Број 3330  понеделник, 12 јули 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Економија

Најголем раст на еврото

На пазарот на валути во текот на изминатата недела еврото достигна највисок раст во последните два месеца, благодарение на заслабениот долар, пренесе Хина.

Минатата недела курсот на еврото во однос на доларот се зголеми за 0,7 отсто, односно 1,2640 долари, а во петокот во еден момент достигна и 1, 2722 долари, што е највисоко ниво во последните два месеца. Во однос со јапонската валута - јенот, еврото порасна за 1,5 отсто и достигна вредност од 112 јени. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американската валута во однос на шест други светски валути, во текот на минатата недела падна за 0,8 отсто, на 83, 84 поени и слабее веќе петта недела, пишува Хина.

„Дојде до неверојатен пресврт, но продолжението на ваквиот тренд зависи од стравот да не избие нова рецесија со двојно дно во САД“, изјави аналитичарот на Кредит агрикол на СИБ, Дараг Маер. (Ек.Р.)


#
Статијата е прочитана 1342 пати.

Испрати коментар

Од: Itar Pejo
Датум: 12.07.2010 00:22:42
Taman im poveruvav na Mirka i Latas deka Evropa propaga.
Од: Букефал
Датум: 12.07.2010 15:52:58
Ајде народе навали, купувам евра !!!

Најди! во Утрински
Економија
Затворени 51 обложувалница
Зелениот картон ќе поевтини, ама наесен
Kашичките „Фрутек“ повлечени од продажба
Реконструкција на Блаце
Ватикан три години бележи минус
Заради името трпи и Бизнисот
Побрз раст на светската економија