Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
23.01.2012, 18:07

Полјаците македонски ракометни муштерии

По мундијалот во Хрватска, победа над Полска од 27:25 и во второто коло од главната фаза на Европското првенство во Србија

Од нашиот известувач
Роберт ДимитриевскиБЕЛГРАД - Полјаците го платија цехот за Данците. Македонија ја оствари првата победа во групата еден од главната фаза на 10. Европско првенство за ракометари во Србија, славејќи со 27:25 против поранешниот светски вицешампион, кој пред црвено-жолтите падна и на Светското првенство 2009 во Хрватска.

Огромна беше радоста и меѓу македонските ракометари и меѓу нивната неколкуилјадна публика на трибините по натпреварот како преслеикан под индиго со уште три такви што ги одигравме на ова ЕП. Овој пат не беше испуштена огромната шанса за победа, која избраниците на селекторот Звонко Шундовски апсолутно ја заслужија. Ако ништо повеќе, поради тоа што водеа од првата до последната минута и поради тоа што го оставија срцето на теренот во "Белградска арена".

Трепереа срцата на сите Македонци во последната четвртина од крајно возбудливиот меч, кога Полјаците лека-полека се приближуваа опасно во резултатска смисла, заканувајќи се со уште една ракометна трагедија за Македонија по тие со Германија и со Данска. Но, овој пат капитенот Кирил Лазаров и другарите ги сочуваа нервите, не подлегнаа на провокациите од противничките ракометари, чиј што селектор Богдан Вента се однесуваше како разјарен бик во корида, непрестајно гестикулирајќи кон судиите и кон записничката маса. Е, овој пат немаше спас за противникот на Македонија, иако Вента мудро му залепи "фластер" на Лазаров во второто полувреме, кога стриктната маркација на најдобриот македонски ракометар меѓу себе ја разменуваа Бартломјеж Јашка и Адам Вишневски.

Токму Лазаров ги уништи надежите на Полјаците дека во последен момент ќе се извлечат од поразот со двата прецизно изведени седмерца во завршницата, прво за 26:23, а потоа и за победоносни 27:24 две минути до крајот. Десниот бек на македонската репрезентација го заврши мечот со девет гола и со максимални 6/6 од линијата од 7 метри. Сепак, епитетот играч на натпреварот оди за голманот Борко Ристовски, кој "здиве" кога беше најпотребно, одбранувајќи 19 удари и доведувајќи ги до очај корпулентните полски бекови.

Како и во претходното коло против Данска, македонските ракометари повторно одиграа брилијантно прво полувреме, во кое целосно го надиграа противникот. Против Данците имаа шест гола разлика, сега седум, и тоа во три наврата, почнувајќи од 13:6 преку Стевче Алушовски од контранапад во 18 минута. Но, за разлика од фамозниот дуел со светскиот вицешампион, кој пред одморот ја преполови разликата на само три гола за Македонија, овој пат момчињата во црвено-жолти дресови не застанаа во финишот од полувремето, заминувајќи на паузата со водство од 18:12.

Најголема предност за големата предност имаше голманот Борко Ристовски, кој бранеше со 50-процентен успех, односно "симна" 12 од 24 удари на Полјаците кон неговиот гол. На другата страна, Марчин Виха��и запре само три топки упатени кон неговата мрежа.

Како и со Данска, и сега имавме фантастична реализација на нападите. Тогаш процентот ни беше 73, сега 69. Од контранапад во првите 30 минути имавме ефект 5/5, од 7 метри 3/3, од кирло 2/2 и од 6 метри 6/7!

Полска - Македонија 25:27

Полувреме: 12:18. Сала: "Белгр��дска арена" во Белград. Гледачи: 3.700. Судии: Леифсон и Палсон од Исланд. Седмерци: Полска 2/3, Македонија 6/6. Исклучувања: Полска 10 мин., Македонија 8 мин. Загубени топки: Полска 12, Македонија 19.

Полска: Вихари (5 одбрани), Вишомирски (1 одбрана), Јашка 1/4, Лиевски 4/10, Кухчински 0/1, Ткачик 2/2, Бјелецки 0/3, Вишневски 1/3, Б. Јурецки 5/6, М. Јурецки 1/5, Тлучински 4/6 (2/3), Јуркиевич 2/3, Шипжак 2/2, Квјатковски, Заремба, Оржеховски 3/6. Селектор: Богдан Вента.

Македонија: Ристовски (19 одбрани), Ангелов, Манасков, Стоилов 1/1, Алушовски 4/6, К. Лазаров 9/14 (6/6), Митков, Јоноски, Ангеловски, Темелков 4/4, Миркуловски 2/2, В. Маркоски 1/1, З. Мојсоски, Димовски 1/1. Селектор: Звонко Шундовски.

ПОЛИЦИЈАТА ОТСТРАНИ БИТОЛЧАНИ

Српската жандармерија ангажирана за обезбедување околу "Белградска арена" еден час пред натпреварот Полска - Македонија имаше интервенција на платото пред салата. Полицајците остранија неколкумина македонски навивачи од Битола поради запалени факели.


ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ ВО "АРЕНА"

Натпреварот Полска - Македонија од вториот круг на Европското првенство за ракометари во Србија го следеше и македонскиот претседател Ѓорге Иванов од ВИП-ложата во "Белградска арена".

"АКО УМРАМ ИЛ' ЗАГИНАМ"

Пред почетокот на мечот со Полска од разгласот во "Белградска арена" згрме патриотскиот евергрин "Ако умрам ил' загинам" на бардот на македонската народна песна Јонче Христовски. Тоа наиде на воодушевување од неколкуилјадната македонска публика што дојде да ги бодри своите миленици.


Статијата е прочитана 4697 пати.

Испрати коментарНадал пресилен за Федерер
Ракометарите во првиот шешир во баражот за СП
Азаренка и Шарапова во големото финале
Мекејлеб го „урна“ Реал среде Мадрид
Барселона го елиминира Реал Мадрид од „Кралскиот Куп“
(ОБНОВЕНО) Македонија со Словенија за петтото место
Ракометарите се надеваат на чудо
Ватерполистите останаа без олимписки квалификации
Њујорк ја прекина низата од шест порази едноподруго
Ѓоковиќ без загубен сет против Ферер
Шпанија и Хрватска во борба за медалите
Норвешки судии ќе ни судат против Србија
Навивачите на пат кон Белград
Јувентус прв полуфиналист во „Копа Италија“
Мареј лесно до полуфиналето на Австралија Опен
Марјан Лазовски нов селектор на кошаркарската репрезентација
Мирандес сензационален полуфиналист во „Копа Дел Реј“
Бесплатен железнички превоз и билети за 1.000 навивачи за мечот со Србија
Надал закажа полуфинална пресметка со Федерер
Ибрахимовиќ најдобар играч за 2011 година, Алегри најдобар тренер
Седми триумф по ред на шампионот Далас
Федерер прв полуфиналист на Австралија Опен
Миркуловски нема скршеница на раката, ќе игра против Србија
Македонија се уште има шанси за полуфинале
Македонските ватерполисти поразени од Холандија
Шарапова во четвртфинале, Серена Вилијамс во аут
Водечкиот тандем убедлив во Примера
Интер со пресврт до победа над Лацио
Ракометарите денеска ќе ги лечат раните со Полска
По Германците, ги честевме и Данците
Ватерполистите убедливо поразени од светскиот првак Италија
Уште еден трагичен пораз на нашите ракометари
Данска отвора олимписки врати
Скијачката Сара Бурк им подлегна на повредите
Македонија во ракометен транс
Приведени шест македонски навивачи во Ниш
Леброн и настинат ги „растури“ Лејкерси
Чешките ракометари „изгореа“ во натпреварот со Македонија
Миркуловски - Најдобри сме кога е најтешко
Германија убедлива против Шведска, двете селекции одат понатаму на ЕП
Одиме во Белград!
Решавачки дуел против Чешка за пласман во втората фаза на ЕП
Хрватска сигурен учесник во следната фаза на ЕП
(ВИДЕО) Барса повторно триумфално низ Мадрид
ЕХФ го одби протестот од РФМ
Мајами ја прекина серијата од три порази едноподруго
Чешкиот селектор најавува мала граѓанска војна
(ВИДЕО) Последниот шут на Лазаров беше гол?!
Лазаров - Незаслужен пораз од Германија
Несреќен пораз од Германија
(ВИДЕО) Фишер му пресуди на шампионот Далас
Делиите го избркаа Пикси од „Маракана“
Ватерполистите поразени од Грција
Македонија жртва на ракометна шпионажа
Илиевска и Арсовски задоволни од настапите на „Париз опен“
Стоилов - Германија е како „ранет лав“
Наполи од пенал спаси бод против Болоња
Манчестер Сити пак осамен на врвот во Премиeр лигата
Пораз на Франција, Хрватска се мачеше со Исланд
Ракометарите против Германија, ватерполистите во дуел со Грција
Федерер и Надал се „мачеа“ само еден сет
(ФОТО) Германија е нашата шанса
Македонија убедлива против Турција на стартот на ЕП во ватерполо
Сан Антoнио несовладлив пред своја публика
Во Ниш полесно повреден македонски државјанин
Милито му донесе победа на Интер во миланското дерби
Барса во финишот го скрши отпорот на Бетис
Македонските ватерполисти го почнуваат настапот на ЕП
Испуштивме победа, но освоивме голем бод!
Ракометарите против Шведска на стартот на ЕП во Србија
Почина тренерската легенда Миљан Миљаниќ
Загина млада турска скијачка
Хауард урна рекорд на Чембрлен
Аврам Грант нов тренер на Партизан!
Максвел потпиша договор со ПСЖ на 3,5 години
Жерар во Ливерпул до крајот на кариерата
Барселона во четвртфиналето на „Кралскиот куп“
(ВИДЕО) Пандев го одведе Наполи во четврт-финалето на Купот
Коби Брајант со 40 коша ги почести и „џезерите“!
Лазаров како да не бил повреден
Вториот круг прва цел на ракометарите
