Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
06.09.2012, 17:42

Грците имуни за „македонски“ на Филе

Користењето на придавката „македонски“ од страна на еврокомесарот Штефан Филе не предизвика никакви јавни реакции во Грција. Немаше ни политички реакции, ниту пак бура во медиумите, иако во почетокот на летото некои од грчките новинари предупредија дека Грција треба да се подготви за нови притисоци и жешка есен за спорот за името.

Грчките медиуми во кои преовладува анализа на проблемите со кои се соочува Грција поради финансиската криза, најавите за мерки за штедење и предупредувањата од ЕУ за спроведување реформи за да биде исплатена нова рата, не покажаа некаков интерес за тоа дека еврокомесатор Филе за време на прес-конференцијата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов слободно ја употреби придавката „македонски“ говорејќи за народот. Во грчките медиуми осамнаа информации од средбите на Иванов со генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмунсен, и првиот човек на Европскиот совет, Херман Ван Ромпуј, и беа потенцирани нивните пораки дека вратата за прием на Македонија во ЕУ и НАТО ќе се отвори со решавање на спорот за името.

Единствени ретки реакции за Филе се појавија кај некои од грчките блогови, кои сугерираа дека грчкото Министерство за надворешни треба да испрати протестна нота и да го „врати во реалноста“ еврокомесарот.

Веста изостана во јавноста поради интересот за исходот од средбите на грчкиот премиер Андонис Самарас со европските лидери, неговите ветувања дека новиот пакет мерки ќе биде и последен, постојаните условувања од ЕУ дека за да ја добие новата рата од кредитот Грција мора да си ги исполни обврските, како и веста дека продолжува порастот на невработеноста со тоа што во јуни таа достигнала 24,4 отсто. (М.П.)


Статијата е прочитана 466 пати.

Испрати коментарВладиниот тим на конвенцијата на демократите
Епидемија на црвени линии околу Македонија
Се обединија партиски за да не' поделат етнички
ДУИ го блокира Собранието и бара помош од Иванов„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

 
Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Среда
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 14°C

Четврток
Претежно облачно
Макс: 31°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Боб Дилан не застанува, денеска излегува нов албум
„Темпест“ содржи десет прекрасни композиции кои го враќаат култниот Дилан во младоста...
Талибанците на Фејсбук се претставуваат како убави девојки
Војниците од коалициските сили во Авганистан биле предупредени да бидат многу претпазливи кога „сурфаат“ по социјалните ...
Северна Кореја ја подотвора вратата за реформи
Земјоделците можат да го продаваат вишокот од своите култури на приватниот пазар...
Древната поделба во исламот ги распламтува конфликтите на Блискиот Исток
Се започна со повикот за слобода на Блискиот Исток, но арапските востанија се повеќе стануваат карактеристични по праста...
Витаминот Б3 и „супербактеријата“
Нова студија сугерира дека витаминот Б3 може да помогне во борбата против најсмртоносната бактерија во светот, позната и...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |