Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Економија

ЕУ обвинета за финансиска небрежност

Париз - „Членките на Европската унија покажаа финансиска небрежност, постојано игнорирајќи ги барањата од европскиот Пакт за стабилност и раст, кои налагаат строго ограничување на обемот на буџетскиот дефицит“, изјави претседателот на Европската централна банка, Жан Клод Трише.

„Во областа на економското управување, покажана е недозволива небрежност. Исполнувањето на барањата од Пактот за стабилност и раст, особено во Франција, никогаш не е сфаќано како обврзувачко“, рече тој на еден економски форум што се одржува во јужна Франција. Трише истакна дека доколку членките на ЕУ строго ги почитувале барањата што се однесуваат на економската контрола, финансиите на најголемата и најуспешната регионална интеграција моментно би биле во многу подобра состојба.

Трише повика за заострување на буџетската контрола, како и за построги надгледувања на финансиската нерамнотежа и конкурентноста. Како пример за неопходноста од заострување на буџетската контрола, Трише ја наведе Германија, која благодарение на својата разумна буџетска политика, подобро од другите земји ја преброди кри��ата. „Тајната е во внимателна, одмерена и постојана контрола“, заклучи Трише. (МИА)


#
Статијата е прочитана 426 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Економија
Летово нема казни за отпадот, туку само опомени
Германската автомобилска индустрија соборува рекорди
Прилеп од септември со свое градежно земјиште
Франција претпазлива со храната во рестораните
Грант од Владата за подобар водовод во Штип
Во САД невработеноста се зголеми на 9,2 процента

"""