Број 2864  среда, 17 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Македонија

Протест на акционери од „Микрогранулат“ во Гостивар

ГОСТИВАР - Поради недоставување судска пресуда на Апелациониот суд во Гостивар, шеесетина акционери на АД „Микрогранулат“ од Гостивар мирно протестираа пред судската зграда.

„Судскиот совет на Апелациониот суд - Гостивар на 6 ноември ја потврдил пресудата на Основниот суд - Гостивар. Со тоа на 62 акционери кои имаат 37 отсто од акциите на АД ’Микрогранулат‘, а на незаконски начин им беа земени од Младен Бошкоски, им се враќаат. Со тоа по седум години правдата е задоволена“, изјави Мурат Умрли, акционер на „Микрогранулат“.

Делегација на акционерите десетина дена бара прием кај претседателот на Апелациониот суд - Гостивар за да се информираат зошто не им се доставува пресудата.

„Завчера неколкумина акционери насила влегоа во кабинетот на претседателот на Апелациониот суд во Гостивар. Тој не сакаше да разговара“, разочарано вели Умрли.

Претседателот на гостиварска Апелација побегна во Скопје, а денеска повторно ќе се обидеме да воспоставиме контакт, со милост или сосила, зависи од него. Во спротивно, заедно со семејствата ќе ја блокираме Апелација, категорични беа акционерите.

„Корупцијата во судството е најголемата пречка работниците да ги остварат своите права“, нагласи акционерот Делче Мерџановски. Според него, Младен Бошкоски со години е заштитуван од високи функционери, од судии и други влијателни партиски личности.

„Поинаку и не може да се толкува. Седум години да водиме судски спор и се' уште да не можеме да го оствариме нашето право, да ги вратиме акциите кои незаконски ги присвои Бошкоски“.

Во целиот овој период, додава Мерџаноски, никој од акционерите не доби дивиденда, а тој ни должи и поголема сума средства за неисплатени плати и придонеси. (К.К.)


Статијата е прочитана 212 пати.

Испрати коментар

Од: Petre
Датум: 17.12.2008 10:05:08
ne e za nas EU, treba nazad vo Osmanska imperija, imase tamu jak pravosuden sistem, korumpiranite glavesini gi davea so svilen sal ( Sejtan gajtan)..prvo davase Sultanot ukaz...Katilj Ferman... a sega EU ja natera i Turcija da ja ukine smrtnata kazna... ..vsusnost i EU e polna so korupcija samo na drugo nivo i se zamackuva...

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Дали ќе куртули од разрешување директорката на Пулмологија?
Доаѓаат поројни дождови и силни ветришта
Прилепските сарми во битка за Гинис
Бесплатни прегледи за простата
Се бара отворање на студентското радио
Ниту денар отштета за пожарот во Битола