Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Скопје

„Синтезис“ е новиот кум за Бадник

„Кумови на традиционалното одбележување на Бадник пред Соборниот храм на 6 јануари ќе бидат членовите на групата ’Синтезис‘. Здравичар на прославата ќе биде Венко Андоновски“, ова го соопшти вчера Здружението на граѓани за одбележување и организирање на Бадниковата прослава, кои прославувањето на Бадник го претворија во скопска традиција. В недела, Одборот бадникари организирано ќе го собира бадниковото гранче на Водно, кое на празничниот ден на граѓаните ќе им го дели бесплатно. На бербата на бадникот ги повикаа сите добронамерни граѓани, а очекуваат дека и годинава ќе ги придружува градоначалникот на Скопје, Трифун Костовски. (Сн.К.)


Статијата е прочитана 32 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Скопје
Уставниот суд со „Малиот ринг“ ќе пресудува и за себе
„СП планет“ во Ѓорче Петров ги отвори вратите за граѓаните
Плоштадот во Автокоманда предаден во употреба
Скопје нема визија за урбан одржлив развој