Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
21.05.2012, 19:06

Премиерот да дојде во парламентот

Парламентарниот опозициски блок го изрази своето незадоволство од ставовите на Груевски во интервјуто за МИА

Опозициски парламентарен блок во отвореното писмо до премиерот Никола Груевски изрази длабоката загриженост и несогласување со неговите ставови искажани во интервјуто за МИА.

"Интервјуто покажува една агресивност и фрустрација поврзана со македонските евроатлантски интеграции кои се притоа непринципиелно подведени на Ваше лично разбирање, чувство и емоција", стои во директното обраќање на 42 пратеници од СДСМ, НСДП, ЛП, ПЕИ до премиерот.

"Колку и да имаме разбирање за Вашата лична немоќ која доаѓа од Вашето признание дека во Чикаго отидовме на однапред најавен и очекуван пораз, не може да преминеме преку еден очигледен факт: Односите со Европската Унија и НАТО не се ваша приватна работа и однос, и тие не можат и не смеат да бидат предмет на ваше емотивно толкување и нагон", му порачуваат парламентарците на Груевски.

Според нив, се додека тој е премиер, негова обврска и задача е да ги застапува и да работи во интерес на сите граѓани, кај кои, како што потенцираат, постои висок степен на консензус дека интеграциите се врвен стратешки приоритет за нашата земја.

"Вие сте платени од граѓаните тие интереси да ги остварите без оглед на Вашите лични убедувања и емоции. Проблемите не се нови. Со нив се соочуваа и вашите претходници и успеваа своите лични емоции да ги сочуваат за себе, а во преден план да ги стават државните и да испорачаат резултати во клучни моменти, како партнерство за мир, договорот за стабилизација и кандидатски статус. Оттаму прашуваме кој ви го даде правото во името на два милиони граѓани да ги расипувате односите со целата меѓународна заедница", се додава во писмото на пратениците кои бараат од премиерот и од претседателот да се обратат во Собранието, каде пред целата јавност ќе реферираат за официјалниот став на државниот врв, и за тоа кои се конкретните планови за евроатлантските интеграции на нашата земја по Самитот во Чикаго.


Статијата е прочитана 3951 пати.

