Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
19.10.2012, 13:52
Пораз на Самарџиски со Литвос Ритас во ЕвролигатаВо Вилнус, во рамките на 2.коло, Литвос загуби од Барселона со 49:67, а нашиот репрезентативец имаше учинок од 4 поени и 4 скокови

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Предраг Самарџиски кој настапува во тимот на Литвос Ритас го претрпе и вториот пораз во новата сезона од Евролигата.

Во Вилнус во рамките на 2.коло, екипата на Литвос Ритас загуби од Барселона со 49:67. Предраг Самарџиски имаше учинок од 4 поени и 4 скокови.

На другите натпревари одиграни синоќа беа постигнати следниве резултати: Бамберг - Бешикташ 71:86, Алба Берлин - Елан Шалон 74:71, Партизан - ЦСКА ��осква 71:76 (по продолжение), Панатинаикос - Канту 78:76 и Макаби - Монтепаски 70:68.

Двојки за денеска: Химки - Реал Мадрид, Цедевита - Армани, Анадолу Ефес - Олимпијакос, Каха Лаборал - Жалгирис и Унион Олимпија - Фенербахче Улкер.

Табели по групи:

А група:
Панатинаикос 3 бода, Унион Олимпија 2, Фенербахче Улкер 2, Реал Мадрид 2, Канту 2 и Химки 1.

Б група: Алба 4 бодови, Макаби 4, Шалон 3, Уникаха 3, Асеко Проком 2, Монтепаски 2.
Ц група: Жалгирис 2 бода, Армани Џинс 2, Олимпијакос 2, Каха Лаборал 1, Анадолу Ефес 1, Цедевита 1.

Д група: Бешикташ 4 бодови, Барселона 4, ЦСКА Москва 4, Литвос Ритас 2, Бамберг 2, Партизан 2
Статијата е прочитана 243 пати.

Испрати коментарМеталург го „збриша“ Санкт Петерсбург за четврта победа во ЛШ
Победи за водечката тројка во Премиер лигата
Мекејлеб најефикасен во победата на Фенербахче
Клучот за „Грипе“ е во одбраната
Металург по четири од четири
Балотели со награда „Златен тапир“
Без домашна кошарка и овој викенд
Македонија ќе скокне 21 место на ФИФА листата!
Грчки фудбалски клуб спонзориран од проститутки
Иванов - Нашиот тим се вика Република Македонија
Успешно деби на Куманово во БИБЛ
Червар ја спушта топката
Џон Тери нема да се жали на казната за расизмот
Нов пораз на Атлетико Мадрид во Лигата на шампионите
Барса сака да го продолжи договорот на Меси до 2018
Победа за Металург и пораз за Вардар Про во Сеха лигата
Тепачки, хулиганство, насилство пред и по натпреварот со Србија
Камерон бара остри казни за Србија
Самба во Вроцлав
Швеѓаните од 0:4 до 4:4!
Јаневски - Големата желба и борбеност ни донесоа победа
(ФОТО) Ибраими ја донесе првата квалификациска победа
Работнички потпиша со Шарпер
Надал се враќа за Австралија опен
МВР - Мечот Македонија - Србија е од висок ризик
Фетел не размислува за Ферари
Ќе бидат повлечени тужбите против француските ракометари?
Јапонија реагира за нуклеарната шега
Победата над Србија императив
Фетел во Ферари до 2014 година
Реал Мадрид три месеци без Марсело
Михајловиќ - Македонија опасна и без Пандев
Димитров сениорски првак на Македонија
Протест од Златна зора до ФИБА за Македонија
Српски хулигани најавуваат тепачки пред натпреварот Македонија - Србија
Хет-трик на Металург во Лигата на шампионите
Торп се соочувал со убиствена депресија
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (30)
Јованка не се откажува од политичка кариера. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |