчерашното соопштение Комисијата наведува дека имајќи предвид оти предизборните активности за локалните избори 2013 година се веќе почнати, првенствено сака да им укаже на политичките партии, но и на другите учесници во предизборниот и изборниот процес, да обратат внимание на дискурсот со кој и' се обраќаат на јавноста, со цел избегнување на потенцијални дискриминаторски однесувања.

Комисијата за заштита од дискриминација апелира до сите учесници во предизборниот процес да се воздржат од какви било дискриминаторски однесувања и изјави, затоа што еднаквоста, почитта и недискриминацијата се темели на секое демократско општество. (П.Р.)


Статијата е прочитана 461 пати.

Испрати коментарПравила, што беше тоа?
На прошетка низ Охрид
Бан Ки-мун на жешка линија со Скопје и со Атина
За исклучено парно ќе се плаќа 10 отсто од сметката
Струјата и парното поскапеа среде лето
СДСМ го одложува митингот во Скопје поради слаба посетеност
Граѓаните масовно се приклучуваат на „Работното лето“
Струмица жали за храбрите браќаItar Pejo, 26.07.2012 00:07:23
Bravo za Комисијата на заштита од дискриминација! Vo Makedonija stom nekoj diskriminira, dodeka kazes piksla, Комисијата на заштита од дискриминација reagira. Nema mrdanje!
od ostrijot, 26.07.2012 08:49:56
cudno diskriminatorska komisija utvrduva dali nekoj diskriminirsl. stom edna komisija kako ova e sostavena od vladini partijski vojnici togas se znaje unapred koj kebide kritikuvan.
bezanec, 26.07.2012 10:19:54
Кај беше досега господа од комисијата или пак власта ви рече нема пари ако не почнете да го критикувате Б.Ц. како што милуваат вмровците.Една народна поговорка вели „„се си има почеток и крај„„

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 36°C

Делумно облачно

Понеделник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Кај жените Американката Дана Волмер го сруши рекордот на 100 метри пеперутка, додека Камерон Ван дер Бург од Јужна Африк...
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Hа патеката од 400 метри мешано, 16-годишната пливачка од Кина Шивен Је постави нов светски рекорд и освои златен медал...
Првиот златен медал за Силинг Ли од Кина
Силинг Ли го освои првиот златен медал на Игрите во стрелаштво во дисциплината 10 метри воздушна пушка...
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондон
Усеин Болт посакува четири олимписки злата

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |