Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Економија

Во ЕУ најмногу се фалсификуваат цигари

Во ЕУ расте количеството фалсификувана стока што се нуди на продажба, а за тоа говори и фактот што царинските служби на земјите-членки на Унијата лани конфискувале производи со лажни брендови во вредност од околу милијарда евра. Како што информира еврокомесарот за даночна и царинска политика Алгирдас Шемета, најчести фалсификувани производи се цигарите на кои отпаѓа дури 42 отсто од вкупната запленета стока со лажни марки. Веднаш по цигарите, следуваат канцеларискиот прибор со девет отсто, а потоа облеката и играчките со по седум проценти од вкупната фалсификувана стока. Меѓу на запленетите фалсификувани фармацевтски производи најголем процент отпаѓа на средствата за зголемување на потентноста и на препаратите за слабеење. Речиси 85 проценти од вкупниот број запленети фалсификувани стоки во ЕУ се произведени во Кина, нагласи Шемета, додавајќи дека главни транзитни центри на овие производи кон ЕУ се Индија, Хонг Конг, Молдавија и Турција. Како резултат на можноста за купување преку интернет, голем дел ��д фалсификуваните брендови во ЕУ стигнуваат преку пошта. Така лани биле запленети околу 80.000 поштенски пратки со фалсификувани производи, што е двојно повеќе во споредба со 2009 година. (МИА)


#
Статијата е прочитана 378 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Економија
Како ќе се плива низ светските економски бури?
До Анкона и Венеција за 79 евра
Инвеститорите си ја повлекле добивката
Скопско пиво за галичките младенци
Индиска „Тата“ ќе гради куќа за 500 евра
„Нестле“ со најголема заработка според „Фортуне“

"""