Испрати коментарРаката на судот
Груевски и' сврти грб на реалноста
Остануваме на патот кон Алијансата
Бучковски
Постбукурешка атмосфера по Чикаго! Зошто?
Новинари со полиција на суд
И САД на страната на Грција на Самитот
Поради Атина не спиеме под шаторот на НАТО
ДПА бара предвремени избори
Мачнината на Груевскидевичанецот, 21.05.2012 22:06:33
Пензионерот да си замине од ��ДСМ! Тоа е најдоброто не само за СДСМ, туку и за Македонија.
Prvo treba da sredime rabotata vo New York, 21.05.2012 23:20:32
Nie pominavme vo Sovetot za bezbednost i sme členka na ON.Nam ni treba samo prosto mnozinstvo od prisutnite, koi glasaat vo Generalnoto sobranie na OON za zamena na referencata so ustavnoto ime.Bidejќi se raboti za faktot deka veќe sme primeni kako polnopravna členka na ON i deka ne stanuva zbor za suštinski prašanja, za nas ќe se glasa so prosto mnozinstvo, i toa da se zameni referencata direktno vo Republika Makedonija ili indirektno prvo da se pobara sovetodavnoto mislenje od Meѓunarodniot sud na pravdata za legalnosta na dopolnitelnite uslovi pri priemot na Makedonija vo ON.Ova dava golema verojatnost deka so direkten priod so promena na referiranje vo ustavnoto ime može da se završi cela rabota so imeto vo ON.Glasanje so poddrška na nevrzanite zemji znači deka ako vo salata na Generalnoto sobranie se prisutni i glasaat 100 državi, nam ni e potrebno samo 51 zemja da se izjasnat Za.
pile, 22.05.2012 00:00:40
Ke se popravi G-dinot, sto ste zapnale od opozicijata, eve posle edno prespivanje se obrati do kakviot takviot narod,i vetuva deka patot e istiot za R.Makedonija, a so negoviot vokabular i slikovito bese opisan, gore visoko dolu dlaboko.A posle vtorata prespiena nok se znae road sou za privlekuvanje na investicii,ma ako treba i tri pati na isti lokacii kaj potencijalni investitori.Ili mozjebi posle vtorata neprespiena nok ke se seti deka ostavkata e doblest za sekoj funkcioner koj uspeal doverenite zadaci da gi dovede do jazol koj samiot nemozje bez posledici pred se sopstveni da go odvrze.A bogami i negoviot naslednik ke se pomaci.OSTAVKA
Реален и загрижен читател, 22.05.2012 00:20:40
Аман што ново ќе му кажете на Премиерот во Парламентот Вие од опозицијата. Сите комплет за овие 21 година самостојност доволно ни кажавте. Се е лук и вода. За жалење е само сиромашкиот народ.
raskalas, 22.05.2012 00:27:00
I da dojde, ama premierot ne odgovara pred SDSM, tuku pred narodor, i vinata ne evo Makedoncite i Makedonija tuku vo NATO i grcija i na kraj SDSM treba da svati vekje ednas Makedoncite gi biraat tie sto treba da se na vlast, a ne po misleneto na liderot na SDSM deka stalno gresat koga ne gi biraat niv!
ilija, 22.05.2012 04:42:26
Абе носи се и ти не си интересен веќе деф од политиката веќе еднаш видовме што знаеш и умееш, Гуд Бај!
sando novoselec, 22.05.2012 06:34:58
samokrtikite do državniot vrv ne odi po prav pat ne se krivi ni Gruevski ni Ivanov EU ima nekoja skrivena karta za sudbinata na Makedonija za brišene od Evropskata Karta tuka e problemot kakva grcija i imeto toa e izgovorot na EU Sramota što se raboti protiv Makedonija i sudot vo Hag ne pomaga
analiticar, 22.05.2012 07:09:23
SE e posledica od tvojata prodadena nadvoresna politika i kriminalna vnatresna,em penzioner em uste sakas da krades,ne se sekiraj,dpmne vo R.M. go tera tvojot kriminalen pat;i po kriminalot-kriminal.brane,lubce,grujce....
Boro, 22.05.2012 07:37:35
Treba Gruevski da ni objasni koj e planot za idninata? Dali izolacijata, palmite, vrbite, zlatnite konji i ogradi ke ni bidat i ponatamu sekojdnevie? E toa da odgovori. Policemerna i ponesposobna vlast Makedonija nemala vo stilot ne glej sto pravam, tuku slusaj sto ti zboruvam.
partiski neipredelen, 22.05.2012 07:51:45
Bese krajno vreme da se dade vakva izjava. Koga grcija veke otvoreno kazuva deka ke stavi veto zosto nie ne bi pobarale priznavanje vo ON pod ustavno ime?
ФЕЛИКС, 22.05.2012 08:13:25
Ептен е за подсмев кога расправа или пишува сеедно за немоќта Бихаќкава некадарна опозиција,која и покрај легендарната инвалидност е и обземена со амнезија. Забораваат да и во нивно време ништо ама апсолутно ништо не направија за влез во НАТО а камоли во ЕУ.И сега вакви немоќници бараат одчет од оној кој барем кажа нешто што сите го знаеме и во најголем број го одобруваат кажаното.И на крај ете им шанса да и се придружат на ДПА во барањето вонредни избори.Но такво нешто не им паѓа на памет од едноставни причини што не само политичкиот опнент им е противник,туку и народот кој постојано на бласфемен начин го третираат,а тој постојано им возвраќа на еден те ист начин.
тино, 22.05.2012 08:43:59
Не се сеќавам дека Б.Ц. го праша народот за промена на името, и не беше негова своина да ја продава. Демек сте се засекирале за народот што го опљачкавте.
od ostrijot, 22.05.2012 08:46:11
slaba vlada uste poslab premijer nebi bilo loso i niv branot dagi zafati osvezi.
Приправник, 22.05.2012 11:14:33
Давичанецу , лесно е за пензионерот , што правиме со приправникот што на четириесет и кусур години почнува да сфаќа како функционира политиката во светот? Џабе плачете , никој не паѓа на тоа! Јас тоа го знаев на дванаесет години!
Do Felix, 22.05.2012 13:24:19
Najpametno za makedonskiot (ovca ) narod ti kako najgolem patriot i advokat na dpmne gi soberes tvoite prosvetleni komentari i gi dodades vo manifestot ili otcetot za da ima zabava narodot koga vece ima mracna idnina. Genije si covece , pa zarem mislis deka nekoj tvoite viduvanja gi svaca seriozno??? Tone brodot kako sto i sam znaes, so lagi i krazba ne se vladee vecno..
acko, 22.05.2012 14:21:41
Rrvo opozicijata e vo pravo ako pastirot ima licni frustracii neka si gi leci doma.Vtoro za zal na feliks i slicnite na nego opozicijata e so rejting pogolem od ovie nepismenive i konecno narodot i graganite svakaat koj e koj.Poveke i izopacenite stavovi na ovie pariskive poltroncinja ne mozat da smenat nisto vo javnoto mislenje,bidejki se e jasno.Najtragicno e sto se pokaza deka ovoj prerodbenikov od pastir e pohendikepiran od penzionerot B.C. so svoeto ucestvo vo makedonskata kriminalna privatizacija.Zatoa e vreme da se krene propagandnata zavesa i da se vidi negovoto vistinsko lice i sto e najvazno negovoto konto specaleno vo prerodbenickite godini na smetka na ovie jadnive gragani sto ne mozat kraj so kraj da vrzat.Zatoa ednostavno dosta e od pastiri i feliksovci................
Исток, 22.05.2012 14:25:27
Ако беше едноставно и господинот Б.Ц. ќе ја внесеше Македонија во НАТО додека тој беше на функција.Но, дали е само до нас? Зошто бараме грешки во нас македонците и кога истите се наоѓаат на друга страна? Па зарем не читате што пишува во весниците на југот? Зар не ги цените мислењата на релевантните фактори кои се контра на случувањата на самитот во Чикаго. Ова сепак е срамота и дилентатизам. Дајте решение Б.Ц. не критика!!!
od nepismen makedonec kako dedo dimo ibitlcanecoa, 22.05.2012 16:46:06
devicanecy penzionero kesi zamini samo sto pravime so vasio licemerec koi samo makedonci zatvora a albanci amnestira za zalene sme sto na zdravi oci negledame drzavickata nie prodade a vie samo so eden penzioner se raspravate zare e zaboravivte 2001 god. koga se potpisa oxridskijo i yste kolky gryjce drygi potpisa a vie samo so branko se zanimavate
do pile, 22.05.2012 17:10:20
Ostavka ne se dava ako se odbiva da se smeni imeto.Ti sakas da dojde nekoj kako doticniot na slikva i da go smeni?Se lazes.Makedonskiot narod nema da dozvoli nikoj da menuva ime.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Претежно облачно

Петок
Грмотевици
Макс: 23°C, Мин: 12°C

Сабота
Грмотевици
Макс: 22°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |