Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Втора страница На прво место Политика Македонија Економија Хроника Фељтон Едиторијал Анализа Мислења Писма Свет Култура Спорт Скопје Забава Некролог Време Хороскоп Што прават денеска
Македонија
03.07.2008, 16:34

Прва албанска паралелка во велешка гимназија

ВЕЛЕС - Дваесет и двајца ученици од албанската заедница се запишаа во првиот уписен рок во албанска паралелка која годинава првпат треба да профункционира во велешката гимназија „Кочо Рацин“. Во првиот уписен рок се пријавија 29 кандидати, но само дваесет ги имаа потребните 60 поени за упис. По второто пријавување, од седум се примени уште двајца ученици. Ова значи дека албанска паралелка во Велес, најверојатно, ќе биде отворена, бидејќи учениците имаат и втора шанса, да се пријават по 20 август. Тогаш ќе биде намален бројот на поените за упис од 60 на 50 поени. За да се формира оваа паралелка, потребно е минимум дваесет и пет ученици. Од гимназијата очекуваат уште тројца ученици да запишат во вториот уписен рок. (С.Ќ.Н.)


Статијата е прочитана 1088 пати.

Испрати коментарТрговците и државните фирми доцнат со патриотските сметки
Во средно не се запишаа 12.000 полуматуранти
Признанија за добро управување за Царината, МАПАС и Велес
Антикорупциска оформи дебело досие за Топилница
Кузев нов претседател на битолска Апелација
Тетово се збратимува со турскиот град Коња
Спас за измамените од „Фи-ком“ е нов инвеститор
Регистрирањето возила поевтини 5 отсто, а не 30
Тетовци и охриѓани го празнуваа Св. Наумvelesanec, 04.07.2008 12:55:12
vaka se rusi mak ova sds nikogas nemase da go dozvoli od druga strana albancite masovno im se poklonuvat oceni odlicno da zavrsar samo da se rusi mak kako moze site da se odlicni i site samo vo gimnazija?ava kako koga vo kumanovsko stotici albanci site zavrsuvaa odlicno samo da se formirat paralelki vo gimn....se mi mirisa deka ova vlada saka mak da ne postoi.
dukopandurmakedon, 04.07.2008 16:00:37
koga komunistite proteraa 80-90.000 makedonci so islamska vera,site cutea e sega raduvaj se makedonce so si glupo i tupo !
03.07.2008, 15:56

Претходен број

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Делумно облачно

Недела
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 22°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (18)
Ранковиќ на удар на Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Да се потсетиме на „Скопје во 90-тите“ во МКЦ
На платото пред МКЦ во сабота од 20 часот ќе се одржи целовечерен настан инспириран и посветен на 1990-тите години ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Втора страница | На прво место | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Фељтон | Едиторијал | Анализа | Мислења | Писма | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Некролог | Време | Хороскоп | Што прават денеска |