Двајца Македонци на Младинската Зимска олимпијада во Инсбрук 2012
Валенсија ја елиминира Севиља поради гол во гости
Рома убедлива против Фиорентина во Италијанскиот куп
Ливерпул подобар од Сити во полуфиналето на Лига купот
Брајант и Џејмс лидери на американскиот дрим-тим на ОИ 2012
Реал закажа пресметка со Барса во четврт-финалето на Купот
Прекин на меч во Данска чини 250.000 евра
Ибра гласал за Гвардиола, Меси го испуштил Роналдо
Мајами поразен од Голден Стејт, шоу на Коби против Феникс
Чикаго убедлив против Детроит
Ватерполистите сардисани од повреди
Кома и Рома најбрзи во осмата етапа
Враќање од соништата за Анри
Чави - Зборовите на Меси ми значат повеќе од Златната топка
Ерик Кантона во трка за претседател на Франција
Ѓоковиќ и Вознијачки први носители во Мелбурн
Пол Сколс ја прекина пензијата
Меси главен фаворит за Златната топка
Трета победа едноподруго на Оклахома за само 72 часа
Барселона без победа во градското дерби
Четврти сезонски гол за Пандев во Серија А
Македонските ракометари поразени од Србија
Македонија ја победи Турција на турнир во Истанбул
Шриленцауер победник на турнејата „Четири скокалници“
Гвардиола тренер на годината, честитки и од Мурињо
Крис Бош маестрален во отсуство на Вејд и Џејмс
Милан го договори Карлос Тевез
Анри потпиша за Арсенал, ќе дебитира во понеделник
Валенсија подобра од Севиља во „Кралскиот куп“
Пораз во добра игра против европскиот шампион Хрватска
Петерхансел повторно лидер на релито „Дакар“
Почина екс-кошаркарот на МЗТ Скопје, Дарнел Линдзи
Петти триумф во серија за Чикаго Булс
Барселона убедлива во осминафиналето на „Кралскиот куп“
Втор пораз по ред на Манчестер Јунајтед во Премиер лигата
Четврта победа на Шилд на Слјеме
Касиљас повторно најдобар светски голман
Бо Мекејлеб повторно се повреди
„Кралски“ пресврт на Реал во осминафиналето на Купот
Манчестер Сити убедлив против Ливерпул
Чикаго ја победи Атланта и се искачи на првата позиција на Истокот
Биелса следната година го менува Гвардиола во Барса
Уште две жртви на „Дакар“
Виљаш Боаш веќе се простуваше, Лампард го спаси во 89. минута
Ѓорче пак ќе навива за Македонија
Чави најдобар плејмејкер, Табарез селектор на годината
Мајами и Оклахома паднаа, нема веќе непоразени
Втор пораз на Манчестер Сити во Премиер лигата
(ИНТЕРВЈУ) Пандев - Раѓањето на Ана најсреќен момент во малерозната година
Челзи и Болтон се договорија за Кејхил
Анри ќе ја облече „12-ката“ на Арсенал
Џордан ќе се жени со 15 години помладата Ивет
Дурант му пресуди на шампионот
Барса му го краде младиот Роме на Челзи
Ветеранот Дефаго најбрз на спустот во Бормио
Легендата Анри на заем во Арсенал
Ѓоковиќ најдобар спортист, Барселона најдобра екипа
Динамо во Скопје на 25 април
Трета победа на Мајами, трет пораз на Бостонpile, 23.01.2012 18:52:52
Bravo Makedonski heroi, samo taka hrabro napred, Bravo
od ostrijot, 23.01.2012 21:13:41
bravo za nasata reprezentacija znac koga se saka se e mozno.
Nikola, 23.01.2012 22:46:55
Denes ja slavime pobedata protiv Polska a protiv Srbija so pobeda ke proslavime za polufinaleto.Bravo momci,taka se igra za pobeda za Makedonija !!!
Od Majstorot, 24.01.2012 07:16:47
Bravo Majstorio a isto vazi protiv Srbija iako se doma kajniv.........................
Tanja, 24.01.2012 12:08:42
Borko Ristevski e ,,the big guy,, na ovaa evropsko prvenstvo! Da ti e merak da go gledas.He´s crazy ,all natural!!! Niz venite mu teci prava luda makedonska krv ispolneta so priroden adrenalin! Love it!!! Kepp upp the god work Borko!! Imeto ti go pogodile, solo borec!!
кире, 24.01.2012 14:48:59
има ли човек со здрав разум од македонскиот политички врв кој ќе се извини на сограѓаните Албанци за постојаните навреди упатени со навивачката песна Абре Македонче за време на ракометните натпревари. Има ли институција која ќе ги подучи лиѓето дека тоа не е во ред! Јас како Македонец се извинувам и оградувам од нецивилизираните суштества кои ја срамотат мојата земја и култура со ваквите скандирања и ги навредуваат моите сограѓани Албанци. Моите Македонци не се такви, моите Македонци се цивилизирани родољуби!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, 1°C

Облачно

Четврток
Слаби снежни врнежи
Макс: -3°C, Мин: -9°C

Петок
Сончево
Макс: -1°C, Мин: -12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |