Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter

Тиквешко Езеро спас од пеколните горештини

Македонија нема море, но има други извори за разладување

КАВАДАРЦИ - Тиквешкото Езеро овие денови е одлична дестинација за разладување на Тиквешани. Минатиов викенд голем број граѓани побегнаа од градските горештини на најголемата вештачка акумулација. Граѓаните велат ако нема пари за море или за други туристички дестинации, тука ни е Тиквешкото Езеро.

Покрај Тиквешани, голем е бројот и на граѓани од другите градови во Македонија кои побараа разладување во водите на Тиквешко. Луѓето што ги среќаваме велат дека езерото е убаво, но недостасуваат сместувачки капацитети. Викендичките се преполни, а нема хотели или слични објекти каде што може да се преноќева.

Оние кои со години престојуваат на Тиквешко езеро велат дека езерото е преполно со алги и нуди одлична можност за лекување астма. Околу езерото има над 2.000 викендички, а заинтересирани туристи не можат да закупат ни еден кревет. Некои од сопствениците на вили сакаат да развиваат туризам, ама не знаат како. Други, пак, „не сакаат туѓинци да им шетаат“ во близина. Неразвиената придружна ��нфраструктурата е слаба страна на едно од најголемите акумулациски езера во Македонија.

Дополнителен проблем за некои од газдите на куќи претставува тоа што до нив се стигнува само по воден пат. „Имам објект кај Полошкиот манастир и мене не ми се исплаќа да го издавам за гости за само неколку дена, оти морам да ги носам и да ги враќам. Ми одговара ако тие сакаат да уживаат крај езерото подолго време“, вели сопственик на викендичка. (А.Д.)


#
Статијата е прочитана 1513 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Насловна
Македонија се договара со Албанија, Црна Гора и со Косово
Алонсо најдобар во Силверстоун
Валентина Каранфилова-Стевановска, авторка на „Воинот на коњ“
Посебна телефонска линија за пасоши за иселениците
Последен одмор во двојка
Политичари без одмор?
Слепите ќе прогледаат со високотехнолошки очила
Груевски не сака да преговара
Да го заштитиме „Охридско лето“ од контаминација
Болестите се читаат на лицето
Рамковски се изјасни за невин
Мизерни медиуми
Анова и Трпковски на местото на Груевски и Трајковски
Технологија и нееднаквост
Присилна наплата на радиодифузната такса
Триумф за „Панкот не е мртов“ во Карлови Вари
Нов вид бактерија гонореја отпорна на антибиотици
Штип бара партнер за бањата Кежовица
Осуммина загинати во сообраќајка во Грција
Таблоидот си објави посмртница
Чаирчанец ја убил сопругата со сигнален пиштол
Карикатура
Онлајн вести

"""