Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter

Нов вид бактерија гонореја отпорна на антибиотици

11.07.2011, 14:15

Шведските научници открија нов вид на бактеријата гонореја, отпорен на третманот со антибиотици. Екипата експерти, водени од Магнус Унемом, откритието го презентира на 19. Меѓународна конференција за сексуално преносливи болести во Квебек, што ќе се одржува до 13 јули. Според нивните сознанија новиот вид од таа бактерија не може да се победи со вообичаените лекови, со кои од четириесеттите години од минатиот век се третира таа полова болест.

Бактериската инфекција позната и како "трипер" досега се лекуваше со антибиотици, а доколку не биде излекувана може да доведе до неплодност кај жените или до уринарни инфекции и проблеми при мокрењето кај двата пола.

Повеќе од 700.000 луѓе во САД годишно се заразуваат од гонореја. Најзагрозена група луѓе се тие што често ги менуваат партнерите и не користат кондоми. Засега за лекување на "триперот" се користеа антибиотици на база на пеницилин, а на пациентите алергични на пеницилин им се препишуваше цефиксин или цефалоспирин.#
Статијата е прочитана 1147 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Насловна
Македонија се договара со Албанија, Црна Гора и со Косово
Алонсо најдобар во Силверстоун
Тиквешко Езеро спас од пеколните горештини
Валентина Каранфилова-Стевановска, авторка на „Воинот на коњ“
Посебна телефонска линија за ��асоши за иселениците
Последен одмор во двојка
Политичари без одмор?
Слепите ќе прогледаат со високотехнолошки очила
Груевски не сака да преговара
Да го заштитиме „Охридско лето“ од контаминација
Болестите се читаат на лицето
Рамковски се изјасни за невин
Мизерни медиуми
Анова и Трпковски на местото на Груевски и Трајковски
Технологија и нееднаквост
Присилна наплата на радиодифузната такса
Триумф за „Панкот не е мртов“ во Карлови Вари
Штип бара партнер за бањата Кежовица
Осуммина загинати во сообраќајка во Грција
Таблоидот си објави посмртница
Чаирчанец ја убил сопругата со сигнален пиштол
Карикатура
Онлајн вести

"""