Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен магазин
Политика
09.03.2012, 17:33

Тепачките продолжуваат, 30 лица повикани во полиција

Министерството за образование ги осуди инцидентите во автобусите

Даниела ТрпчевскаТриесетина лица се повикани во полиција поради инцидентите кои се случија во автобуси на ЈСП во главниот град. Според помошник-министерот за информирање Иво Котевски, се очекува тие да бидат соочени со сведоците со цел да се расветлат инцидентите. Разрешница, според него, има за два инциденти – овој во Тетово, каде што беше пресретнато скопско комбе и тетовец им се заканувал на патниците, како и за кршењето на 10 возила на паркинг во скопската населба Ченто. Во првиот случај заканувачот е идентификуван, тој е повикан во полиција и против него ќе биде поднесена пријава. Што се однесува до инцидентот во Ченто, повикани се пет деца со нивните родители на разговори во МВР. Сознанијата се дека тие учествувале во вандалскиот чин.

Според полицијата, инцидентот се случил околу 22 часот зад бензинската на „Макпетрол“, кога петмината малолетници на возраст од 14 до 16 години ги искршиле ретровизорите на 10 возила.

Посериозен инцидент се случил еден час подоцна на булеварот „Црвена армија” во близина на стадионот „Македонија”. Шест до седум лица со дрвени предмети, метални прачки и ножеви нападнале двајца браќа од Скопје. Ги удирале кај што стигнале, по што момчињата се пренесени во Ургентниот центар, каде што се задржани на лекување.

Вчера продолжија и инцидентите во Тетово. Минувајќи по булеварот „Илинденска” кај Основниот суд во Тетово, 17-годишен тетовец бил нападнат од тројца и претепан. Според информации од СВР-Тетово, настанот се случил завчера околу 20 часот. Момчето било следено, па потоа еден од тројцата напаѓачи му побарал запалка за цигара. Откако им рекол дека нема, тројцата го претепале нанесувајќи му удари со тупаници и клоци по главата и телото. Повредениот побарал помош во Клиничката болница во Тетово.

Завчера пак, тетовец со „опел кадет” им го пресекол патот на скопјани кои се превезувале во комбе. На тројцата патници им се заканувал со пиштол, навредувајќи и пцуејќи ги, со закана повеќе да не доаѓаат во Тетово. „Ова е одмазда зашто вие скопјани ги тепате Албанците во Скопје”, им рекол заканувачот. Против него ќе биде поднесена пријава.

Министерот за образование Панче Кралев ги осуди инцидентите и рече:

„Апелираме да се воздржи кој било граѓанин од каков било акт на насилство. Ги осудуваме сите инциденти кои вклучуваат насилство, било да се во училишните дворови или надвор“.


Статијата е прочитана 931 пати.

Испрати коментарПарите на скопјани потрошени за плажи и бродови
СДСМ во пет до 12, ВМРО-ДПМНЕ во 12 и пет
Никој не знае колку гласачи има во Македонија !
Трудољубивоста врска меѓу Македонија и Малезија
Извештајот за „кингерот“ стаса кај Шврговски
Иницијативата за Чаир поднесена до Уставен суд
Интервју - Се плашам дека ќе и' го свртите грбот на ЕУ
ОБСЕ ги осуди инцидентите во Скопје
Институциите да ја вратат безбедноста на улиците
Загубарите потонаа во долгови додека Владата трага по решениеez-mani, 10.03.2012 01:12:44
chest e da bidesh albanec,chest e da bidesh makedonec,chest e da bidesh vo taa nacija vo koja si se rodill,no da seesh megjuetnichka netrpellivost kako platenik so cell da predizvikash vojna vo grbot na allbancite i makedoncite i svite koji zhiveat vo makedonija e naj golemijot bezobrazlluk koj mozhe da ko snajde nekogo koj go fatill patot na gjavollot,pravite makedonci i pravite allbanci ova nasillnichko odnesuvanje na ovije stranski pllatenici oshtro go osuduvaat,i mnogu zhallaat za nastradanite vo ovije montirani ekcesi.
jimmy1, 10.03.2012 14:18:15
Gi zalam cesnite gragani bez razlika na koja nacija i pripagaat so ovie nasilnici gi stavaat vo eden ist kos, i cesnite patat poradi buntovnicite. Za onie sto predizvikuvaat incidenti, omraza i propast na sozivotot da bidat strogo kazneti, bez strogi kazni nema da im dojde umot, pak istoto ke go pravat. Na primer zosto i jas da bidav so niv vo ist kos koga nikomu loso ne sum mu napravil, zosto jas da bidam vo ist kos samo zatoa sto sum ista nacija???? Zatoa treba postrogi kazni, a ako nekogas bil pomiluvan za nesto da mu se sudi i za toa, zosto ako pak im se progleduva niz prsti istoto ke go pravat duri se zivi. Nee fer za edna mala nasilnicka grupa luge da stradaat postenite i cesnite gragani a voedno da strada i drzavata.
Трпе, 10.03.2012 15:20:11
Младите министри нема шанса да ги контролират инцидентите.Но ко че пристигне пастирот се ке се среди и како победник че помине под триумфалната порта.А дали некои режисери работеле по негово сценарио,и успешно си ја извршиле работата, ке видиме кој какви медалји ке добие.
zrak, 10.03.2012 16:30:21
ovie skopjani koj se rodeni za peenje vo sali,a sega se vo glusecka dupka treba denski da se dvizaat so pridruzba na policija a noke da ne izleguvaat nekoe vreme dur ne se smirat ovie miroljubivite.POtoa navivackata grupa od skopje da go smeni imeto vo KOKOSKARI,ili slicno za da ne gi strami komitite.A policijata neka se odmora mozi ke treba zasiluvanje vo Avganistan,Irak i .........?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Претежно облачно

Четврток
Ведро
Макс: 12°C, Мин: 1°C

Петок
Сончево
Макс: 16°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |